Kategoriler: Güncel

Virüs buldurana 250 bin dolar !

Son günlerin tehlikeli virüsünü ihbar edene 250 bin dolar

ödül verilecek.

Yazılım devi Microsoft, Atatürk Havalimanı ve Fransız Ordusu’nu da etkileyen Conficker, Downadup, Sasser ve Kido adlarıyla bilinen virüsün kaynağını bildiren veya geliştiricisinin yakalanmasını sağlayana 250 bin dolar ödül vereceğini açıkladı.

20 teknoloji firması ve organizasyonu son günlerde hızla yayılan virüsün engellenebilmesi ve kaynağının çözümlenebilmesi amacıyla güçlerini birleştirdiklerini açıkladı.

Microsoft, yazılım güvenliği firması Symantec ve veri güvenliği firması VeriSign, solucanın kontrolü altına aldığı alan adlarının İnternet üzerinde sirkülasyonunu engellemek amacıyla ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) ile birlik oluşturduklarını açıkladı. Microsoft, bu hareketten bağımsız olarak, virüsün yayılmasına neden olan kişiyi ya da virüsün kontrol edildiği noktayı açıklayan kişilere 250 bin dolar para ödülü vereceğini belirtiyor.

Microsoft’un Ekim ayında yayınladığı MS08-067 yamasını yüklemeyen sistemlere bulaşan solucan, enfekte ettiği bilgisayarda her gün listesi güncellenen 250 farklı alan adından bir liste yaratıyor ve bu alan adlarına bağlanarak zararlı yazılım yüklemeye başlıyor. Yüklenen zararlı yazılım bilgisayarı ele geçiriyor ve kullanıcının şifrelerini kullanarak ağ içindeki farklı bilgisayarlara yayılmaya başlıyor. Kurulan birlik, her gün güncellenen bu 250 alan adından oluşan listeye erişimin İnternet genelinde engellenebileceği ve virüsün yayılma hızını azaltabilecek bir formül üzerinde çalışacak.

Finlandiyalı “F-Secure” ve ABD’li “Symantec” güvenlik firmaları, son birkaç haftadır günlük olarak yenilenen bu alan adlarını satın alıp, virüsün yayılmasını engellemeye ve işleyiş algoritmasını çözerek temizlenmesi için yöntemler geliştirmeye çalışıyor.

Şimdiye kadar virüsün temizlenebilmesi için gerçek ölçüde başarıya ulaşabilmiş bir yöntem bulunamadı. Symantec tarafından geçtiğimiz günlerde 453 bin farklı IP adresinde faaliyetinin izlendiği virüsün Kasım ayından beri 1.74 milyon farklı noktadan yayıldığı belirtiliyor. Virüsün günde ortalama 2.2 milyon bilgisayara yerleştiği biliniyor.

Birincil olarak ağ üzerinden yerel bilgisayarların şifresini kırarak ağdaki diğer bilgisayarlarda oturum açıp kendini kopyalayan virüs, USB, Firewire gibi harici bağlantı noktalarını kullanan depolama birimleriyle de yayılıyor.
(NTVMSNBC)

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

2 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

3 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce