Kategoriler: GüncelSosyal Medya

Nebuamk? – AMK Spor Gazetesi

Bu gazetenin reklamları internette görülmeye başladığı andan itibaren gündemin en baş köşesindeki koltukta yerini aldı. Reklamı gören insanlar sadece 3 harfi gördüğü için reklama tıkladılar. Bunun bir spor gazetesi olduğunu anladılar.

Sayılı günler geçti ve 9 Haziranda gazete çıktı. Gazetenin çıkmasıyla birlikte gazete hakkında yapılan yorumların sayısı da arttı. Gazetenin çıkmasının ardından yapılan yorumların çoğu olumsuzdu. İnsanlar bunda haksız da değillerdi. Bu zamana kadar Türkçe dilinde yer etmiş olan bir küfür söylemine karşılık gelen amk kelimesi şimdi bir gazetenin adı olmuştu.

Bu gazetenin adının AMK olarak seçilmesini belli nedenlere bağlıyorum. Öncelikle bu işin içinde olanlar sosyal medyayı yakından takip etmiş olsa gerek. Yoksa 3 harfin bu kadar kısa bir sürede popülerleşeceğini bilemezlerdi. Durum böyle olunca gazete çıktından sonra gazete çıkmadan önce verilen reklamlar kadar reklamı yayıldı. Bunun büyük bir kısmı sosyal ağ sitelerinden yayınlandı. İnsanlar AMK gazetesi hakkındaki düşüncelerini profillerinde, sayfalarında paylaştılar. Böylece gazeteden haberi olmayan kalmadı.

Gazetenin adını duyanın aklına her ne kadar o küfür söylemi gelse de gazetenin asıl adının AMK olması bunu kastetmiyor. Hemen altında yazar Açık, Mert, Korkusuz. Sırf bunun için adamlara gidip dava açsanız hayatta kazanamazsınız çünkü yapanlar küfür ile ilgili hiçbir ifade barındırmadığını belirtir.

Gazete çıktıktan yaklaşık 1 gün sonra iş siyasal boyuta taşındı. AK Partinin neden bu gazeteyi kapatmadığı eleştirildi. Bu fikir bana göre çok basit bir fikir ve ortalığı karıştırmaktan bir işe yaramaz. Hem AK Parti neden kapatsın ki? Gazetenin içeriğinde birşey yok isminde birşey yok. Sadece ismi bir küfürü çağrıştırdığı için böyle bir yargıda bulunuldu. Ama dediğim gibi ismi 3 kelimenin baş harflerinden oluşuyor. Bir nevi subliminal mesaj bu.

Gazeteyi ilk çıktığı gün elime aldım ve okudum. Gayet tarafsız ve doğru haber yapan güzel bir spor gazetesi. İmla kurallarını dikkatlice inceledim. Bir tek yanlış bile bulamadım. Bu beni sevindirdi. Çünkü bu işini yapanların işini düzgün yaptığına işarettir.

İlerleyen günlerde bakalım gazetenin durumu ne olacak. Bekleyip göreceğiz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 ay önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

2 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

3 ay önce