Safra Kesesi Taşlarına Genel Bakış

Halk arasında safra taşı olarak da adlandırılan safra kesesi taşları, safra bileşenlerinin çeşitli nedenlerle birleşerek meydana getirdikleri kristalize taşlardır. Safra kesesi taşları, safra kesesi başta olmak üzere, safra yollarının farklı noktalarında oluşabilmektedirler.

Safra kesesi taşları tedavisi önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen safra taşlarının kanser riskini artırdığı sanılmaktadır. Bu nedenle de safra kesesi taşları ameliyatı önemli bir ameliyattır. Safra taşı tedavisi eğer taş düşürülmezse şarttır. Ancak taş düşürmek, son derece sancılı bir süreçtir.

Safra taşı, özellikle 30 yaşından sonra kadınlarda daha sıklıkla görülür. Ancak genel anlamda her on kişiden birinde görülmektedir. Safra taşı hastası şikayet etmese de bazı durumlarda ameliyat muhakkak önerilmektedir.

Doktorlar safra taşlarının büyük bir kısmının içeriğinin kolesterol olduğunu belirtiyor. Safra taşı genellikle sarışın ve açık tenli kadınlarda, çok hızlı kilo vermiş olanlarda ya da şişmanlarda, uzun süre damar yoluyla beslenmiş olanlarda ya da midesinin bir kısmı ameliyatla çıkarılmış olanlarda daha çok görülmektedir.

Son dönemde yapılan bazı araştırmalar safra taşı oluşumunun kalıtımsal, yani genetik olduğunu ortaya koyuyor. Bazı araştırmalarsa safra taşı tedavisinde belli oranda alkol ve kafeinli içecekler kullanılabileceği görüşündeler.

Safra hastalıkları genel anlamda önemli olsa da, safra taşı bulunanların yüzde 60’ı kadarının bu taşlardan şikayeti, hatta haberi bile yoktur. Ancak safra taşı tanısının genel sağlık durumu bakımından olumlu etkileri vardır. Safra taşları genellikle ultrasonla teşhis edilirler. Günümüzde artık safra ameliyatı olan hastalar, 2 ya da 3 iş günü içinde işlerinin başına dönebilmekte ve ayağa kalkabilmetkeler. Bu süreçten sonra safra kesesi şifalı bitkilerle de korunmaya devam edilebilir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: sağlık

Son Gönderiler

Into the Night (2020) Dizi İncelemesi

Netflix Belçika yapımı olan Into the Night dizisi 1 mayıs tarihinde yayınlandı. Jacek Dukaj’ın yazdığı…

3 hafta önce

Call of Duty: Warzone (2020) Oyun incelemesi

Call of Duty: Warzone, Activision’un Call of Duty oyunlarından en iyi ve en başarılı olan…

1 ay önce

Ses İzolasyonu Süngerleri

Akustik ve ses kesici yalıtım süngerleri olarak 2 farklı amaçta kullanılmaktadır. Akustik ses yalıtım süngeri…

2 ay önce

The Last Kingdom (2015) Dizi İncelemesi

Son günlerde oldukça popüler bir platform olan Netflix’te en son 4. sezonu ile yayına giren…

2 ay önce

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 ay önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

3 ay önce