Kategoriler: Blogger

Blogger özel etki alanı dns ayarları

Her zamanki gibi bir webmaster arkadaşımız daha Blogger özel etki alanı hakkında benden yardım istedi. Şimdi sorun şu ki domaini aldığımız firma bize ayrıntılı bir panel sunmuyorsa, herkesin kullandığı dnspark.net adresini kullanacağız. Domaini aldğımız firmanın bize verdiği panelde muhtemelen 2 adet DNS giriş kısmı olacak hemen buraya;

1. kutucuğa

FNS1.DNSPARK.NET

2. kutucuğa

FNS2.DNSPARK.NET

yazarak domaini aldığımız firmanın panelinden ilişiğimizi kesiyoruz. Demek istediğim artık bu tip dns ayarlarını dnspark.net adresinden yapacağız. Dnspark.net’e giriş yapıyoruz. Üyeliğiniz yoksa kayıt olmanız gerekecek. Daha sonra ayarlarımızı aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.

Yukardaki ayarları ayarlamamız için dnspark.net’e giriş yaptıktan sonra DNS Hosting sekmesine girmemiz gerekiyor. Resimde olduğu gibi.

Terimlerin anlamları

Hostname

Burada Hostname‘de @ yazıyor. Bu sitemize www. yazmadan da girilebileceğini açıklıyor. Fakat aşağıdaki ayarları da Blogger‘dan yapmamız gerekiyor. Yapmamız gerekn tek şey kutucuğu işaretlemek.

TTL

Bunun için de vikipedide şöyle bir açıklama buldum.

TTL(Time To Live), ağ yönlendiricisine ip paketinin ağ içerisnde cok fazla zamandir bulunduğunu ya da ağdan atılması, iptal edilmesi(düşürülmesi) gerektiğini belirten ip paketinin içerisinde bulunan bir değerdir. Bir takim nedenlerden ötürü,paket makul zaman araliğinda hedef tarafından teslim alinmamiş olabilir. Örneğin; yanliş yönlendirici tablolarının kombinasyonlari bir paketin sonsuz döngüye girmesine neden olabilir. Çözüm ,belli bir süre sonra paketi iptal etmek ve paketi yeniden gönderip göndermeyecegine karar verebilmesi icin paketi oluşturana bir mesaj göndermektir.

TTL’in başlangıç değeri paket başliğının 8 bitlik bir alanına sistem tarafından ontanımlı olarak ayarlanmiştir. TTL’in asıl amacı belirlenmis zaman aralığında, süresi dolmuş paketlerin ihraç edilmesine dayanir. Her yönlendirici TTL alanindaki sayidan 1 çıkartır(eksiltir),bu sayi yönlendirici hop sayısına karşılık gelir. Her yönlendiriciye TTL alanındaki sayıdan bir çıkartılmıs bir paket ulasir. Bu sayı sıfır olduğunda ,yönlendirici paketin düşürüleceğini yani iptal edileceğini belirler ve paketi üreten hosta ICMP(Internet Control Message Protocol) mesajı gonderir.

Bunları bilseniz yeter 🙂 Diğerlerine kafa yormaya gerek yok, işimiz gördük yeter 🙂 Kolay gelsin.

5 / 5 ( 1 vote )
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Blogger İpuçları

Son Gönderiler

Tercüme Bürosu

Bazı belgelerin yasal olarak bir anlamı olması için yapılan tercümenin noter tarafında onaylanması gerekmektedir. Bu…

2 hafta önce

Canva Pro Ücretsiz Kullanım Yöntemi

Çeşitli web 2.0 araçlarını incelerken denk geldiğim bir araçtan bahsetmek istiyorum. Benim de ara sıra…

3 hafta önce

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

1 ay önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

2 ay önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

2 ay önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

2 ay önce