Onlar Anadolu’yu Keşfetti Biz 20 Milyar Dolar Kazandık

Nemrut Dağı

Türkiye’nin 2011’de turizm sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yılı 30 milyon turist ve 20 milyar doların üstünde gelirle kapatacaklarını söyledi.

Turizm gelirleri konusunda bilinenden daha iyi olduklarını belirten Günay, ancak bunun TÜİK’in rakamlarına yansımadığını kaydetti. Ertuğrul Günay, bakanlığının 2012 yılı bütçe görüşmeleri sırasında turizm ve kültür hayatına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin artık Yunanistan’la değil, Avrupa’da İspanya ve İtalya, dünyada ise Amerika ve Çin’le rekabet halinde olduğunu ifade etti. Günay, ülkenin turizm konusunda çok iyi bir konumda olmasını ise, “Artık bir ülkeden toplu bir rezervasyon iptali olunca bu turizmimiz için sorun olmuyor.” örneğiyle açıkladı.

Turizmdeki başarılarının arkasında, önemli bir vizyonun olduğuna değinen Bakan Günay, bu vizyonun 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile başladığını belirtti.

Yeni yatırımlarla kıyı turizminin geliştiğini kaydeden Günay, sadece bununla sınırlı kalınmadığını; kültür, spor, sağlık gibi alternatif turizm alanlarına da destek verildiğini dile getirdi.

Günay, turist sayısı ve gelirlerdeki artışı da yapılan yatırımlara bağladı. Bakan Ertuğrul Günay, Türkiye’nin her noktasına kültür ve turizm alanında yatırım yapıldığını söyledi. Doğudaki turizmin geliştirilmesi adına Van’ı lokomotif gördüklerini belirten Günay, depremle birlikte bu çalışmaları ötelemek zorunda kaldıklarını anlattı.

Bakan Günay, müzelerin geliştirilmesi, yeni müze ve kütüphanelerin açılmasının yanı sıra yerli ve yabancı arkeolojik kazı ekiplerine getirilen yeni standartlar ile Türkiye’nin kültür hayatında önemli gelişmeler olduğunu aktardı.

Çalışmalarla müzenin ülke gündemine yeniden girdiğini dile getiren Günay, özellikle yurtdışına kaçak yollarla çıkartılan eserlerin getirilmesi konusunda önemli adımların atıldığını vurguladı.

Günay, Almanya’dan Boğazköy sfenksi, Amerika’dan Herkül heykelinin getirilmesini hatırlatarak Türkiye’ye 2 binin üzerinde eserin getirildiği bilgisini verdi.

Editörün Yorumu

Bu haberle turizmin sadece deniz, kum, güneş olmadığı anlaşılmıştır herhalde. Türkiye için güzel bir haber. Kim bilir Anadolu’nun daha bizim bilmediğimiz ne kadar güzelliği vardır ?

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

6 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

3 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce