Dünden Bugüne E-Ticaret

E-ticaret kavramı son birkaç yıldır her yerde karşınıza çıkabilecek kadar popülerleşti. Ticaretin bu boyutlara gelmesiyle birlikte birçok e-ticaret sitesi açıldı. Birçok marka işini internete taşıdı. Birçok müşteri mağazalardan alışveriş yapmak yerine e-ticaret sitelerini tercih etmeye başladı. Kolay ve zahmetsiz olması, internetten yapılan alışverişlere özel alışveriş fırsatları müşterileri e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya teşvik eden durumlardan sadece birkaçı. Bunların yanında kredi kartı kullanımı olmaksızın Paypal veya sanal kart gibi hizmetleri kullanarak müşterilerine kolaylık sağlayan e-ticaret siteleri de gün geçtikçe artıyor.

E-ticaret siteleri “Güvenli mi? Güvenli değil mi?” sorusunu da beraberinde getirdi. Genellikle yetişkin insanların önyargılarından dolayı ortaya çıkan bu sorun birkaç güvenlik önlemiyle halledilebiliniyor.

Bunlardan en önemlisi popüler olmayan sitelerden alışveriş yapmamak. Piyasada amatörce hazırlanmış birçok e-ticaret sitesi mevcut. Bu yüzden ilk görüşte site güvenilir değilse tasarımından kendini ele verir. Gelişigüzel bir yerleşim, gözü yoran renkler ve bol hatalı bir tasarım sitenin amatörce hazırlandığını anlamanıza yardımcı olur. Ama bundan daha önemlisi siteye girdiğinizde adres çubuğunda aşağıdaki gibi bir açıklamanın bulunduğuna dikkat etmeniz.

Site güvenliği konusunda bunları bilmeniz yetmez. Siteden alışveriş yapmadan önce çevrenize site hakkındaki görüşlerini sorararak site hakkında değerlendirmelerini almalısınız.

Alışveriş yapacağınız site hakkında yeterince bilgi sahibi olduktan sonra ürün satın alma aşamasına geçebilirsiniz. İşte burası çok önemli. Çünkü işin içine kredi kartları giriyor. Bu güvenlik hususunu da şu önerilerle halledebilirsiniz. Ödeme yaparken alışveriş yaptığınız site 3D Secure sistemini destekliyorsa bu özelliği kullanın.

Bazı bankaların sunduğu doğrulama sistemi sayesinde kartınızdan para çekilmeden önce sizden onay istenir. Cep telefonunuza gelen kodu ekranda beliren pencereye girererek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Ek olarak şu güvenlik önlemleri de işinize yarayabilir: Bankanızdan istek de bulunarak bir sanal kart çıkarttırabilirsiniz. Böylece olası saldırılara karşı kartınızın limiti az olduğundan fazla bir kaybınız olmaz.

Bir başka yöntem ise bir internet bankacılık sistemi olan Paypal. Paypal sistemine kredi kartı bilgilerinizi bir seferliğe mahsus olmak üzere girdikten sonra Paypal destekleyen e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken her seferinde kredi kartı bilgilerinizi girmenize gerek kalmaz.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: e-ticaret

Son Gönderiler

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

5 gün önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

2 hafta önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

3 hafta önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

4 hafta önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

1 ay önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar…

1 ay önce