Bir PSD teması PSD’den HTML’ye nasıl çevrilir ?

Arkadaşlar bu işi parayla yapanlar çok, bende yapabilirdim ama ben size balığı vermek yerine öğretmeyi tercih ettim. Şimdi başlayalım eğer bu yazıma kadar geldiyseniz elinizde bir tema vardır 🙂 Temamızı Photohshop aracılığıyla açıyoruz. Gerekli düzenlemelerimizi yapıyoruz. Hakkımda, iletişim kısmı felan ve temamız muhtemelen ingilizce olacağından ingilizce kısımları Türkçe yapıyoruz. Burada biraz da Photoshop bilginiz olması lazım. Şimdi işlemimiz bitti ve link vereceğimiz resimleri Slice Tools ile ayırıyoruz. Resmi ayrıntılı görüntülemek için tıklamanız yeterli.

PSD mizi parçaladıktan sonra HTML işlemine geçeceğiz ve bunun için ilk önce .html dosyası ve image klasörü lazım. Onun içinde aşağıdaki resimdeki adımı uyguluyoruz.
Tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak ve resimler soluk görünüyor sağ üstten sol alta doğru imlece basarak çekiyoruz, nedenini bilmiyorum ama herhalde resimleri seçiyor. Ne olur ne olmaz yapın gitsin. Ardından Save diyoruz.
Bu işlemden sonra Photoshop bize 1 dosya ve 1 klasör verdi. Bunları bir HTML düzenleyicisinde düzenleyip resimlere link verip FTP’den bir hosta yüklüyoruz. Ben host olarak awardspace‘i html editörü olarak TinyMCE editörünü kullandım. Buradan sonrası sizin hayalgücünüze kalmış, mesela ben arkaplan ekleyip scrollbarları sildim bir de size parça parça verdiği resimlerden biriniz silip onun yerine feedburner widgeti koydum, dediğim gibi hayalgücü. Burada HTML bilgiside önemli  CSSde var tabi ki 🙂 Ben size sadece PSD temalarını nasıl HTML’ye çevirebileceğinizi anlattım. İşte benim yaptığım tema, bunu yeni domainim olacak olan furkanozden.com için kullanacağım. Yakından görmek için resme tıklamanız yeterli.
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 ay önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

2 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

3 ay önce