“Şöyle çok güzel bir şarkı arıyordum.” diyenlere püf noktaları

Arkadaşlar, genelde bu gibi şeyler yabancı şarkılar için geçerli oluyor, gerek anlamamız ve sanatçının şarkının yarısını yuvarlaması. Metro FM, Radyo Fenomen, Virgin Radio dinlerken rastladığım şarkıların isimlerini bulmak için uyguladığım yöntemleri anlatacağım. Virgin Radio şarkı çalarken şarkının adını gösteriyor internetten dinlerken ama Metro FM ve Radyo Fenomen için bu geçerli değil, şimdi mesela, şarkıları ararken;

Nakarat kısımlarından aramaya başlayın (Nakarat: Şarkının tekrarlanan kısmı.)

Çünkü; şarkı sözleri sitelerinde genelde nakaratlar çok geçtiği için arama motorlarında çıkma olasılığı yüksek. (Şarkı Sözleri: Lyric, çoğul=lyrics)

Cümlelerin hepsini bütün halinde yazmayın, kelime kelime yazın

Eğer cümle halinde yazarsanız, arama motorlarında cümlenin içindeki kelimelerin aynı geçtiği yerle daha üstlerde yer alır.

Anlamadığınız yerleri atlayın

Sadece anladığınız yerleri yazsanız bile çıkar zaten, arama sonuçlarında tek kelime halinde şarkının bütün sözlerini yazan siteler çıkar zaten, mutlaka arasından bi’ tanesini yazmış olursunuz.

Şimdi gelelim, kulak alışkanlığından, bazı sanatçıların seslerine

Eğer ince yumuşak kulağı tırmalayan bir kadın sesi duyduysanız, Bu ya Akcent tir ya da Edward Maya dır. Onların kliplerinde hep kız var zaten, Edward Maya kızların sesini ağırlıkta kullanıyor. Akcent’in kendi sesi biraz ince zaten, mesela aşağıda Edward Maya’nın Desert Rain, Akcent’in My Passion şarkısı var, şarkıyı bir kere dinlerseniz Edward Maya’nın müzik anlayışını anlar, diğer şarkılarını da çıkarırsınız.

Rihanna’ya gelelim. Gerçi, Rihanna bir şarkı yapınca haberi çıkmadık yer kalmıyor ama 🙂 Yine de söyleyelim 🙂 Rihanna’nın da sesi böyle biraz erkek sesine yakın, böyle sanki yanık yanık çıkıyor gibi 🙂

Bu yazıyı yazmama sebep olan Alexandra Stan var bir de, 2 gün önce Radyo Fenomen’de çok çalmaya başlamıştı, şarkı çıktığında şarkının adını sormadığım arkadaş kalmamıştı, bir yandan da arama motorlarına arıyordum ve buldum. Mesela ararken şu kelimeleri yazdım.

…boy you make me feel… …boy you make me get luck a s b…

En çok tekrarladığı yerler burasıydı. Anladığım kadarıyla buna benzer şeyler söylüyordu, ama luck back miş. En son öyle denediğimde buldum. Sırf bu şarkı için Radyo Fenomen’e email bile atmıştım. Alexandra Stan’ın sesine gelirsek, sesi inceye yakın kalın ve yumuşak. Yukarıda verdiğim şarkı sözleri aşağıdaki klibe ait mesela.

Umarım aradığınız şarkıyı bulursunuz. Sizinde yöntemleriniz varsa cevap olarak yazın konuya ekleyeyim. Saygılarımla.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Müzik

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 hafta önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce