Kategoriler: Dünyadan

Çocuk ve yaşlılara uydudan takip

Köln’de yaşayan Türk girişimci Abdullah Kılıçarslan Şit, çocuk kaçırmaları ve yaşlı kaybolmalarına karşı, uydu üzerinden çocuk-yaşlı takip sistemini (ISSIS) geliştirdi. Sisteme abone olan aile, çocuğunun hangi saniyede nerede olduğunu internet üzerinden takip edebiliyor. Çocuğun belirlenen dairenin dışına çıkması veya tehlike düğmesine basması durumunda ise ISSIS merkezi alarma geçiyor.

Tüm Batılı ülkelerde olduğu gibi Almanya’da da çocuk kaçırma, kaçırılan çocuklara cinsel taciz, öldürme ve yaşlıların kaybolması olayları eksik olmuyor. Çocuklarına her an eşlik edemeyen birçok aile, okula gönderirken bile endişe ediyor. Almanya’nın Köln kentinde yaşayan Abdullah Kılıçarslan Şit, çocukların kaçırılması, yaşlı ve çocukların kaybolmasına son verecek bir uydu takip sistemi geliştirdi. Şit’in, “Uluslararası Uydu Sinyalli Enformasyon Servisi (ISSIS) adını verdiği sistem, Avrupa’da bir ilk olma özelliğini taşıyor. GPS ve GSM sistemlerini aynı anda kullanan sistemle çocuk veya yaşlıların hangi saatte nerede olduğu saniye saniye takip edilebiliyor. Almanlar tarafından büyük ilgi gören sistemi çok sayıda aile kullanıyor. Şit, “Pulheim’da bakım evinde kalan yaşlı bir müşterimiz var. Sistemimizi babası için kızı almış. 80 yaşındaki yaşlı adam bunamış. Dışarı çıktığında sürekli kayboluyormuş. Cihazı yaşlı adama taktık, meğer gittiği yer, karısının kabrinin bulunduğu mezarlıkmış.” diyor.

TIR şoförlüğü yapan Abdullah Şit, sistemi her sabah kızını okula bırakmak zorunda kaldığı zamanlarda akıl etmiş. Arabaların uydu sinyali ile takibini sağlayan GPS sisteminin çocuk ve yaşlı takibinde de kullanılabileceğini düşünen Şit, bunun için küçük bir cihaz icat etmiş.

Cepte ve boyunda taşınabilen, kemerle kol ve bacağa da takılabilen cihaz, tek bir tuşla çalışıyor. Çocuk alarma bastığında merkeze uyarı sinyali geliyor. Aile aranarak çocuğun tehlikede olabileceği bilgisi veriliyor. Aile de kendisine verilen şifre ile internet üzerinden çocuğunun nerede olduğunu saniye saniye takip edebiliyor. Şit, “Aile, çocuğu için bir çember belirliyor, örneğin 500 metre. Çocuk bu çemberden çıktığı zaman sistem bizi uyarıyor. Biz de aileyi haberdar ediyoruz. Aile isterse mesaj, direkt aileye de yönlendirebiliyoruz. Hız sınırı da konulabiliyor. Aile ‘benim çocuğum okula hep yaya gidiyor, saatte 30 kilometreyi geçtiği zaman haberim olsun’ diyor mesela. Bu hızı geçtiği zaman haberimiz oluyor.” diye konuşuyor. ISSIS sistemi ile sadece o anlık değil, geçmiş günlerde de çocuk veya yaşlının nerede olduğunu tespit etmek mümkün. Sistem, kişinin istenilen tarih ve saatte nerede olduğunu koordinat olarak bildiriyor.

Sistemi kullanmak isteyenler aylık 17,90 Euro ödeyerek ISSIS’a abone olabiliyor. Cihaz içinse yıllık 49 Euro ödünç alma aidatı ödeniyor. Sistemle ilgili www.issis.eu şeklindeki internet sayfası veya info@issis.eu e-mail adresinden bilgi alınabilir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: türkiye haber

Son Gönderiler

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

3 gün önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

1 hafta önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 hafta önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

3 hafta önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

1 ay önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar…

1 ay önce