Kategoriler: Mikro Blog

Beklenmedik Windows Anytime Upgrade Macerası

Takvimler 2 Şubat 2013 tarihini gösterirken bir öğle vakti kuzenim bize geldi. Genelde kuzenimle yılda 2 yada 3 kez bir araya geldiğimiz için arşiv paylaşımı yaparız. Film olsun oyun olsun belge olsun ne var ne yok bilgisayarlarımıza kopyalar dururuz. Bu sefer arşiv paylaşımından daha önemli birşey vardı. Windows 7 Ultimate yüklemek. İkimiz de zamanında Exper bilgisayarlar için hazırlanmış olan Windows 7 DVD’si ile bilgisayarlarımıza Windows 7 Starter işletim sistemini yüklemiştik. Windows 8 çıktığı sıralarda her yerde herkes Windows 8 yüklediğini çok iyi bir sistem olduğunu söylüyorlardı. Ama ben torrent sitelerinden Windows 8 aramak yerine Windows 7 Ultimate’i aramayı tercih ettim. İndirdim ve yükledim.

Fakat şöyle birşey vardı. İndirdiğim dosya .iso olduğundan format atmak için bir masaüstü lazımdı. Masaüstünden tıklayayım ki format atsın. İşte sorunlar burada çıkmaya başladı. Kuzenim geldiği gibi laptopu elime alıp hemen işlemi yapmaya başladım. Arada bir ekrana baktığım için bazı adımları görmeyince sorun çıkıyor. O yüzden ekrana en son baktığımda siyah ekran vardı. Ondan bir 10 dakika sonra tekrar baktığımda yine siyah ekran vardı ve bastım reseti. Sonrasında iş içinden çıkılmaz hâl aldı. Yaklaşık yarım saat kaldığı yerden devam ettirmeye çalıştım ama hiçbir tepki vermedi.

Ben de -nedense Exper’in Windows 7 DVD’si aklıma gelmedi- Windows XP CD’si ile yarım kalan formatın yerine XP’yi yükledim. Böylece ne var ne yok hepsi çöpe gitti. Halbuki Exper’in Windows 7 DVD’si ile format atsam dosyalar Windows.old klasöründe duracaktı. Tabi bunların hepsi XP’yi yükledikten masaüstünü gördükten sonra aklıma geldi. Bunları yaparken bir yandan da kendi bilgisayarımdan konuyla ilgili araştırma yapıyorum. İşte tam bu anda Windows Anytime Upgrade denen şeyi öğrendim. Ve aklıma o zekice fikrim geldi. Doğrudan Ultimate’i yüklemek yerine önce Exper’in Windows 7 Starter DVD’sinden format atıp üstüne yükseltme yapıp Ultimate’e yükseltecektim. Experi yükledim ve direkt olarak denilen yere Denetim Masasına girip Windows Anytime Upgrade seçeneğini seçtim. İnternetten bulduğum bir kodla internet bağlantısı yokken yükseltme işlemi başlatıldı. Yaklaşık 10 dakika sonra herşey yolunda gitti ve aşağıdaki görüntü ortaya çıktı.

Bana ilginç gelen olay şu: Windows 7 Starter DVD’sinin içinde Ultimate’te olan tüm özellikler var ki internete bağlanmadığım halde bildiğin Ultimate oldu Starter. Yani 10 dakikalık olan işi 2 günde bitirmiş biri oldum. Eğer sizin de başınıza gelirse deneyin derim.

Rate this post
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Windows

Son Gönderiler

Parmaklarda Tek Taş Yüzük Işıltısı

Sevdiklerinizle beraber sürdürmek istediğiniz hayata köprü görevi gören pırlanta tek taş yüzük, o özel anı gelecekte de aynı…

1 ay önce

Teflon Kaplama

Kaplamalar ürünlerin daha dayanıklı ve çeşitli dezavantajlarını ortadan kaldırmak için tercih edilen sistemlerin başında gelmektedir.…

2 ay önce

Zoom’da Sesi Kapatma veya Açma

Bu yazıda bir bilgisayarda, telefonda veya tablette bir Zoom toplantısında kendi sesinizi nasıl kapatacağınızı veya…

3 ay önce

Pres Makinesi

Günümüzde artık seri üretime geçildiğinden dolayı insan gücü yetersiz gelmekte ve her sektör farklı makinelerden…

3 ay önce

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

4 ay önce

Pharmaton Nedir?

Fransa'da kurulan ilaç firması olan Sanofi'de yaptığı işlere devam eden Pharmaton, günlük vitamin ve mineral desteği…

4 ay önce