Kategoriler: İnternetSosyal Medya

Yepyeni tasarımıyla bitly – bit.ly

Siteye ait iki farklı ekran görüntüsü.

Your Network (Ağ)

Your Stuff (Kişisel)

Bitly adlı URL kısaltma servisi yepyeni tasarımıyla sisteminde büyük bir değişiklik yaptı. Artık bitly sistemi linkleri kısaltmakla kalmayıp bunları sosyal bir hava çerçevesinde profilinizde kamuya açık yada özel olarak paylaşmayı sağlayacak. Bitly artık kısalttığı bağlantıları bitmark olarak adlandırmaya ve arkadaşlarınızın bağlantılarından yola çıkarak size tavsiyelerde bulunmaya başladı.

Network (ağ) olarak adlandırılan yeni bir bölümde Twitter’a benzer birakış çizelgesi var ve bu kısımda Facebook ve Twitter’da arkadaş olunan veya takip edilen kişiler aynı zamanda bitly’de bulunan kişilerin bitmarklarını gösteriyor. Kaydedilen bitmarklar grup haline getirilip toplu bir şekilde arkadaşlarla paylaşılabiliniyor. Aynı zamanda kaydedilen bitmarklara bir not veya özel bir adres verilerek bulunması kolaylaştırılıyor.

Bitly sistemi dışında tarayıcı eklentileri de güncellendi. Yenilenmiş bir yer imleme aracı ve Chrome eklentisi de bunlar arasında bulunyor. Her iki değişiklik de bitmark ekleyip bunlara not veya özel bağlantı verip arkadaşlarla paylaşmaya olanak sağlıyor. Yepyeni bir iPhone uygulaması da bu yenilikler arasında kendini gösteriyor. Uygulamanın diğer platformlara ne zaman geleceği hakkında henüz bir bilgi yok.

Kısa bir notla yazımı sonlandırıyorum. Sitenin title (yazı) kısmında bir kalp simgesi bulunuyor ve benim gördüğüm kadarıyla Chrome tarayıcımda kalp simgesi kare şeklinde görünüyor. Ama yer imlerine ve geçmişe baktığımda kalp simgesi yerli yerinde.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 hafta önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce