İnternetteki sosyal ağlarda şirket değil, insan gibi durun

İnternetin hızlı gelişimi şirketleri, sosyal medyayı pazarlama aracı olarak kullanmaya yöneltiyor. Son dönemde birçok şirket sosyal medyadaki faaliyetlerini yürütmek için kurum içinde ekipler de kuruyor.

Sosyal medya ve sosyal teknolojiler uzmanı, Amerika’da Altimeter şirketinin kurucusu Charlene Li, şirketlere internette kurumsallıktan uzak durup bir insan gibi durmalarını tavsiye etti. Li, “Sosyal medyada şirketler, şirket olarak değil, bir insan gibi var olmalı.” dedi. Cep telefonu operatörü Turkcell, iş dünyasını ve çalışanlarını dünyaca ünlü uzman konuşmacılar ile buluşturmaya devam ediyor. Turkcell Akademi’nin her yıl İstanbul’da düzenlediği pazarlama konferanslarının bu seneki konuşmacısı Charlene Li, 2010 yılında Fast Company’nin ‘İş dünyasının en etkili 100 kişisi’ listesinde yer almıştı.

Şirketleri başarıya götürecek dijital stratejileri anlatan Charlene Li, “İki şeyi baştan kabul etmek gerekiyor: Müşteri her zaman bir adım önde olacak ve şirketler hiçbir zaman yüzde yüz kontrole sahip olamayacak. Şirketlerin sosyal medyadaki tartışmaların içinde olmak ve onlara yön verebilmeyi istiyorsa, dürüst ve olabildiğince şeffaf olmaları gerekiyor. Sosyal medya bize işlerimizi nasıl daha iyiye götürebileceğimiz konusunda yön verebilecek bir mecra. Ama yöntem daha önemli. Mesaj verip durmak yerine diyaloğa girin. Şirket gibi değil, insan gibi iletişim kurun ve sürekliliğe önem verin. Müşterilerinizi dinleyin ve onların fikirlerini yenilikçiliğe çevirerek, kendinizi daha iyiye götürün. Tartışmalar yaşandığında bırakın müşterileriniz sizi savunsun. Çünkü en iyi pazarlama, müşterilerinizin yaptığıdır.” dedi.

Turkcell’in sosyal medyadaki başarısına örnek olarak Twitter’da farklı hedef kitlelere hitap eden farklı hesaplarla iletişim kurmasını gösterdi. Li, geleneksel kontrolcü anlayışın yeni medyada işlevsiz kaldığını ve şirketler için başarıya giden yolun insani iletişim ve açık liderlikten geçtiğini söyledi. Li, “Önemli olan ilişkiler. Teknolojiler gelir gider. İlişkiler kalır. Eskiden vazgeçmeyin, fakat yenilikleri de kullanın. Twitter bir teknoloji değil, bir söyleşidir. Tek sorun bu söyleşinin parçası olup olmayacağınız.” dedi.

Charlene Li, teknoloji danışmanlık şirketi Altimeter’in kurucusu. En çok satanlardan ‘Açık Liderlik’ adlı kitabın da yazarı. İki çocuk annesi Charlene Li, bir girişimci sermayedarı olan Come Lague (şirketinin adı Nueva Ventures) ile evli. Li, bilimkurguyu, reality TV programlarını ve puzzle yapmayı seviyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Outside the Wire (2021) Film İncelemesi

Gelecekte geçen bir filmden daha Merhaba! Yıl 2036. İki deniz piyadesinin ölümünden sonra emre itaatsizlikle…

6 gün önce

DPI ve CPI Farkı Ne Anlama Geliyor

Satın almak için yeni bir fare arıyorsanız DPI terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. DPI, özellikle oyun oynamak için…

2 hafta önce

2020 Özeti – Yıla Bakış

Uzun zamandır bloğa kişisel yazı girmiyordum. Önce Sezer abinin bloğundan ardından Tahsin Bey'in bloğundan gelen…

3 hafta önce

Resim Paleti ile Boyaların Benzersizliği

Her insan için, en eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden bir tanesi de resim yapmaktır. Ruhu dinlendiren…

4 hafta önce

Steam Puan Dükkanı Rehberi

Steam Puan Dükkanı, Steam'in yakın zamanda duyurduğu yeni bir özellik. Steam Puan Dükkanı sayesinde profilinizi…

1 ay önce

İncia Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım hayatlarımızın olmazsa asla dışarı bile çıkamayacağımız bir durum haline gelmiştir. Kişisel bakımlarımız ile…

1 ay önce