Blogger Bayram Şekeri Teması

Arkadaşlar, herkesin merakla beklediği temayı paylaşıyorum 🙂 2011’in Ramazan Bayramının 1.Günü paylaştığımdan temanın adını Bayram Şekeri Teması koydum. Ek olarak: Bayramın 1.Günü 30 Ağustos Zafer Bayramı’na da denk geliyordu 🙂 Daha sonra temayı, yavaş olması yönünde gelen yorumlardan dolayı internetten kaldırdım. Şimdi ise temada resimlerin çoğunu atarak yerine css borderları koydum. Şimdi gelelim temanın özelliklerine;

Bayram Şekeri Teması

Blogger Bayram Şekeri Teması
Rar şifresi:www.furkanozden.net
Blogger Bayram Şekeri Teması Önizleme
bayramsekeri-demo.blogspot.com

Özellikler

  • 3 Sütun
  • Alt ve üst kısımda 4lü gadget grubu
  • Bulunduğu sayfaya göre görünür/görünmez gadgetlar
  • İçerik hırsızlarına karşı metin seçme engeli
  • Twitter için son twit’i gösterme alanı
  • Resimleri görüntülemek için lightbox eklentisi
  • Kod görüntülemelerinde syntax highlighter eklentisi

Navigasyon

Tema Düzenleme


Seo Ayarları


Temanın seo ayarlarını yapmak için Tasarım » HTML’yi Düzenle kısmından Widget Şablonlarını Genişlet işaretledikten sonra <head> kodunun altındaki içerikleri kendinize göre düzenleyin.

Favicon


Seo ayarlarının hemen altında olan kodu düzenlemek için Tasarım » HTML’yi Düzenle kısmından Widget Şablonlarını Genişlet işaretledikten sonra;

<link href='http://1.bp.blogspot.com/-UU8vSwg9VBQ/TWold57OrLI/AAAAAAAAAI0/RfjseBvVhIQ/s1600/parasol_48%255B1%255D.png' rel='shortcut icon' type='image/vnd.microsoft.icon'/>

kodundaki resim linkini kendinize göre düzenleyin.

Logo


Tasarım » Sayfa Öğeleri kısmına geldiğinizde en sol üst köşedeki gadget’taki resim yolunu değiştirin ve resme kendi anasayfanızın linkini verin.

Reklam


Tasarım » Sayfa Öğeleri kısmından logonun hemen sağındaki gadgetı tıklayarak 468*60 boyutlarında bir reklam görseli ekleyebilirsiniz.

Menü1


Menü1 dediğim şey, temanın en sağ üst kısmında bulunan menüdür. Bunun için Tasarım » HTML’yi Düzenle kısmından Widget Şablonlarını Genişlet işaretledikten sonra aşağıdaki kodları bulun ve kendinize göre düzenleyin.

<div id='pages'>
<ul>
<li class='page_item'><a href='/' title='Ana Sayfa'>Ana Sayfa</a></li>
<li class='page_item'><a href='http://furkanozden.blogspot.com/p/contact.html' title='%u0130leti%u015Fim'>Ileti%u015Fim</a></li>
<li class='page_item'><span style='color: #ffffff;'>|</span></li>
<li class='page_item'><a href='http://furkanozden.blogspot.com/' title='Türkçe diline çevir'>TR</a></li>
<li class='page_item'><a href='http://goo.gl/RTRD8' title='Translate to English'>EN</a></li>
</ul>
</div>

Arama kutusu


Arama kutusunu düzenlemek için Tasarım » HTML’yi Düzenle kısmından Widget Şablonlarını Genişlet işaretledikten sonra <div id='searchbox'> kodunu bulun ve kendinize göre düzenleyin, furkanozden.blogspot.com‘u da kendi adresinizle değiştirin.

Twitter son twit gösterme alanı

Tasarım » Sayfa Öğeleri kısmından bulunduğu gadget’ı tıklayın. Daha sonra frknzdn kelimesini aratın ve kendi twitter kullanıcı adınızla değiştirin.

Menü2


Bu bahsettiğim menü ise, twitter durum güncellemesi gadget’ının hemen sağındaki gadgettır. Bu alanı düzenlemek için Tasarım » Sayfa Öğeleri sayfasına girip twitter durum güncellemesi gadget’ının hemen sağındaki gadgetı tıklayın ve menü ve linkleri kendinize göre düzenleyin.

Metin Seçme Engeli


Metin seçme engeli kodu E-Bülten gadget’ı içinde bulunmaktadır. Bu kodu silmek isterseniz. Tasarım » Sayfa Öğeleri kısmından E-Bülten gadget’ına girin ve </center> kodunu bulun ve altındaki kodu silin.

Standart yazı görseli


Yazınızın başında bir resim olmadığı zaman çıkan standart görseli değiştirmek için Tasarım » HTML’yi Düzenle kısmından Widget Şablonlarını Genişlet işaretledikten sonra http://4.bp.blogspot.com/-0DW_3p4qALk/TpRj7T7-HqI/AAAAAAAAB34/tHqF9S8v304/s1600/%25C3%25B6nizleme.png linkini bulun ve kendi resminizle değiştirin. Resmin boyutları 150*150’dir.

Yazdığım Tüm Yazılar


Her yazının üst kısmında bulunan yazar adınıza tıkladığınızda istediğiniz bir etikete gitmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Tasarım » HTML’yi Düzenle kısmından Widget Şablonlarını Genişlet işaretledikten sonra Yazdığım tüm kişisel yazılar için tıklayın kelimesini aratın ve oradaki linki ve yazıyı kendinize göre değiştirin.

