Kategoriler: Genel

Güneş enerjisinin hayatımızdaki yeri ve kullanım alanları

Güneş enerjisi sistemleri su ısıtmaya ihtiyaç duyulan ve ısıtma yapılan her ortamda kullanıma uygundur. Şu anda kullandığımız ürünlere bakarsak led fenerde bile güneş enerjisi kullanıyoruz. Yolda giderken hani yol kenarlarında olur ya küçük küçük ışıklar işte onlarda bile güneş enerjili solar aydınlatma kullanılıyorKonut, villa, otel, yazlık, havuz gibi pek çok alanda kullanılabilir. Dilerseniz güneş enerjisi kullanarak doğrudan su ısıtabilir, dilerseniz ev ya da villa gibi mekanların ısıtma sistemine destek olarak kullanabilirsiniz. Veya bu mekanların bahçe düzenlemesinde güneş enerjili aydınlatma sisteminden de yararlanabilirsiniz.

Güneş enerjisi sistemimiz hava sıcaklığıyla değil güneş ışınlarının enerjisi il çalışır. Bu nedenle kışın güneş enerjisinden faydalanmak mümkün olur. Su ve mekan ısıtma amacıyla her yerde kullanılabilecek güneş enerjisi sistemimiz yüksek verimliliği ile kendini hızla amorti ederek ekonomik tasarruf sağlamaktadır.

 1. Yaz aylarında anlık sıcak su ihtiyacına cevap verebilen güneş enerjisi sistemlerimiz ev ve otellerde su ısıtma sorununu ortadan kaldırır.
 2. Trafik işaret lambalarının enerji ihtiyaçlarını karşılamak için güneş enerjisinden yararlanılıyor. Güneş enerjili aydınlatma sistemi olarak trafik lambaları genellikle şebekeden uzak alanlarda kullanılıyor ve lambanın üzerinde bulunan güneş pili hem lambaya ışık veriyor, hem de fazla enerjiyi gece kullanılmak üzere bataryaya depo ediyor.
 3. Evlerin çatısına yerleştirilen güneş panelleri, büyüklükleri oranında elektrik üretiyor. Üretilen elektrik çevreye hiç zarar vermiyor ve paneller neredeyse hiç bakıma gerek duymadan yıllarca çalışıyor.
 4. Cep telefonu gibi taşınabilir cihazları şarj etmek için, küçük güneş pilleri kullanılıyor.
 5. Solar aydınlatma olarak da üst bölgesinde güneş pili barındırın lambalar, gece boyunca ışık yayarak masrafsız aydınlanma sağlıyor.
 6. Çatılara yerleştirilen kollektörler sayesinde, güneşin ısıtma etkisinden yararlanarak su ısıtılıyor. Isıtılan su, bir evin sıcak su ihtiyacının tamamını karşılayabilir.
 7. Henüz yaygınlık kazanmasa da, sokak aydınlatmasında güneş pillerinden yararlanılıyor.
 8. Hesap makineleri minik güneş hücreleri taşıyor. Böyle bir hesap makinesi pil değiştirme derdi olmadan yıllarca çalışabilir.
 9. Tıpkı hesap makinelerinde olduğu gibi, bazı sayısal saatler de güneş enerjisiyle çalışıyor.
 10. Yıllarca uzayda duran uyduların elektronik aletleri, gerekli enerjiyi güneş panellerinden alıyor. Her uyduda elektrik üreten güneş paneli bulunuyor.
 11. Birçok aynanın aynı noktaya odaklanmasıyla sıcak su üretiliyor. Bu su daha sonra elektrik üretmekte kullanılıyor.
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: adgüneş enerjisi

Son Gönderiler

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

1 hafta önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

3 hafta önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

4 hafta önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

1 ay önce

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

1 ay önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

2 ay önce