Kategoriler: Mikro BlogOyun

Bir Zamanlar Silkroad Online’da

Sene 2006. Arkadaşlarla o park benim bu park senin dolaşıp dururduk. Mahalleden mahalleye fink atar gezerdik. Küçük boy bisikletlerimizle evden uzaklara gider romanlardan kaçardık. II. Bayezit Külliyesinden Sarayiçine oradan Balkan Şehitliğine gider yol boyunca Edirne‘nin manzarasını seyrederdik. Terledik mi hemen Kıyık rampasından şehir çıkışına kadar gidip yokuş aşağı muazzam bir hızla inerdik. Kar yağınca okulun bahçesinde toplanır kardan bir ev yapıp orayı kale bellerdik.

2006 yılına kadar bütün bir günümüz böyle geçerdi hep. 2006 yılı geldiğinde hangi internet kafeye gitsek her bilgisayarda Silkroad Online açıktı. Bu akım okuldaki sınıflara kadar yayıldı. O zamana kadar oynadığımız oyunlar belliydi. Counter-Strike ve GTA Vice City. Benim de içinde bulunduğum bir kesim Need for Speed Underground 2‘de takılırdı. Hiç unutmam bir keresinde okuldan biri arkadaşla takıldığımız internet kafede Underground 2 oynuyor ve araba havalara uçuyor, bir tuşa basıp fırlıyor felan. Herkes meraklı meraklı buna bakarken nasıl yaptığını öğrenmek istediğimizde bize cebindeki disketi göstermişti. Meğer evde diskete trainer kopyalayıp bilgisayara atmış. Tabi o zamanlar bize bu çok ilginç gelirdi.

En yakın arkadaşım da oyuna kaydolduğunda benim kaydolmam kaçınılmazdı. Günün birinde okuldan çıktım. Yemeğimi yedikten sonra arkadaşlarım beni çağırmaya geldi ve birlikte aynı tayfa internet kafeye gittik. Gördüğümüz manzara çok farklı değildi. Sadece Silkroad Online açık olan bilgisayarların sayısı artmıştı. Ve ilk karakterimi adı SonSamsunlu olmak üzere açtım. Bu isim bir efsane oldu adeta. Yaklaşık 3-4 sene bu takma ad ile sosyal ağlara üye oldum, site açtım. Tabii son zamanlar yaş da ilerledikçe çocukça durduğu için gerçek adımı kullanmaya karar verdim.

Her yerde müzik olduğu gibi her internet kafede de müzik çalardı. O zamanların popüler şarkısı olsa gerek Aslı Güngör‘ün Kalp Kalbe Karşı şarkısı çalıp dururdu. Kafenin sahibi de şarkıyı seviyorsa yandınız. Akşama kadar aynı şarkıyla devam eder. Bir de bu şarkıdan sonra ya da onunla aynı zamanda

Bu şarkı sadece sevenler için
Seviyorum deyip sevmeyenler için değil
Sadece yürekten sevenler için
Senin için ölürüm deyip yalan atanlar için değil
Musa Musa Gülşah Gülşah yalnızım yalnızım yalnızım yalnız

ile başlayan Musa ft. Gülşah – Çek Git Bebeğim şarkısı patlak vermişti. Mahalledeki çocuklar müziğin sesinin daha gür çıkması için telefonların hoparlörlerine ellerini içi boş yumruk yaparak dayarlar ve yaylana yaylana, etrafa baka baka baka ortalıkta dolaşırlardı.

İlk karakterimden sonra birçok karakter denedim özellikleri, farklılıkları, dezavantajları ve avantajları görmek için. En sonunda yine aynı adla fakat L yerine I koyarak SonSamsunIu adında bir karakter daha açtım. Şu an ikisi de duruyor. Oyunda yan yana dursalar aradaki isim farkını fark edemezsiniz. Arial fontunda büyük I harfi ile küçük L harfi aynı duruyor. Aşağıda olduğu gibi.

Biz SRO‘cular için haftanın en sevilen günleri Cuma, Cumartesi ve Pazardı. Cuma günü eve uğramadan doğru internet kafeye koşardık. En az 10 kişi masalara oturur hemen oyunda parti kurar Aslı Güngör‘ün Kalp Kalbe Karşı adlı şarkısı eşliğinde canavar keser kasılırdık. Bizi mutlu eden birleştiren bir şeydi bu. En eğlenceli anlarımız bu zamanlardı. Genelde internet kafe sahiplerinin oyunda hepsinin en az bir karakteri vardı. Oyuna kim önce girerse onun partisine girer daha hızlı kasılırdı.

Bazı arkadaşlar oyuna gerçek para vermeye başladı. Daha ilk olduğundan çok garibime gitmişti. Bir oyun için gerçek para verilebilir miydi? Ben de meraktan bir bakayım dedim ve karakterime ve beğenime göre özel bir kıyafet seçtim. Maliyeti gerçek parayla 70 lira kadardı.

İnternet kafe sahipleri de az uyanık değil hani. Silk (Gerçek parayla alınan) ve Gold (Oyundaki para) satışına başlamışlardı. 1.000.000 Gold 1 lira idi. Bizim için gayet ucuzdu çünkü aramızda 50. 60. seviyeye ulaşmış biri yoktu. 30. 40. seviyede yeter de artardı bile. Tabi kendi başına değil. 5 milyon gold hiç de fena olmazdı. Hatta kalın (Yüksek seviyeli) karaktere sahip internet kafe sahiplerine karakterlerimizi ID ve şifresiyle teslim eder 20 gün sonra istediğimiz seviyede geri alırdık. Resmen oyun ticarete dökülmüştü.

İnternete para ver oyuna para ver derken harcadığımız paranın hattı hesabı yoktu. Bizim aklımız fikrimiz Silkroad Online olduğu için sorun değildi. Biz mutluyduk.

Partiyle kasmak bir yerden sonra karakterin seviye atlaması için yetmemeye başladı. Tabi biz de alternatif yollar aramakta gecikmemiştik. Oyunu oynayanlar bilirler. Gold satışı yapanlar oyunda karakter oluşturup bota bırakır sürekli para toplatırdı. Karakoramda Ishade, Hashade ve Sonar adlı canavarların etrafında bir maden keşfettik. Staffçı botlar sürekli orada para kasıyordu ve atılan parti davetlerini kabul ediyorladı. Normalde botlar parti davetlerini otomatik red etmeye programlanır. Ama bunlar kabul ediyordu.

Hatta partiyi kim kurduysa saati 200k‘dan partiye adam alırdı. Böyle böyle bayağı bir kasıldık. Hatta bazen partiyi ben kurup paraları toplar köşeyi dönerdim. Bu zamanlar eve internet almıştık ama babamı 4gb kotalı yerine sınırsız almaya ikna edemediğim için ilk hafta kotayı aşmıştım bile. Girmemeye çalışıyordum ama kasmadan da olmuyordu. Verdim oyunun gözüne kota oldu mu sana 9GB. 2 senelik sözleşmeyi ihlal ücreti kota aşım ücreti derken 1 ay kullanabildiğim bu internetin babama 250-300 lira arası bir maliyeti olmuştu.

Gün geldi 50. seviyeye ulaşdık. Artık Karakoramdan gitme vakti gelmişti. Taklamakan çölüne doğru yola koyulduk.

Bu sıralarda takıldığımız internet kafe değişmişti. Okuldan birinin babasına ait internet kafede takılmaya başladık. İnternet kafenin sahibinin karakterini bota bırakıp internet kafedeki karakterleri kasardık. Tabii bunun bir karşılığı olacaktı. Karşılık olarak internet kafe sahibinin diğer karakterini de elle kasıyorduk. Kıçımız ağrıyana kadar o sandalyeden kalkmazdık. 10 saat bir sandalyede oturduğumu bilirim. Arkadaşla devirli kastığımız için fazla etkilemiyordu ama 10 saat de az değil.

Artık para yetmemeye başladı. Her gün 10 saat 10 saat. Buna para mı dayanır. Arkadaşlar ve internet kafe sahibi arasında bir anlaşma yaptık. Günlük 3.5 liradan bütün gün karakterlerimizi kastıracaktık. Okuldan çıkar evde yemek yedikten sonra doğru internet kafeye. Hani Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Drift filminde öğrenciler okuldan sonra otoparklarda yarışmak için toplanırlardı ya. Bizimki de ona benzemeye başladı. Neredeyse bütün okul oradaydı. Oturacak yer bulamayanlar başka bir internet kafeye gitmek için yola koyulurlardı.

Bu şekilde karakterimin seviyesi 65. seviyeye kadar ulaştı. O zamanlar son seviye 80 idi.

