Kategoriler: Genel

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bu yazımı bir arkadaşım bana erzincan oto kiralama firmalarından biriyle arasında geçen hem komik hem de olumlu bir diyalogunu anlatmıştı 🙂 Zaten bloga yazacak pek biri konu kalmadı. Ben de yararlı olması açısından araç kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bir yazı yazmaya karar verdim.

Oto kiralama popüler hale geldikçe fiyatları da eskiye oranla daha uygun olmaya başladı. Bayram süresince bütçenize göre bir kiralık araç bulmanız hiç de zor değil. İster günlük ister uzun dönem araç kiralaması yapabilirsiniz.

Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken 15 maddeyi sizin için hazırladım.

 1. Aracınızı mutlaka yasal firmalardan kiralayın. Bu konuda yasal izni olmayan bir yerden kiralamanız, başınıza istemediğiniz dertler açabilir.
 2. Araç ruhsatını kontrol ediniz. Kiraladığınız aracın plakası ile karşılaştırınız. Sigorta poliçesi ve egzoz gazı muayene kartını kontrol ediniz.
 3. Aracın kilometresini kontrol edin.Mümkünse yakıtını full olarak teslim edilmesini öneriniz. Araçta ilk yardım çantası, yangın söndürme, stepne vs. kontrol ediniz.
 4. Güvenlik açısından, özellikle şehirlerarası seyahat edecekseniz az kullanılmış ve yeni araçları tercih edin. Güvenlik donanımına bakın. ABS, hava yastığı ve emniyet kemerlerini kontrol edin. Çocukla birlikte seyahat ediyorsanız, çocuk koltuğu talep etmeyi unutmayın.
 5. Aracın 2 yaşını aşmamış olmasına dikkat edin. (Kiralık araçlar erken yıpranıyor)
 6. Araç kiralanırken bir kusuru, arızası, hasarı var mı yok mu kontrol edin. Farların ve ışıkların çalıştığından emin olun. Herhangi bir sorunu hemen ilgili personele bildirin ve sözleşmeye not düşürün. Hatta orada bir fotoğrafını çekin.
 7. Mutlaka araç kiralama sözleşmesi yapınız. ve bir kopyasını alınız. İleride doğabilecek hukuki ve cezai durumlarda o belgeye ihtiyacınız olabilir.
 8. Kiralanacak olan aracın fiyatının neleri kapsadığını kontrol edin. Genelde vitrinde ilan edilen fiyata ekstra bazı ücretler eklenecektir. Anahtar teslim kira fiyatını öğrenmeniz daha doğru olur.
 9. Aracın kasko ve diğer sigortalarının tam olduğundan emin olun. Kasko sigortası olmayan bir araç ile kaza yaptığınızda, araç kiralık olduğundan trafik sigortası da hasarı karşılamamaktadır. Böylece tüm masraflar sizin üzerinize kalabilir.
 10. Bir kaza, çekilme vb. durumunda hangi yol izlenmeli ve ne tür belgelerin getirilmesi gerektiği konusunda bilgi isteyin. Hangi numarayı ve kimi arayacağınızı öğrenin.(Aracın içerisinde mutlaka trafik tesbit tutanağı olmasına dikkat ediniz)
 11. Bir kaza olması durumunda hasarlı araç yerine ikame araç tedarik ediyorlarmı sorunuz. Özellikle kaza durumunda, kaza yaptığınız aracın onarımı için geçecek olan sürenin araç kiralayandan talep edilip edilmediğini sorunuz.
 12. Rezervasyonunuzu yaparken şirketin iptal işlemlerini öğrenin. Özellikle, herhangi bir iptal ücretinin olup olmadığını ve ceza ödememek için en geç ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.
 13. Araç kiralama konusunda internette de araştırma yapın. Büyük şirketler bazen sadece internet kullanıcılarına özel indirimler sunmaktadır, mümkün olduğu kadarıyla bunlardan yararlanın. Bireysel araç kiralama web sitelerini takip edin.
 14. Ek sürürücüler için ücret olup olmadığını ve isimleri sözleşmede belirtilmesi gerekip gerekmediğini sorun. Kiralama sözleşmesine diğer ek şoförleri de ilave edin. Sözleşmeye dahil olmayan birine aracınızı kullandırmanız halinde, sözleşmenin geçerliliğini tehlikeye atabilirsiniz.
 15. Tek yön kiralamalar için, teslimat ücretleri sormayı ihmal etmeyin. Bunlar çok yüksek olabilir.
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: ad

Son Gönderiler

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

1 hafta önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

2 hafta önce

LCD Ekranlı Button Box Yaptım

İlk yaptığım buton kutusundan yaklaşık bir sene geçti. İhtiyaçlar ve tecrübeler doğrultusunda bir tane de…

3 hafta önce

Film ve Dizi Tercümesi

Keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından olan filmler ve diziler günümüzde eğlence sektörünün önemli bir…

4 hafta önce

Steam Oyun Koleksiyoncusu Vitrinine Oyun Ekleme Nasıl Yapılır?

Steam her geçen gün kendini yeniliyor ve son gelen güncellemelerle birlikte arayüzde oldukça fazla değişikliğe…

4 hafta önce

Dürüst Hırsız (2020) Film İncelemesi

Dürüst Hırsız, hayatını banka soyarak geçiren bir hırsızın bir kadına aşık olduktan sonra teslim olma…

1 ay önce