Kategoriler: Teknoloji

3G Nedir? Ne Değildir?

Cep telefonunda üçüncü nesil (3N), ya da popüler tanımıyla 3G (3rd Generation) olarak bilinen yeni şebeke sonunda bizimde hayatımıza giriyor. Yaz aylarında başta büyük şehirler olmak üzere, cep telefonunun yaygın olduğu çoğu bölgede bu hizmetin verilmeye başladığını görüyor olacağız. 3G destekli cep telefonlarımız ve bu teknolojiyi destekleyen dizüstü bilgisayarlarımızla dünyayla yüksek hızda iletişim kurabileceğiz.

3G’li hayata geçtiğimizde bizi bekleyen en heyecan verici yeniliklerin başında şüphesiz görüntülü konuşma geliyor. Ancak her 3G’li telefonda bu özelliğin doğal olarak bulunabileceğini sanmayın. Örneğin; en popüler 3G’li telefon modeli olan Apple’in iPhone 3G’sinde bu özelliğe yer verilmemiş.

Dolayısıyla 3G’ye geçtiğimizde bu ilginç özelliklere sahip olan telefonu sadece hızlı bir internet cihazı olarak kullanmak söz konusu olacak.

En Avantajlı Kullanım Dizüstüne

Hızlı internet cihazları demişken bir konuya açıklık getirmekte yarar var.

Evet, 3G evlerimizde en yaygın olarak kullanılan 1Mbit’lik geniş bant internet erişiminin bile üstünde bir hız vaat ediyor ama… İşte kocaman bir “ama” koymak zorundayız. Çünkü internet erişim hızı ile 3G’li telefonumuzun çalışma elma ve armut gibi birbirinden farklı iki kavram. Bu nedenle şu anda kullanmakta olduğumuz çoğu 3G destekli telefonlarımız, 3G şebekeleri birer birer faaliyete geçtiğinde gerçek hünerlerini ortaya koymaya başlayacak ve kim bilir, bu sefer de internetin hızından değil de, cihazımızın yavaşlığından, yetersiz bellek kapasitesinden ya da sağlıklı bir 3G kullanımına sahip olamamaktan şikayet edeceğiz.

İşte bu noktada 3G’nin asıl nimeti ortaya çıkıyor. Hızlı mobil internet olarak da genelleştirebileceğimiz 3G şebekesi, “çalışma hızı” konusunda bizleri yarı yolda bırakmayacak cihazlarla gerçek değerini hissettirecek.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: 3g

Son Gönderiler

The Queen’s Gambit (2020) Mini Dizi İncelemesi

Yetim bir kızın acımasız satranç yıldızlığına yükselişini anlatan parlak dizi, artık yayıncının en çok izlenen…

3 gün önce

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

4 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

5 ay önce