Dünden Bugüne E-Ticaret

E-ticaret kavramı son birkaç yıldır her yerde karşınıza çıkabilecek kadar popülerleşti. Ticaretin bu boyutlara gelmesiyle birlikte birçok e-ticaret sitesi açıldı. Birçok marka işini internete taşıdı. Birçok müşteri mağazalardan alışveriş yapmak yerine e-ticaret sitelerini tercih etmeye başladı. Kolay ve zahmetsiz olması, internetten yapılan alışverişlere özel alışveriş fırsatları müşterileri e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya teşvik eden durumlardan sadece birkaçı. Bunların yanında kredi kartı kullanımı olmaksızın Paypal veya sanal kart gibi hizmetleri kullanarak müşterilerine kolaylık sağlayan e-ticaret siteleri de gün geçtikçe artıyor.

E-ticaret siteleri “Güvenli mi? Güvenli değil mi?” sorusunu da beraberinde getirdi. Genellikle yetişkin insanların önyargılarından dolayı ortaya çıkan bu sorun birkaç güvenlik önlemiyle halledilebiliniyor.

Bunlardan en önemlisi popüler olmayan sitelerden alışveriş yapmamak. Piyasada amatörce hazırlanmış birçok e-ticaret sitesi mevcut. Bu yüzden ilk görüşte site güvenilir değilse tasarımından kendini ele verir. Gelişigüzel bir yerleşim, gözü yoran renkler ve bol hatalı bir tasarım sitenin amatörce hazırlandığını anlamanıza yardımcı olur. Ama bundan daha önemlisi siteye girdiğinizde adres çubuğunda aşağıdaki gibi bir açıklamanın bulunduğuna dikkat etmeniz.

Site güvenliği konusunda bunları bilmeniz yetmez. Siteden alışveriş yapmadan önce çevrenize site hakkındaki görüşlerini sorararak site hakkında değerlendirmelerini almalısınız.

Alışveriş yapacağınız site hakkında yeterince bilgi sahibi olduktan sonra ürün satın alma aşamasına geçebilirsiniz. İşte burası çok önemli. Çünkü işin içine kredi kartları giriyor. Bu güvenlik hususunu da şu önerilerle halledebilirsiniz. Ödeme yaparken alışveriş yaptığınız site 3D Secure sistemini destekliyorsa bu özelliği kullanın.

Bazı bankaların sunduğu doğrulama sistemi sayesinde kartınızdan para çekilmeden önce sizden onay istenir. Cep telefonunuza gelen kodu ekranda beliren pencereye girererek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Ek olarak şu güvenlik önlemleri de işinize yarayabilir: Bankanızdan istek de bulunarak bir sanal kart çıkarttırabilirsiniz. Böylece olası saldırılara karşı kartınızın limiti az olduğundan fazla bir kaybınız olmaz.

Bir başka yöntem ise bir internet bankacılık sistemi olan Paypal. Paypal sistemine kredi kartı bilgilerinizi bir seferliğe mahsus olmak üzere girdikten sonra Paypal destekleyen e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken her seferinde kredi kartı bilgilerinizi girmenize gerek kalmaz.

Furkan Özden @frknzdn

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden @frknzdn
Etiketler: e-ticaret

Son Gönderiler

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying Light'ı diğer zombi oyunlarından ayıran…

1 gün önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

  Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar kolay değildir. Bazı tarayıcıların…

2 hafta önce

Konuk Yazar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Bloğunuzda konuk yayınlarına izin vermeyi hiç düşündünüz mü? Ben her ne kadar kendi bloğumda konuk yayınlarına pek yer vermesem de…

4 hafta önce

Blog Gönderileriniz İçin Kullanabileceğiniz 5 Görsel Türü

Stok fotoğrafçılığından grafiklere, çizelgelere ve infografiklere blog gönderilerinizde göstermek için kullanabileceğiniz resim türleri çoktur. Peki hangi gönderi için hangi türü…

1 ay önce

CS:GO Bind Komutları Nasıl Kullanılır?

Counter-Strike: Global Offensive herkesin eğlenebileceği kadar basit aynı zamanda en uzman oyuncuları bile tatmin edecek kadar karmaşık bir oyundur. Oyundaki…

2 ay önce

The Conjuring Evreni Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Conjuring ve Annabelle filmleri iki farklı sırada izlenebilir. Annabelle Comes Home'un vizyona girmesiyle birlikte The Conjuring evreni toplamda yedi filme…

2 ay önce