Kategoriler: Sosyal Medya

“Şehit cenazeleri duble yollar sayesinde daha kısa sürede memleketlerine ulaştırılıyor.” Haberi Deşifre Edildi

Haberi ilk gördüğümde yüzümde bir tebessüm belirdi. Çünkü yapılan şey çok amatörce idi. Sanki adamın biri bilgisayardan anlayan küçük oğluna talimat verip yaptırmıştı.

Bu haber de ilk değil. Yaklaşık bir yıl önce de bunun aynısı olmasa da benzer şekilde sosyal medya provoke alanı haline gelmişti.

İşin ilginç yanı sosyal medyayı kötüye kullanan bu adilerin TRT Haber’in twitter üzerinden haber paylaşacağını düşünemeyeceğimizi düşünmeleri. Bu kadar basit bir fikirle bir resim hazırlamışlar. Videoyu bulamadım ama araştırmalarıma göre Anadolu Ajans’ın bir fotoğrafından yararlanılarak yapılmış ve Rota Haber’in iddiasına göre işin içinden ulusalcı bir grup çıkmış.

Gazetede gördüğüm 24 şehidimizin memleketlerine uğurlanmalarıyla ilgili bu haberdeki görselin nasıl deşifre edildiği gayet açık ve net bir şekilde açıklanmış. Öncelikle TRT Haber’in logosunun arkaplanını transparan (saydam) yapmamışlar. İkincisi “Son Dakika” bandında gözle görülür bir düzeltme var. İşin açıkcası ilk görüşte gerçek gibi gelse de bir gariplik olduğu ilk dakikalarda fark ediliyor.

Bu olay hakkında TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken ilgililerle yargı önünde hesaplaşacaklarını ve bunun sadece TRT’ye değil Türk halkının bölünmez bütünlüğüne yapılmış bir saldırı olduğunu açıkladı. İlk önce Twitter’dan bu olaya ilişkin eleştiriler ve yalanlamalar kesilip yerini TRT Haber’in sosyal medya danışmanlarının hazırladığı ve TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken’in onayladığı kısa bir metin aldı.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: türkiye haber

Son Gönderiler

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

2 hafta önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

1 ay önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 ay önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 ay önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

2 ay önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

2 ay önce