Kategoriler: DünyadanGüncel

Yetişkinler rahatsınız, ısıtın gidin Dünya’yı

Bu sabah uyandığımda cama çıkıp güzel bir gerindim, denizin esintisi ve gün ışığı mutlu etti beni ama bir ara deniz esintisi kesilince yüzümde kalp atışlarını hissetmeye başladım, yüzüm anında ısınmaya başladı. Sonra biraz haberlere bakayım dedim. Bütün haberler Libya’dan gelecek hava dalgasını söylüyor ve sıcaklığın 37 dereceye çıkacağını tahmin ediyorlar.
Geçen sene bundan azdı. Ondan önceki sene ondanda azdı. Demek ki her geçen sene sıcaklık artıyor. “Peki biz n’apcaz ?” Yetişkinlere ve özellikle öğretmenlerime bu soruyu yönelttiğimde, “Onu siz düşünün biz gidiciyiz.” Öyle şey mi olur. Dünya’yı ısıt ısıt sonra biz gidiciyiz de. Umarım bu işlerle uğraşan birileri vardır. Yoksa… Hayal bile edemiyorum.
Küresel ısınmayı mı ? Yoksa, Buzul çağını mı ? tercih edersin deseniz. Buzul çağı derim. Bu verdiğim cevap o kadar çok soğuk görmemiş olduğumdan olabilir. Ama yinede Buzul Çağı iyi gibi görünüyor. Eğer Dünya ısınırsa, ter, pislik, havaleler… Kimse evinden dışarı çıkamayacak. Dünya’nın nereye gideceğini anlayanlar intihar edecek. Bunlar olur mu bilinmez ama Dünya’nın ısındığı bir gerçek.

Serin Mayıs ayı geçiren kuzey bölgeler hızla ısınıyor. Bu yılın ilk sıcak hava dalgası Libya üzerinden geliyor. 3-4 gün kalacak sıcak hava dalgası, sıcaklığı 30-35 dereceye çıkaracak. ‘Türkiye yaza giremedi’ derken sıcaklar birden yükseldi. Yazın ilk sıcak hava dalgası sıcaklıkları daha da artıracak. Marmara ve Ege bölgelerindeki sıcaklıklarda yükselme devam ediyor. Çarşamba ve perşembe günü Edirne, Balıkesir, Sakarya, Bursa, İzmir, Denizli boyunca sıcaklıklar gölgede 35-36 dereceye çıkarken, güneşin altında 40 dereceye
ulaşacak.
37 DERECEYİ GÖRECEĞİZ!
Perşembe günü Aydın 37 dereceyi görecek. Bolu, Kastamonu, Ankara, İç Anadolu boyunca da sıcaklıklar 35 dereceye yaklaşacak. İç kesimlerde hala hafif yağmurlar oluyor ama az alanda etkili. Sıcaklık hava dalgasıyla sıcaklıklar ortalamaların 4-6 derece üzerine çıkacak ancak cumadan itibaren kuzeye dönecek rüzgarlarla yeniden düşerek ortalamalara inecek.
SICAK HAVALARDAN SONRA YAĞMUR GELECEK!
Perşembe akşamı ve cuma günü yüksek sıcaklığın ardından Trakya ve Marmara genelinde kısa süreli yağmurlar başlayabilir. İstanbul’da sıcaklık yarın gölgede 28, çarşamba 29, cuma 30 derece olacak.
UZMANLARDAN ÖNEMLİ UYARI!
Bu üç gün boyunca ülke genelinde güneşin altında fazla kalmamaya dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar bol sıvı tüketilmesi konusunda uyarıda bulunuyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

2 hafta önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 hafta önce

Ucuz ve Güvenilir Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Alan adı satın almadan önce dikkat edilmesi gereken uzunluk ve kısalık, tire kullanımı, söyleniş kolaylığı…

4 hafta önce

Korayspor Taraftar Ürünleri

Taraftar Ürünleri kategorisinde, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Ankaragücü ve Bursaspor takımlarına ait, takımınızı desteklemek ve sevdiklerinize…

1 ay önce

Into the Night (2020) Dizi İncelemesi

Netflix Belçika yapımı olan Into the Night dizisi 1 mayıs tarihinde yayınlandı. Jacek Dukaj’ın yazdığı…

2 ay önce

Call of Duty: Warzone (2020) Oyun incelemesi

Call of Duty: Warzone, Activision’un Call of Duty oyunlarından en iyi ve en başarılı olan…

3 ay önce