20 Yıl Vadeli Konut Kredisi

20 yıl vadeli konut kredisi

Kendi evinin sahibi olmak ve satın aldığı evin taksitlerini kira öder gibi ufak miktarlarda ödemek isteyen herkes, bugünlerde bankaların kredi imkanlarını araştırıyor. Konut kredilerinin vadeleri vatandaşlara kolaylık tanımak amacı ile oldukça uzun süreleri içeriyor. Hatta bu vadelerin 20 yıla kadar uzadığı kredi imkanları mevcut.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisinin Şartları Nelerdir?

20 yıl vadeli konut kredisi, birçok banka tarafından veriliyor. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Garanti Bankası gibi bankaların katıldığı 20 yıl vadeli konut kredisi kampanyasında, 0.79 faiz oranı var. Bu krediden yararlanmak için her kredide olduğu gibi belirlenen koşulları sağlamak gerekli. Kredi başvurusu yapacak olan vatandaşların aylık belli bir gelir seviyesinin olması ve bu gelirin belgelenebilen bir gelir olması oldukça önemli. Vatandaşın sahip olması beklenen bu gelirin kredinin aylık taksitlerini ödemeye yetecek ve geri kalan parayla geçimini sağlayabilecek düzeyde olması bekleniyor. Ayrıca 20 yıl vadeli konut kredisi için kredi başvurusu yapan kimsenin ailesinde çalışan başka kimselerin de olup olmadığı ve bu kimselerin toplam gelirlerinin de kontrol edilmesi gerekebilir. Hatta bazı başvurularda kredi çeken kimseye ailesinden gelir sahibi olan diğer kimselerin kefil olması gerekebilir.

20 yıl vadeli konut kredisi alabilmek için önemli bir başka kriter de kredi notudur. Kredi notu o güne kadar bankalarla yapılan çalışmaların ne kadar düzenli olduğunun bir göstergesidir. Bankalardan daha önceden çekilen kredilerin düzenli ödenmiş olması, kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılmış olması gibi eylemler kredi notunun yüksek olmasını sağlıyor. Diğer kredilerde olduğu gibi 20 yıl vadeli konut kredisi alabilmek için de kredi notunun en az 1500 olması şartı sunuluyor.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

20 yıl vadeli konut kredisi başvurusunda bulunmak için krediyi çekmek isteyen vatandaşın, belgeleri ile birlikte bizzat banka şubesine gitmesi gerekli. Kredi başvurusunda istenen belgeler, nüfus cüzdanı fotokopisi ve gelir belgesidir. Bazı durumlarda banka, bu belgelere ek olarak iş yeri imza sirküsü talebinde de bulunabilir. Eğer sahip olunan başka gelirler varsa, bunları da belgeleyerek bankaya sunmak, kredi çekerken kolaylık sağlayacaktır. Banka kredi başvurusuna ön onay verdikten sonra kefil talebinde bulunmuş ise, kefilin de gelir belgesi ve nüfus cüzdan fotokopisinin bankaya sunulması istenecektir. Başvuru yapıldıktan kısa bir süre sonra eğer cevap olumlu ise, kredi kullanılabilir. Kredi taksitlerinin ödemesi, kredi kullanımının 1 ay sonrasında başlayacaktır.

20 yıl vadeli konut kredisi için daha detaylı bilgiler bulabileceğiniz https://www.finanskrediler.com/240-ay-20-yil-vadeli-ev-sahibi-olma-firsati sayfasını inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Furkan Özden

Bilgisayarla 2002 yılında tanıştım. 2009'dan beri bloğum için içerik üretiyorum. Sinema, havacılık ve motor sporlarına ilgi duyuyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir