uTorrent Alternatifi En İyi 4 Torrent İstemcisi

İnternetten dosya indirmek istediğinizde karşınıza bir sürü seçenek, bir o kadar da farklı dosya paylaşım siteleri çıkıyor. Ama iş büyük boyutlu dosyalara gelince seçebileceğiniz tek seçenek torrent oluyor. Dosya paylaşım sistemi torrent eskiye oranla günümüzde sadece büyük boyutlu dosyalar için değil birçok dizi, film, oyun ve programı indirmek için kullanılmakta. Kullanıcıların çoğunun bu yöntemi seçmesinin en büyük sebebi ise hız. Torrent dosyalarını indirmek için kullanılan torrent istemcileri ağ kaynaklarını en yüksek düzeyde kullanarak dosya indirirken maksimum hıza ulaşmaya olanak sağlıyor.

Dosya indirirken torrent seçeneğini kullanan internet kullanıcılarının sayısı Torrent Freak verilerine göre 100 milyonu aşıyor. Bu kullanıcıların da yarısından fazlası torrent dosyalarını indirmek için uTorrent adlı torrent istemcisini kullanıyor. Bu sayının fazla olması dünyada bilgisayar kullanıcılarının çoğunun bilgisayarında Windows işletim sistemi bulunması ve sadece Windows üzerinde çalışan torrent istemcisinin de uTorrent olması (Mac uyumlu sürüm sonradan çıktı). Siz de bu yazıyı okuduğunuza göre az çok torrent programı kullanmışsınızdır. Durun tahmin edeyim. Kullandığınız ilk torrent istemcisi uTorrent’ti… Yanlış tahmin mi? O zaman BitTorrent. Kardeş sayılırlar.

uTorrent, torrent istemcileri arasında ilk göz ağrısı olsa da firmanın son yıllardaki politika değişiklikleri, kurulumunda birçok üçüncü parti uygulamalarını kurmamızı tavsiye etmesi, arayüzünde çok sıkça reklamlara yer vermesi ve en önemlisi de bariz bir fark olmasa da indirme hızında yaşanan problemler kullanıcıları farklı torrent istemcilerine yönelten sebepler arasında yer alıyor. Araştırmalarım sonucunda derlediğim, özellikleriyle uTorrent programından farklı olduğunu kanıtlamış en iyi 4 torrent istemcisi:

Vuze

uTorrent Alternatifi En İyi 4 Torrent İstemcisi

Vuze İndir

Eski adı Azureus olan program Java tabanlı geliştirilmiştir. Çoklu torrent indirme, internet bağlantı hızına göre en uygun bağlantıyı ayarlayabilme, istenilen torrentlerin indirme veya gönderme hızına limit koyma özelliği gibi özelliklere sahip olan program indirilen torrent dosyasıyla ilgili birçok bilgiye yer vererek torrent dosyasını indirme esnasında kullanıcı için tam kontrol sağlıyor. Torrent dosyalarını stabil bir hızda indirmeye özen gösteren Vuze, indirme işlemi yaparken internetten surf yapmanızı engellemiyor. Fazlasıyla kişiselleştirilebilir arayüzü sayesinde de programın derinliklerinde kaybolmayı önlüyor. Torrentlerinizi uzaktan kontrol etmenizi sağlayan remote sistemi web, iOS ve Android için mevcut. Benim kullandığım torrent istemcisidir. Araştırmalarım neticesinde Java altyapısı kullandığı için sistemi çok kastığı söyleniyor ama nedense ben böyle bir durumla karşılaşmadım. Sadece program ilk açılırken uTorrent’ten fazla bekliyor. uTorrent’ten bu programa geçmemin sebebi ise hız. Aynı torrent dosyalarını iki programda da denedim. Vuze açık ara önde. Tavsiye ediyorum.

BitComet

uTorrent Alternatifi En İyi 4 Torrent İstemcisi

BitComet İndir

Torrent kullanıcılarının en fazla tercih ettikleri istemcilerden biri olan BitComet aynı anda birden fazla dosya indirme işlemleri yapabilme, indirdiğiniz torrent paketinden sadece seçtiğiniz dosyaların inmesi, hızlı devam ettirme, hız limitleme, proxy desteği ve IP filtreleme gibi geniş özellik ve seçenekleriyle kullanıcıların beğendiği gözde programlardan biri. BitComet’i öne çıkaran özelliği ilse minimum düzeyde CPU kullanımı. Fakat program bazen o kadar ileri gidiyor ki torrent indireyim derken internette surf yapmanızı engelleyecek kadar internet hızını sömürebiliyor. BitComet ile video dosyası indirirken ilgili dosyaya ait ekran görüntülerine göz atmanız mümkün.

qBittorrent

uTorrent Alternatifi En İyi 4 Torrent İstemcisi

qBittorrent İndir

qBittorrent, küçük boyutlu ve basit bir arayüze sahip bittorrent istemcisi. Bünyesinde kayıtlı olan torrent siteleri sayesinde program içinde arama yaparak tek tıkla torrentlerinizi indirebilirsiniz. Programda gelişmiş RSS desteği ve standart torrent kontrolleri mevcuttur. İlk kurulduğunda ingilizce olan qBittorrent Türkçe dahil 20’den fazla dili desteklemektedir. Kurulumdan sonra Ayarlar menüsünden Türkçe dil seçeneğini seçebilirsiniz.

Deluge

uTorrent Alternatifi En İyi 4 Torrent İstemcisi

Deluge İndir

Deluge, birden fazla platformda uyumlu olarak çalışabilen, basit ve kullanışlı bir arayüze sahip tek görevi torrent indirmek olan bir torrent istemcisi. Uzak masaüstü bağlantısı, web konsolu ve rss desteği gibi birçok eklentisi mevcuttur. NOT: Listedeki torrent istemcilerinin hepsini tek tek indirip resimlerde de görüldüğü gibi 2 farklı torrent dosyası ile test ettim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Görüşleriniz benim için değerlidir.

1 Cevap

  1. Cem Türk dedi ki:

    Ne zamandır uTorrent’e alternatif bakıyordum ama pek beğendiğim program bulamamıştım, tavsiyeleriniz faydalı oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...