Kategoriler: GüncelSosyal Medya

Nebuamk? – AMK Spor Gazetesi

Bu gazetenin reklamları internette görülmeye başladığı andan itibaren gündemin en baş köşesindeki koltukta yerini aldı. Reklamı gören insanlar sadece 3 harfi gördüğü için reklama tıkladılar. Bunun bir spor gazetesi olduğunu anladılar.

Sayılı günler geçti ve 9 Haziranda gazete çıktı. Gazetenin çıkmasıyla birlikte gazete hakkında yapılan yorumların sayısı da arttı. Gazetenin çıkmasının ardından yapılan yorumların çoğu olumsuzdu. İnsanlar bunda haksız da değillerdi. Bu zamana kadar Türkçe dilinde yer etmiş olan bir küfür söylemine karşılık gelen amk kelimesi şimdi bir gazetenin adı olmuştu.

Bu gazetenin adının AMK olarak seçilmesini belli nedenlere bağlıyorum. Öncelikle bu işin içinde olanlar sosyal medyayı yakından takip etmiş olsa gerek. Yoksa 3 harfin bu kadar kısa bir sürede popülerleşeceğini bilemezlerdi. Durum böyle olunca gazete çıktından sonra gazete çıkmadan önce verilen reklamlar kadar reklamı yayıldı. Bunun büyük bir kısmı sosyal ağ sitelerinden yayınlandı. İnsanlar AMK gazetesi hakkındaki düşüncelerini profillerinde, sayfalarında paylaştılar. Böylece gazeteden haberi olmayan kalmadı.

Gazetenin adını duyanın aklına her ne kadar o küfür söylemi gelse de gazetenin asıl adının AMK olması bunu kastetmiyor. Hemen altında yazar Açık, Mert, Korkusuz. Sırf bunun için adamlara gidip dava açsanız hayatta kazanamazsınız çünkü yapanlar küfür ile ilgili hiçbir ifade barındırmadığını belirtir.

Gazete çıktıktan yaklaşık 1 gün sonra iş siyasal boyuta taşındı. AK Partinin neden bu gazeteyi kapatmadığı eleştirildi. Bu fikir bana göre çok basit bir fikir ve ortalığı karıştırmaktan bir işe yaramaz. Hem AK Parti neden kapatsın ki? Gazetenin içeriğinde birşey yok isminde birşey yok. Sadece ismi bir küfürü çağrıştırdığı için böyle bir yargıda bulunuldu. Ama dediğim gibi ismi 3 kelimenin baş harflerinden oluşuyor. Bir nevi subliminal mesaj bu.

Gazeteyi ilk çıktığı gün elime aldım ve okudum. Gayet tarafsız ve doğru haber yapan güzel bir spor gazetesi. İmla kurallarını dikkatlice inceledim. Bir tek yanlış bile bulamadım. Bu beni sevindirdi. Çünkü bu işini yapanların işini düzgün yaptığına işarettir.

İlerleyen günlerde bakalım gazetenin durumu ne olacak. Bekleyip göreceğiz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

DPI ve CPI Farkı Ne Anlama Geliyor

Satın almak için yeni bir fare arıyorsanız DPI terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. DPI, özellikle oyun oynamak için…

1 hafta önce

2020 Özeti – Yıla Bakış

Uzun zamandır bloğa kişisel yazı girmiyordum. Önce Sezer abinin bloğundan ardından Tahsin Bey'in bloğundan gelen…

2 hafta önce

Resim Paleti ile Boyaların Benzersizliği

Her insan için, en eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden bir tanesi de resim yapmaktır. Ruhu dinlendiren…

3 hafta önce

Steam Puan Dükkanı Rehberi

Steam Puan Dükkanı, Steam'in yakın zamanda duyurduğu yeni bir özellik. Steam Puan Dükkanı sayesinde profilinizi…

4 hafta önce

İncia Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım hayatlarımızın olmazsa asla dışarı bile çıkamayacağımız bir durum haline gelmiştir. Kişisel bakımlarımız ile…

1 ay önce

Çiftlere Özel Beştaş Yüzük

Moda tutkunlarının vazgeçilmezi, kadınların cazibesi olan beştaş yüzük her şeyi ile harika bir sanatsal tasarımdır.…

1 ay önce