Kategoriler: Film İncelemeleri

Taken 2 (Takip: İstanbul) 2012

Taken 2 (Takip: İstanbul) film afişi

Taken filminin devam filmi olan Taken 2 (Takip: İstanbul) 5 Ekim 2012 tarihinde vizyona girdi. Filmin konusu ise şöyle; İlk filmde Liam Nesson (Bryan Mills)’ın kızını kaçıranlar kızın babası tarafından öldürülmüştü. Bu filmde ise o öldürülenlerden birinin babası intikam için bu sefer eski CIA ajanı Bryan Mills’in eşini kaçırmayı planlıyor. Bryan Mills bu sefer eşini kızının yardımıyla kurtaracak.

Fragman

Film çıktığı günden beri tüm dünyada yüksek gişe hasılatları kazandı. Fakat Türkiye aynı sonucu vermedi. Bunun nedeni de filmde Türkiyenin bir arap ülkesi gibi gösterilmesiydi. Tamam iyi hoş her yerde ezan sesleri duyuluyor muhteşem bir atmosfer var ama hemen hemen her sokakta çarşaflı kadınların gezmesi olmamış. Benim dikkatimi çeken şey ise gündem de öne çıkan konunun sadece çarşaflı kadınlar olması. Kimse Türkiyede Murat 131 markalı polis araçlarından fazlası olduğunu yazmamış. Kimse İstanbulun dar sokaklardan ibaret olmadığını yazmamış. Kimse Türkiye’nin bir kulübe ve bir odun parçasından oluşan bir sınır kapısının olmadığını yazmamış.

Türkiyeyi dünyaya yanlış tanıtan filmde birçok mantık hatası da beraberinde geliyor. Liam Nesson bir mekândan çıkıyor. Çıkarken Göksel’in bir şarkısı çalıyor. Gelmesi bana kalırsa en az 20 dakika sürüyor ama hâlâ aynı şarkı çalıyor. Liam Nesson’un eşini kaçırmaya Arnavutluktan gelen grup ise hararetli bir şekilde Galatasaray maçı izliyor. Bazı kovalamaca sahnelerinde “Önüne baksana be adam!” gibi cümleler kullanırken araya tamamı Arapça olan cümleleri kullanan insanlar da giriyor. Bunları göz önünde bulundurmazsak Liam Nessonun oyunculuğu aksiyon ile birleşince ortaya başarılı bir film çıkmış. “Birinci filmle kalmalıydı devamı gelmemeliydi. Bir daha ki filmde de teyzesini mi kaçıracaklar?” diyenlere inat film mükemmeldi ve filmin devam filmi olarak üçüncüsünün de çıkması muhtemel. Bunu filmin son sahnesini izleyince daha rahat anlayabilirsiniz. Puanım 7/10.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: AksiyonGerilim

Son Gönderiler

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

20 saat önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

4 gün önce

LCD Ekranlı Button Box Yaptım

İlk yaptığım buton kutusundan yaklaşık bir sene geçti. İhtiyaçlar ve tecrübeler doğrultusunda bir tane de…

2 hafta önce

Film ve Dizi Tercümesi

Keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından olan filmler ve diziler günümüzde eğlence sektörünün önemli bir…

2 hafta önce

Steam Oyun Koleksiyoncusu Vitrinine Oyun Ekleme Nasıl Yapılır?

Steam her geçen gün kendini yeniliyor ve son gelen güncellemelerle birlikte arayüzde oldukça fazla değişikliğe…

3 hafta önce

Dürüst Hırsız (2020) Film İncelemesi

Dürüst Hırsız, hayatını banka soyarak geçiren bir hırsızın bir kadına aşık olduktan sonra teslim olma…

4 hafta önce