Sene oldu 2008. OKS‘ye girdik. Yaz tatili geldi. Ders çalışmaya gerek yoktu artık. Yolun sonu görünmüştü. Hangi liseye gideceğimizin sonuçlarını beklerken yine Silkroad Online’a devam ediyorduk. Artık günler de yetmemeye başladı ve internet kafenin sahibi kendi karakterini bota bırakarak bizim karakterler arkada o önde bizim karakterleri kasardı. Gün bittiğinde internet kafeyi kapatmadan önce monitörlerin fişini çeker evine giderdi. Ertesi sabah geri döndüğümüzde karakterlerimizi hâlâ kasılıyordu. Biz SRO‘cuları en mutlu eden şeydi bu. Bir günümüz böyle geçerdi. Sabahtan akşama kadar sandalye tepesinde otur oyun oyna. Gece de kendi kendilerine kasılsınlar.

Derken ayrılık vakti geldi. Ben Samsunlu olduğum için tercihlerimi kendi memleketime yakın yerlerden yapmıştım. Sonuçlar açıklandı ve herkes bir liseye gitti. Ben sekiz senelik arkadaşlarımdan ayrılmanın hüznünü yaşarken kendi memleketimde olsa kendimi farklı bir lise farklı insanlar farklı bir kültürün içinde buldum.

Aylar yıllar geçti ve takvimler 2013 yılını gösterdi. Geriye dönüp baktığımda sadece bunlar anılardan ibaretti. Şimdilerde girdiğim bazı internet kafelerin kokusu eskiden Silkroad Online oynamak için girdiklerimle aynı olduğunda hep eski anılarımı hatırlarım. Masama oturmadan önce gözlerimi etrafta gezdirir o anları hayal ederim. İşin en kötü yanı eskiden gittiğim internet kafelerde teneffüs ettiğim hava şimdikilerle aynı çünkü hepsinde elektronik devreler üzerinden esen tozların fanlarda birikip fanlar aracılığı ile havaya karışan kokusu var. İşte tam bu koku… Tam anlamıyla anlattım.

Artık oyunun eski tadı yok. Hotan bomboş. Donwhang‘ın güney kapısında PVP yapanlar yok. Jangan ile Donwhang arasında turlayan Thiefler yana yana kervan aramıyorlardı. Onglarda Taxi yapanlar neredeydi? Bir heves Avrupalı çar açıp Constantinoplede Movia kesenler neredeydi? Ya Semerkandın önünde PVP yapanlar?

Bir Silkroad Online‘dı geçti gitti. Geçti gitti ama herkesin içinde bir yerde oyuna duyduğu hasret ufacık da olsa duruyordur. Umarım oyun yetkilileri güzel bir güncelleme ile oyunun eski heyecanını geri getirir.

***
30 Ağustos 2013 Cuma 21:19 (GMT+02:00) – 2013 yaz tatilinde eski anıları yad etmek adına kardeşimle çarları biraz daha kastık.

31 Temmuz 2014 Perşembe 01:21 (GMT+02:00) – 2014’ün yarıyıl karne tatilinde kendi çarımı 85. seviyeye getirdim. Kardeşim de 65. seviyeye kadar ulaşabildi. Yaz tatilinde ben 90’ı hedeflemiştim. Kardeşim de 70’i ama bir kere bile girmedik. Oyun yine de bilgisayarlarımızda yüklü duruyor.

5/5 - (2 votes)
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Oyunlar

Son Gönderiler

T129 ATAK War Thunder’a Geliyor!

T129 ATAK, İtalyan A129 Mangusta taarruz helikopterinin yerli olarak modifiye edilmiş ve Türkiye tarafından Türk…

2 hafta önce

Android Hakkında 5 Şehir Efsanesi

Android işletim sistemi uzun süredir piyasada ve milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Doğal olarak, yıllar içinde…

4 hafta önce

Her Gün Uyandığınızda Nasıl Motive Olursunuz?

Pazartesi sabahı alarmınız çaldı. O anda nasıl motive olacağınızı biliyor musunuz? Gözlerinizi ilk açtığınızda aklınıza gelen düşünce nedir? Kalkıp…

1 ay önce

LearnPress ve TutorLMS Karşılaştırması

Mükemmel WordPress LMS eklentisini seçmek ciddi bir emek ister. Sitenizi belirlediğiniz eklenti ile kurduktan sonra…

2 ay önce

Teknolojik Gelişmelerin Türkçe’ye Olan Etkisi

Türkçe binlerce yıldır farklı coğrafyalarda yoğurulup, farklı kültürlerle harmanlanıp günümüze kadar geldi ve bugünkü halini…

2 ay önce

Trambolin Parkı Hediyesi Nereden Alınır?

Kim demiş, kanatsız uçamayız, diye! Trambolin gibi bir gerçek varken üstelik! Evet, bize uçuyor hissi…

3 ay önce