Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişinin tüm finansal geçmişinin bankalardan aldığı kredilerin, kredi kartlarına ait ödeme şeklinin tek bir kurumda toplanması ve puanlanması sistemidir. Kişiye ait elde edilen puanlama, bu kuruma üye olan diğer firmalara ve bireysel müşterilere sunulur. Bu bilgilendirme işlemi belirli bir ücret karşılığında yapılır. Ülkemizde kredi puanlama ve kredi notu belirleme işlemlerini yapan kurum Kredi Kayıt Bürosudur. Diğer ülkelerde de benzer kredi not sistemi bulunmaktadır. Hatta bazı ülkelerde sadece bireysel müşteriler dışında büyük şirket ve devletlere de kredi notu veren uluslararası bir kurum mevcuttur.

Kredi notunun hesaplanması esnasında bir kaç faktör farklı yüzdelerle kredi notunu etkiler. Farklı kriterlere göre değerlendirilen bu faktörler sonucunda müşteriye ait bir kredi notu elde edilir.

kredi notumu nasıl öğrenebilirim

Elde edilen kredi notu sayesinde bankalar yeni kredi başvurularını değerlendirir. Öncelikle kişinin risk durumu çıkarılır. Kredi notunun yüksek olması kişinin güvenilirliğini belirtirken, aldığı kredileri zamanında ödediğini ifade eder. Düşük kredi notuna sahip olan müşterilerin başvurularının onaylanması olasılığı daha düşüktür. Kredi notunun 0 olması ise o kişinin daha önce bankalar ile hiç ortak çalışmada yer almadığını gösterir. Farklı banka ve kurumlarda benzer parametreler kullanılsa da kredi notunu puanlama sistemi değişiklik gösterebilir. Bankalar puanlamayı kendi kriterlerine göre gerçekleştirdiği için kredi notu her bankada birbirine yakın olmakla beraber farklı olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi başvurusu yapmak isteyen birçok müşterinin aklındaki soru kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusudur. Kredi notunu öğrenmenin birçok yolu vardır. Bunların bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz olabilir.

Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla kredi notunu öğrenmek bir seçenektir. Buraya üye olduktan sonra işlem gerçekleştirilebilir. Bunun için düşük bir miktarda ücret talep edilir. Bankalar aracılığıyla kredi notunu öğrenmek ise diğer bir seçenektir. Birçok banka kredi notu sorgulama işlemini müşterilerine sunmaktadır. Bir banka şubesinden kredi notu öğrenilebilir. Bunun için rica edebilir ve ya kredi başvurusu gerçekleştirip kredi notunu öğrenebilirsiniz. Şubeye gitmeden halletmek isterseniz internet bankacılığı size yardımcı olabilir. Bunun için internet bankacılığına üye olup giriş yapmak ve belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenmek mümkündür.

Farklı bir seçenek olarak cep telefonlarından sms yoluyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve doğum yılıyla birlikte 1112’ye sms gönderebilirsiniz. Bu işlem de belirli bir ücret karşılığında gerçekleştirilir.

Ücretsiz olarak kredi notunu öğrenmenin çok fazla seçeneği yoktur. Ancak bazı bankalar kredi notlarını ilk kez öğrenecek olan müşterilerine bir kereliğine bu hizmeti sunabilir.

Furkan Özden

Bilgisayarla 2002 yılında tanıştım. 2009'dan beri bloğum için içerik üretiyorum. Sinema, havacılık ve motor sporlarına ilgi duyuyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir