Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu kuruldu

Türkiye’de sosyal medya ile birlikte büyük bir ivme kazanan dijital oyun dünyasında bir yenilik de yapılanma adına atıldı. Bu doğrultuda, geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama ile Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun (TUDOF) kurulduğu duyuruldu.

Konsol ve bilgisayar oyunları derken, sosyal medya ve mobil ürünlerin yaygınlaşmasıyla birlikte ucu bucağı görülemez bir alana yayılan dijital oyun dünyasının Türkiye ayağında Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TUDOF) yer alacak. Türkiye’de 10 milyonun üzerinde dijital oyuncu olduğu tahmin edilirken, birkaç yıldan bu yana süregelen çalışmaların sonucu olarak TUDOF kurulmuş oldu. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, bir basın toplantısı ile duyurduğu yeni yapının kuruluşuna dair temel açıklamalarda bulunarak federasyon hakkında kısaca bilgi verdi:

“Bu federasyon bilgisayar oyunları üzerine yoğunlaşacak. Bilgisayar oyunlarında dünyada çeşitli turnuvalar yapılıyor. Bu federasyon, o alanda çalışacak, milli takımları seçecek, internet kafelerle ilgili düzenlemeleri yapacak. Türkiye’ye gelen oyunlar kategorileri incelenecek. PlayStation oyunları ile ilgili düzenlemeler yapılacak. Kısacası bu federasyon, dijital araçlar üzerinden oynanan oyunlarla ilgili düzenlemeleri gerçekleştirecek.”

Federasyonun etkinlikleri kapsamında dünya genelinde düzenlenen çeşitli turnuvalar için milli takımlar oluşturulacak.

Açıklamalardan ve gelişmelerden anlaşıldığı üzere TUDOF, sadece yüzeysel konularla ilgilenmeyecek ve birçok alt kulvarda çalışmalarda bulunacak. Dijital oyun sektörünün Türkiye’de her geçen gün daha ilgi görür bir noktaya gelmesi ve gerçekleşen bu döngü sonrasında dış ülkelere aktarılan paraların içeriye kaymasını sağlamayı da amaç edinen TUDOF, gençlerin korunmasına yönelik çalışmalar da yürütecek.

Oyun severlerin, oyun üreticilerinin, oyun geliştiricilerin ve yayıncılarının birbirleriyle olabildiğince paralel hareket etmesine ön ayak olacak olan yeni federasyonun sektörü denetleme ve yönlendirme yetkisinin olacağını da belirtelim. Söz konusu denetleme çalışmalarındaki temel başlıklar ise yönetim ve mali konular şeklinde.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu yapılanmasıyla birlikte ülkemiz adına istihdamı, döngüsü ve her anlamda kazancı yüksek bir dijital oyun dönemin gelmesini temenni ediyoruz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: türkiye haber

Son Gönderiler

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

5 gün önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

4 hafta önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

1 ay önce

Game Stand Pro Direksiyon ve TV Standı İncelemesi

Direksiyon standı piyasasında ülkemizde pek fazla seçeneğimiz yok. Çoğu kişi bu nedenle direksiyon standı olmadan…

2 ay önce

La Roche ile Orijinalliği Keşfedin

Kozmetik alanında bazı markalar diğer markalardan daha fazla tercih edilir. Bu tür markalardan birisi olan…

2 ay önce

Turnet Ne İşe Yarar?

Seramik yapımı günümüzde oldukça popüler ve hobi anlamında yapılan bir iştir. Bu işi yaparken şekil…

3 ay önce