Kategoriler: İnternetSosyal Medya

Yepyeni tasarımıyla bitly – bit.ly

Siteye ait iki farklı ekran görüntüsü.

Your Network (Ağ)

Your Stuff (Kişisel)

Bitly adlı URL kısaltma servisi yepyeni tasarımıyla sisteminde büyük bir değişiklik yaptı. Artık bitly sistemi linkleri kısaltmakla kalmayıp bunları sosyal bir hava çerçevesinde profilinizde kamuya açık yada özel olarak paylaşmayı sağlayacak. Bitly artık kısalttığı bağlantıları bitmark olarak adlandırmaya ve arkadaşlarınızın bağlantılarından yola çıkarak size tavsiyelerde bulunmaya başladı.

Network (ağ) olarak adlandırılan yeni bir bölümde Twitter’a benzer birakış çizelgesi var ve bu kısımda Facebook ve Twitter’da arkadaş olunan veya takip edilen kişiler aynı zamanda bitly’de bulunan kişilerin bitmarklarını gösteriyor. Kaydedilen bitmarklar grup haline getirilip toplu bir şekilde arkadaşlarla paylaşılabiliniyor. Aynı zamanda kaydedilen bitmarklara bir not veya özel bir adres verilerek bulunması kolaylaştırılıyor.

Bitly sistemi dışında tarayıcı eklentileri de güncellendi. Yenilenmiş bir yer imleme aracı ve Chrome eklentisi de bunlar arasında bulunyor. Her iki değişiklik de bitmark ekleyip bunlara not veya özel bağlantı verip arkadaşlarla paylaşmaya olanak sağlıyor. Yepyeni bir iPhone uygulaması da bu yenilikler arasında kendini gösteriyor. Uygulamanın diğer platformlara ne zaman geleceği hakkında henüz bir bilgi yok.

Kısa bir notla yazımı sonlandırıyorum. Sitenin title (yazı) kısmında bir kalp simgesi bulunuyor ve benim gördüğüm kadarıyla Chrome tarayıcımda kalp simgesi kare şeklinde görünüyor. Ama yer imlerine ve geçmişe baktığımda kalp simgesi yerli yerinde.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 hafta önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 hafta önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

3 hafta önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

1 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

1 ay önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar…

1 ay önce