Dünden Bugüne E-Ticaret

E-ticaret kavramı son birkaç yıldır her yerde karşınıza çıkabilecek kadar popülerleşti. Ticaretin bu boyutlara gelmesiyle birlikte birçok e-ticaret sitesi açıldı. Birçok marka işini internete taşıdı. Birçok müşteri mağazalardan alışveriş yapmak yerine e-ticaret sitelerini tercih etmeye başladı. Kolay ve zahmetsiz olması, internetten yapılan alışverişlere özel alışveriş fırsatları müşterileri e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya teşvik eden durumlardan sadece birkaçı. Bunların yanında kredi kartı kullanımı olmaksızın Paypal veya sanal kart gibi hizmetleri kullanarak müşterilerine kolaylık sağlayan e-ticaret siteleri de gün geçtikçe artıyor.

E-ticaret siteleri “Güvenli mi? Güvenli değil mi?” sorusunu da beraberinde getirdi. Genellikle yetişkin insanların önyargılarından dolayı ortaya çıkan bu sorun birkaç güvenlik önlemiyle halledilebiliniyor.

Bunlardan en önemlisi popüler olmayan sitelerden alışveriş yapmamak. Piyasada amatörce hazırlanmış birçok e-ticaret sitesi mevcut. Bu yüzden ilk görüşte site güvenilir değilse tasarımından kendini ele verir. Gelişigüzel bir yerleşim, gözü yoran renkler ve bol hatalı bir tasarım sitenin amatörce hazırlandığını anlamanıza yardımcı olur. Ama bundan daha önemlisi siteye girdiğinizde adres çubuğunda aşağıdaki gibi bir açıklamanın bulunduğuna dikkat etmeniz.

Site güvenliği konusunda bunları bilmeniz yetmez. Siteden alışveriş yapmadan önce çevrenize site hakkındaki görüşlerini sorararak site hakkında değerlendirmelerini almalısınız.

Alışveriş yapacağınız site hakkında yeterince bilgi sahibi olduktan sonra ürün satın alma aşamasına geçebilirsiniz. İşte burası çok önemli. Çünkü işin içine kredi kartları giriyor. Bu güvenlik hususunu da şu önerilerle halledebilirsiniz. Ödeme yaparken alışveriş yaptığınız site 3D Secure sistemini destekliyorsa bu özelliği kullanın.

Bazı bankaların sunduğu doğrulama sistemi sayesinde kartınızdan para çekilmeden önce sizden onay istenir. Cep telefonunuza gelen kodu ekranda beliren pencereye girererek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Ek olarak şu güvenlik önlemleri de işinize yarayabilir: Bankanızdan istek de bulunarak bir sanal kart çıkarttırabilirsiniz. Böylece olası saldırılara karşı kartınızın limiti az olduğundan fazla bir kaybınız olmaz.

Bir başka yöntem ise bir internet bankacılık sistemi olan Paypal. Paypal sistemine kredi kartı bilgilerinizi bir seferliğe mahsus olmak üzere girdikten sonra Paypal destekleyen e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken her seferinde kredi kartı bilgilerinizi girmenize gerek kalmaz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: e-ticaret

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 hafta önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce