Kategoriler: Film İncelemeleri

Taken 2 (Takip: İstanbul) 2012

Taken 2 (Takip: İstanbul) film afişi

Taken filminin devam filmi olan Taken 2 (Takip: İstanbul) 5 Ekim 2012 tarihinde vizyona girdi. Filmin konusu ise şöyle; İlk filmde Liam Nesson (Bryan Mills)’ın kızını kaçıranlar kızın babası tarafından öldürülmüştü. Bu filmde ise o öldürülenlerden birinin babası intikam için bu sefer eski CIA ajanı Bryan Mills’in eşini kaçırmayı planlıyor. Bryan Mills bu sefer eşini kızının yardımıyla kurtaracak.

Fragman

Film çıktığı günden beri tüm dünyada yüksek gişe hasılatları kazandı. Fakat Türkiye aynı sonucu vermedi. Bunun nedeni de filmde Türkiyenin bir arap ülkesi gibi gösterilmesiydi. Tamam iyi hoş her yerde ezan sesleri duyuluyor muhteşem bir atmosfer var ama hemen hemen her sokakta çarşaflı kadınların gezmesi olmamış. Benim dikkatimi çeken şey ise gündem de öne çıkan konunun sadece çarşaflı kadınlar olması. Kimse Türkiyede Murat 131 markalı polis araçlarından fazlası olduğunu yazmamış. Kimse İstanbulun dar sokaklardan ibaret olmadığını yazmamış. Kimse Türkiye’nin bir kulübe ve bir odun parçasından oluşan bir sınır kapısının olmadığını yazmamış.

Türkiyeyi dünyaya yanlış tanıtan filmde birçok mantık hatası da beraberinde geliyor. Liam Nesson bir mekândan çıkıyor. Çıkarken Göksel’in bir şarkısı çalıyor. Gelmesi bana kalırsa en az 20 dakika sürüyor ama hâlâ aynı şarkı çalıyor. Liam Nesson’un eşini kaçırmaya Arnavutluktan gelen grup ise hararetli bir şekilde Galatasaray maçı izliyor. Bazı kovalamaca sahnelerinde “Önüne baksana be adam!” gibi cümleler kullanırken araya tamamı Arapça olan cümleleri kullanan insanlar da giriyor. Bunları göz önünde bulundurmazsak Liam Nessonun oyunculuğu aksiyon ile birleşince ortaya başarılı bir film çıkmış. “Birinci filmle kalmalıydı devamı gelmemeliydi. Bir daha ki filmde de teyzesini mi kaçıracaklar?” diyenlere inat film mükemmeldi ve filmin devam filmi olarak üçüncüsünün de çıkması muhtemel. Bunu filmin son sahnesini izleyince daha rahat anlayabilirsiniz. Puanım 7/10.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: AksiyonGerilim

Son Gönderiler

Parmaklarda Tek Taş Yüzük Işıltısı

Sevdiklerinizle beraber sürdürmek istediğiniz hayata köprü görevi gören pırlanta tek taş yüzük, o özel anı gelecekte de aynı…

1 ay önce

Teflon Kaplama

Kaplamalar ürünlerin daha dayanıklı ve çeşitli dezavantajlarını ortadan kaldırmak için tercih edilen sistemlerin başında gelmektedir.…

2 ay önce

Zoom’da Sesi Kapatma veya Açma

Bu yazıda bir bilgisayarda, telefonda veya tablette bir Zoom toplantısında kendi sesinizi nasıl kapatacağınızı veya…

2 ay önce

Pres Makinesi

Günümüzde artık seri üretime geçildiğinden dolayı insan gücü yetersiz gelmekte ve her sektör farklı makinelerden…

3 ay önce

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

3 ay önce

Pharmaton Nedir?

Fransa'da kurulan ilaç firması olan Sanofi'de yaptığı işlere devam eden Pharmaton, günlük vitamin ve mineral desteği…

4 ay önce