Kategoriler: İnternetSosyal Medya

Facebook’tan Türklere Jest

Facebook olarak ilerleme kayıt ettiklerini ve bunu da ilk olarak Facebook sitesini çok sık olarak kullanan Türk halkının denemesini istediklerini belirtti.

Mark Zuckenberg “Yerelleştirmeye önem vermekteyiz ve Facebook’un yeni sürümünde çok önemli sayılabilecek, Türklerin çok hoşuna gidecek bir çok yenilik yaptık” dedi.

Sabit Yorum Tuşları

Facebook’un Türkler için yapılan özel versiyonunda bundan sonra Sabit Yorum Tuşları (SAYOT) bulunacak. Zuckerberg bu tuşların ne işe yaradığını şu şekilde özetliyor. “Türk kullanıcıların en çok kullandığı yorumları artık tuşlara bağlamış bulunmaktayız. Bundan böyle Türk’ler isterlerse aynı yorumu heryere yazmak yerine SAYOT’lara basarak yorum yapabilecekler.
Facebook’un bu sürümünde : “Canım çok güzel çıkmışsın” , “Teşekkürler canım o senin kendi güzelliğin” , “Doğum günümü kutlayan arkadaşlarıma teşekkürler” , “Çekilene değil çekene bak” , “Bu resmi ben çektim” , “Yakışır kardeşime” ve “Helal kardeşime” gibi yorum tuşlarınının bulunacağı belirtiliyor.

Facebook Akrabaları da unutmadı

Facebook’un şu anki profil yönetiminde insanlar “Neyin Oluyor” özelliğini kullanarak, kendisinde ekli bir kişinin akrabalık ilişkisini belirtebilmekte. Fakat bu terimlerin Türk örf ve adet yapısına göre eksik kaldığını belirten Zuckerberg : “Bu seçenekler arasına Elti, Kaynana, Kayınço, Baldız, Amcaoğlu, Dayıoğlu, Yeğen, Dünür, Taze gelin, Damat, Enişte, Görümce, Kuma, Sağdıç, Kirve, Ahiretlik, Kayınbaba gibi sadece Türklere özgü olan akrabalık terimlerini de dahil ettik. Bunlar dışında eklenecek bir çok terim bulunuyor ve bunları araştırmak için 3 Dilbilimcimiz aylardır çalışıyor, bu bölümü daha da geliştireceğiz.”

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

1 hafta önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

3 hafta önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

4 hafta önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

1 ay önce

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

1 ay önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

2 ay önce