Diğer Gadgetlar


Diğer gadgetlar için de şunu söylemeliyim. Kendi blogumdaki aynı gadgetlerı temaya koydum. İsterseniz hepsini değiştirebilirsiniz. Kendinize göre düzenlemek isterseniz aşağıdaki yönergeleri takip edin.

Kayan Sosyal Paylaş Butonları


Bahsettiğim alanı düzenlemek için Tasarım » HTML’yi Düzenle kısmından Widget Şablonlarını Genişlet işaretledikten sonra sidenav kelimesini aratın ve en sonda bulduğunuz kısmı kendinize göre düzenleyin. Facebook, Google+1, Tweet ve Addthis butonu.

E-Bülten


Tasarım » Sayfa Öğeleri sayfasından E-Bülten başlıklı gadget’a girip tüm furkanozden kelimelerini kendi feedburner id’nize göre düzenleyin.

Beğen & Takip Et


Tasarım » Sayfa Öğeleri kısmında Beğen & Takip Et adlı gadget’a gelip twitter için frknzdn, Facebook için FurkanOzdenTR kelimelerini kendinize göre değiştirin. Google +1 butonu içinse kendi kodunuzla benimkini yer değiştirin.

İstatistikler


Blogun istatistiklerinin gösterildiği gadget’ta ise Tasarım » Sayfa Öğeleri kısmına gidip İstatistikler adlı gadget’a girin. Daha sonra furkanozden.blogspot.com adresini kendinize göre düzenleyin.

Footer


En alttaki ince gadgetta ise birkaç toplist gadget’ı ve yüksekliği 18’i geçmeyen bazı butonlar kullandım. Dilerseniz bunları kaldırabilirsiniz yada kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Yukarı Çık Butonu


Bundan önceki anlattığım Footer gadgetı için yönergeleritakip edin ve furkanozden.blogspot.com kelimesini bulun ve en sondakini kendi adresinizle değiştirin.

Tema Dosyaları


Temada bulunan .css ve .js dosyalarını kendi hostunuza atmanızda fayda var. Çünkü silme ve değiştirme yetkileri benim elimde olan birşey olduğu için sıkıntı çıkmasın.

Yayımcılık


Lightbox


Resimlerin lightbox olarak görünmesini istiyorsanız. Hiçbirşey yapmadan sadece resim yükleyin. Eğer resmin altında açıklama çıkmasını istiyorsanız. Resmin linkine title tagı verin. Eğer grup resim paylaşmak isterseni resme rel=”lightbox[albümadi]” tagını ekleyin. Resmi lightbox olarak görüntülemek için ayrıca bir rel=”lightbox” eklemenize gerek yok. Bunu temaya entegre ettim.

Syntax Highlighter


Bu eklenti hem kodlarınıza şık bir görünüm verir. Hem de ziyaretçileriniz, sitede metin seçme engeli olduğu halde kodları seçip alabilirler. Yayımlarınızda kod paylaşırken kodu aşağıdaki gibi yazmalısınız.

<pre class="brush: js">Buraya birkaç kod ekleyebilirsiniz.</pre>

Resimler


Genişliği 544px‘i geçen resimleri iki yana yaslı ve tam ortalamak için resmi yüklerken sola dayalı yükleyin ve genişliği 544 yapın yüksekliğini boş bırakın. 544’e göre orantılı olarak ayarlanacaktır. Bunu yaptıktan sonra resmin soluk görünmemsi için resim yolundaki s200,s320 veya s400 kısmını s1600 olarak değiştirin. Bu resmin orjinal boyutudur.

Sayfalar


Bir sayfaya girdiğinizde sağ ve soldaki sidebarlar kaybolmaktadır. Bunu yapmak için sayfa yayınlarken, sayfa içeriğinin üst kısmına şu kodları eklemelesiniz.

<style type="text/css">
#Poll1{display:none;}
#entry-meta {
display:none;
}
#sidebarleft-wrapper {
display:none;
}
.post img {max-width:974px;
}
.zaa{width:974px;height:14px;background: url(http://4.bp.blogspot.com/-PtDtkAq0fEk/Tuug8pu8RxI/AAAAAAAACz4/17ufgZKPHRk/s1600/seperator.png) no-repeat;}
#sidebar-wrapper {
display:none;
}
#main-wrapper {
width: 974px;
}
#main2-wrapper {
width: 974px;
}</style>

Eğer sidebarların görünmesini istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

<style type="text/css">#entry-meta {display:none;}</style>

Bu kodlar sadece bulunduğu sayfadaki css kodlarına yeni bir düzenleme getirir.

Örnek resimler

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Blogger Tema

Son Gönderiler

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

20 saat önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

4 gün önce

LCD Ekranlı Button Box Yaptım

İlk yaptığım buton kutusundan yaklaşık bir sene geçti. İhtiyaçlar ve tecrübeler doğrultusunda bir tane de…

2 hafta önce

Film ve Dizi Tercümesi

Keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından olan filmler ve diziler günümüzde eğlence sektörünün önemli bir…

2 hafta önce

Steam Oyun Koleksiyoncusu Vitrinine Oyun Ekleme Nasıl Yapılır?

Steam her geçen gün kendini yeniliyor ve son gelen güncellemelerle birlikte arayüzde oldukça fazla değişikliğe…

3 hafta önce

Dürüst Hırsız (2020) Film İncelemesi

Dürüst Hırsız, hayatını banka soyarak geçiren bir hırsızın bir kadına aşık olduktan sonra teslim olma…

4 hafta önce