Kategoriler: Mikro Blog

Tam Bir Milyon Ziyaretçi!

Blog tutmanın faydalarından bir tanesi de geriye dönüp zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlayabilmenizdir. Hatırlarsanız Furkan Özden Blog 500.000 ziyaretçi sayısına ulaştı başlıklı yazımda sizlere söylemiştim: ‘Eğer bu yazı burada uzun süre kalırsa -ki kalmasını çok isterim.- geri dönüp bir nostalji yaparız.’ İşte tam 8 ay sonra o an geldi. Bağlantısını verdiğim yazıda çekiliş yapmayı düşündüğümü de söylemiştim. Fakat ben bu olayın yaz mevsiminde gerçekleşeceğini düşünerek böyle demiştim. Erken de gerçekleşebileceğini hesaba katmam iyi olmuş. Sanırım o yüzden de ‘büyük konuşmak istemem’ demişim. Ama aklımda bu olay. Çekiliş yapmadan olmaz. Ama böyle eften püften bir hediye değil. Adam gibi bir şey düşünüyorum.

Aslında bu yazının başlığında Furkan Özden Blog 1.000.000 ziyaretçi sayısına ulaştı cümlesini kullanacaktım fakat diğeriyle aynı olur diye farklı birşey yazmak istedim ve her bir milyonda bir böyle yazı yazarsam işimin iş olacağı da aklıma gelmedi değil. Amacım infografik yapmaktı. 500.000 ile 1.000.000 arasında istatistikler benzer olduğundan yapmak istemedim. Zaten infografiğin temelinde geniş bir süreci grafikler yardımıyla açıklayıcı ve basit bir şekilde sergilemek yatar. Milyonda bir yaparsam olmaz ki. Şöyle bir araya 3-5 milyon ziyaretçi girsin o zaman daha profesyonelce birşeyler hazırlayabilirim. Geniş zamanımda olur oh mis. Hem atalarımız ne demiş? “İnfografiğin azı karar çoğu zarar.” atalarımız dememişse bile webmaster atalarımız kesin demiştir.

Bu yazıda da kendime bir hedef koymadan edemeyeceğim. Hangi yazıda görüşürüz desem acaba? Az önceki paragrafta her bir milyonda bir yazı yazmanın uğraş verici ve gereksiz olduğunu söylemiştim. Şöyle bir on milyon mu desem acaba? Yok çok oldu. Beş milyon iyi aslında. Evet bu oldu. Başlığı da düşünelim hemen… Not Found. Zamanı gelince bakarız. Yolumuz uzun. Elbet bir an gelir güzel birşeyler uydururuz.

Blogumda yaptığım birkaç değişiklikten bahsedeyim sizlere; E-Bülten & Sosyal Profiller gadgetında yer alan sosyal medya linklerini kaldırdım. Hepsine Hakkımda sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında kısmının hemen üstüne 468×60 boyutunda bir reklam görseli ekledim.

Yazıların altında bulunan kutulardan birinde Kalıcı Bağlantı ve paylaşma butonları vardı. Onlar için addthis servisini kullanıyordum. Ondan vazgeçip sharethis servisine geçtim.

Bundan sonra belki göremeyebilirsiniz. Yan menünün en üstünde sadece yazı sayfalarında çıkan bir oylama alanı var. Buna nedense kimse ilgi göstermiyor. Bunu yazı alanının dışında bir yerde durmasına bağlıyorum. İçeri alsam ya yazının üstünde ya yazının altında oluyor. İçine alsam hata veriyor. Blogger’ın kendi derecelendirme eklentisi üzerinde birkaç ekleme çıkarma yaptım ama onunda sayacı yok. Kimin hangi yazıya ne kadar oy verdiğini göremiyorsun. En iyisi Blogger sisteminin güncellenmesini beklemek.

Beni tanıyanlar ve takip edenler yazım ve imla kurallarına ne kadar dikkat ettiğimi fark etmişlerdir. Bu nedenle takip ettiğim birçok blog ve sitede bir sürü yazım yanlışlarıyla karşılaşıyorum. Bunun için geniş çaplı ve güncel bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Şöyle de birşey var. Hep yaparım/ederim dedim ama biraz (aşırı) üşengeç olduğumdan yaparım/ederim dedikleriminin yapılma/edilme süresi uzayabilir. Bunu da belirtiyorum çünkü biraz zaman geçince ‘Nerde kaldı yazılar?’ diyenler olunca kendimi suçlu hissedip her şeyi bir kenara bırakıp yazı yazmaya başlıyorum.

Burası en önemli nokta: Yakın zamanda Yllix Media ile reklam yayınlama denemelerine girdim. Arada sırada blogumda çıkan popup reklamlara denk gelmişsinizdir. ‘Her ziyeretçiye günde bir kere çıkan popup rahatsız etmez herhalde.’ dedim ama popup reklamlarla beraber olumsuz birçok yorum geldi. Her zaman olduğu gibi ziyaretçilerimi/takipçilerimi düşünerek popup reklamları kaldırdım. Diğer görseller duruyor. Nedeni de reklamlar için uygun olan yerlerin boş kalmamasını istemem. Boş kalınca canımı sıkıyor.

Yan menüdeki resimlerin okumayı zorlaştırdığına dair duyumlar aldığımdan dolayı onun üstünde de çalışmayı düşünüyorum. Mesela yazıyı okurken 10 saniye geçtikten sonra yen menünün saydamlığı artabilir.

Blogu geliştirmek için aklınıza gelen fikirler varsa yorum yaparak bana bildirebilirsiniz. Beraber güzel bir şeyler ortaya çıkarabiliriz.

Blogumun buralara kadar gelmesine vesile olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Kalın sağlıcakla. Günün anlam ve önemini belirten bu şarkı da benden size gelsin.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

5 gün önce

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

2 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

3 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

3 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

4 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

4 ay önce