Safra Kesesi Taşlarına Genel Bakış

Halk arasında safra taşı olarak da adlandırılan safra kesesi taşları, safra bileşenlerinin çeşitli nedenlerle birleşerek meydana getirdikleri kristalize taşlardır. Safra kesesi taşları, safra kesesi başta olmak üzere, safra yollarının farklı noktalarında oluşabilmektedirler.

Safra kesesi taşları tedavisi önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen safra taşlarının kanser riskini artırdığı sanılmaktadır. Bu nedenle de safra kesesi taşları ameliyatı önemli bir ameliyattır. Safra taşı tedavisi eğer taş düşürülmezse şarttır. Ancak taş düşürmek, son derece sancılı bir süreçtir.

Safra taşı, özellikle 30 yaşından sonra kadınlarda daha sıklıkla görülür. Ancak genel anlamda her on kişiden birinde görülmektedir. Safra taşı hastası şikayet etmese de bazı durumlarda ameliyat muhakkak önerilmektedir.

Doktorlar safra taşlarının büyük bir kısmının içeriğinin kolesterol olduğunu belirtiyor. Safra taşı genellikle sarışın ve açık tenli kadınlarda, çok hızlı kilo vermiş olanlarda ya da şişmanlarda, uzun süre damar yoluyla beslenmiş olanlarda ya da midesinin bir kısmı ameliyatla çıkarılmış olanlarda daha çok görülmektedir.

Son dönemde yapılan bazı araştırmalar safra taşı oluşumunun kalıtımsal, yani genetik olduğunu ortaya koyuyor. Bazı araştırmalarsa safra taşı tedavisinde belli oranda alkol ve kafeinli içecekler kullanılabileceği görüşündeler.

Safra hastalıkları genel anlamda önemli olsa da, safra taşı bulunanların yüzde 60’ı kadarının bu taşlardan şikayeti, hatta haberi bile yoktur. Ancak safra taşı tanısının genel sağlık durumu bakımından olumlu etkileri vardır. Safra taşları genellikle ultrasonla teşhis edilirler. Günümüzde artık safra ameliyatı olan hastalar, 2 ya da 3 iş günü içinde işlerinin başına dönebilmekte ve ayağa kalkabilmetkeler. Bu süreçten sonra safra kesesi şifalı bitkilerle de korunmaya devam edilebilir.

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: sağlık

Son Gönderiler

Tek Konulu ve Çok Konulu Bloglardan Para Kazanma

Genel olarak, trafik seviyesinin aynı olduğu varsayıldığında, tek bir konu blogu çok nişli bir blogdan…

3 hafta önce

Para Kazanma Odaklı Blog Konusu Seçimi

İster tek konulu bir blog, ister çok nişli bir blog yazmaya başlayacak olun, ele alacağınız…

1 ay önce

Tek ve Çok Konulu Bloglar İçin Bloglama Giderleri

Blog yazmanın tek gerçek maliyeti, bir alan adı kaydettirmek ve barındırma için ödeme yapmaktır. Maliyetler tek konu…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog ile Pazarlama Fikirleri

Pazarlama, hedef kitlenizi büyütmenize, trafiği artırmanıza ve içeriğinizi görmeyecek yeni okuyuculara ulaşmanıza yardımcı olur. Bir blog…

2 ay önce

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog Yazmanın Artıları ve Eksileri

Artıları Bazı durumlarda içerik oluşturmak daha kolay ve daha hızlıdır - daha fazla içerik seçeneğiniz…

2 ay önce

Çok Konulu Blog Yazmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Çok nişli bir blog oluşturmayı planlıyorsanız, başka bir nişe dalmadan önce mümkün olduğunca tek bir…

3 ay önce