“Şöyle çok güzel bir şarkı arıyordum.” diyenlere püf noktaları

Arkadaşlar, genelde bu gibi şeyler yabancı şarkılar için geçerli oluyor, gerek anlamamız ve sanatçının şarkının yarısını yuvarlaması. Metro FM, Radyo Fenomen, Virgin Radio dinlerken rastladığım şarkıların isimlerini bulmak için uyguladığım yöntemleri anlatacağım. Virgin Radio şarkı çalarken şarkının adını gösteriyor internetten dinlerken ama Metro FM ve Radyo Fenomen için bu geçerli değil, şimdi mesela, şarkıları ararken;

Nakarat kısımlarından aramaya başlayın (Nakarat: Şarkının tekrarlanan kısmı.)

Çünkü; şarkı sözleri sitelerinde genelde nakaratlar çok geçtiği için arama motorlarında çıkma olasılığı yüksek. (Şarkı Sözleri: Lyric, çoğul=lyrics)

Cümlelerin hepsini bütün halinde yazmayın, kelime kelime yazın

Eğer cümle halinde yazarsanız, arama motorlarında cümlenin içindeki kelimelerin aynı geçtiği yerle daha üstlerde yer alır.

Anlamadığınız yerleri atlayın

Sadece anladığınız yerleri yazsanız bile çıkar zaten, arama sonuçlarında tek kelime halinde şarkının bütün sözlerini yazan siteler çıkar zaten, mutlaka arasından bi’ tanesini yazmış olursunuz.

Şimdi gelelim, kulak alışkanlığından, bazı sanatçıların seslerine

Eğer ince yumuşak kulağı tırmalayan bir kadın sesi duyduysanız, Bu ya Akcent tir ya da Edward Maya dır. Onların kliplerinde hep kız var zaten, Edward Maya kızların sesini ağırlıkta kullanıyor. Akcent’in kendi sesi biraz ince zaten, mesela aşağıda Edward Maya’nın Desert Rain, Akcent’in My Passion şarkısı var, şarkıyı bir kere dinlerseniz Edward Maya’nın müzik anlayışını anlar, diğer şarkılarını da çıkarırsınız.

Rihanna’ya gelelim. Gerçi, Rihanna bir şarkı yapınca haberi çıkmadık yer kalmıyor ama 🙂 Yine de söyleyelim 🙂 Rihanna’nın da sesi böyle biraz erkek sesine yakın, böyle sanki yanık yanık çıkıyor gibi 🙂

Bu yazıyı yazmama sebep olan Alexandra Stan var bir de, 2 gün önce Radyo Fenomen’de çok çalmaya başlamıştı, şarkı çıktığında şarkının adını sormadığım arkadaş kalmamıştı, bir yandan da arama motorlarına arıyordum ve buldum. Mesela ararken şu kelimeleri yazdım.

…boy you make me feel… …boy you make me get luck a s b…

En çok tekrarladığı yerler burasıydı. Anladığım kadarıyla buna benzer şeyler söylüyordu, ama luck back miş. En son öyle denediğimde buldum. Sırf bu şarkı için Radyo Fenomen’e email bile atmıştım. Alexandra Stan’ın sesine gelirsek, sesi inceye yakın kalın ve yumuşak. Yukarıda verdiğim şarkı sözleri aşağıdaki klibe ait mesela.

Umarım aradığınız şarkıyı bulursunuz. Sizinde yöntemleriniz varsa cevap olarak yazın konuya ekleyeyim. Saygılarımla.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Müzik

Son Gönderiler

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

5 gün önce

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

3 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

3 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

3 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

4 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

4 ay önce