Safra Kesesi Taşlarına Genel Bakış

Halk arasında safra taşı olarak da adlandırılan safra kesesi taşları, safra bileşenlerinin çeşitli nedenlerle birleşerek meydana getirdikleri kristalize taşlardır. Safra kesesi taşları, safra kesesi başta olmak üzere, safra yollarının farklı noktalarında oluşabilmektedirler.

Safra kesesi taşları tedavisi önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen safra taşlarının kanser riskini artırdığı sanılmaktadır. Bu nedenle de safra kesesi taşları ameliyatı önemli bir ameliyattır. Safra taşı tedavisi eğer taş düşürülmezse şarttır. Ancak taş düşürmek, son derece sancılı bir süreçtir.

Safra taşı, özellikle 30 yaşından sonra kadınlarda daha sıklıkla görülür. Ancak genel anlamda her on kişiden birinde görülmektedir. Safra taşı hastası şikayet etmese de bazı durumlarda ameliyat muhakkak önerilmektedir.

Doktorlar safra taşlarının büyük bir kısmının içeriğinin kolesterol olduğunu belirtiyor. Safra taşı genellikle sarışın ve açık tenli kadınlarda, çok hızlı kilo vermiş olanlarda ya da şişmanlarda, uzun süre damar yoluyla beslenmiş olanlarda ya da midesinin bir kısmı ameliyatla çıkarılmış olanlarda daha çok görülmektedir.

Son dönemde yapılan bazı araştırmalar safra taşı oluşumunun kalıtımsal, yani genetik olduğunu ortaya koyuyor. Bazı araştırmalarsa safra taşı tedavisinde belli oranda alkol ve kafeinli içecekler kullanılabileceği görüşündeler.

Safra hastalıkları genel anlamda önemli olsa da, safra taşı bulunanların yüzde 60’ı kadarının bu taşlardan şikayeti, hatta haberi bile yoktur. Ancak safra taşı tanısının genel sağlık durumu bakımından olumlu etkileri vardır. Safra taşları genellikle ultrasonla teşhis edilirler. Günümüzde artık safra ameliyatı olan hastalar, 2 ya da 3 iş günü içinde işlerinin başına dönebilmekte ve ayağa kalkabilmetkeler. Bu süreçten sonra safra kesesi şifalı bitkilerle de korunmaya devam edilebilir.

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: sağlık

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

3 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

6 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce