Blogculuk kavramı gün geçtikçe bünyesine daha fazla anlam katmaya devam ediyor. Artık blogculuk denildiğinde oturup konuşma dilinde günlük tarzında blog yazmak değil, bunun yanında bilimsel makale yazan bloglar, bir amaca hizmet eden bloglar ve hobi olarak yazılan bloglar akla geliyor.

Günümüzde blogculuk bambaşka bir boyut kazandı. Blogculuk 21. yüzyıla girildiğinden beri internette genel itibari ile kısa zamanda çok gelişti. Blogculuk geliştikçe gazetecelik, yayıncılık ve edebiyat alanını oldukça değiştirdi. Bloglar, gazeteler ve dergiler karşısında söz sahibi olabilme, fikrini savunma konularında blogculara bir cesaret verdi.

Günümüzde bazı gazetelerde blog yazılarına yer veriliyor. Birçok dergide aylık veya haftalık özel bir blog seçilip değerlendirilmesi yapılıyor. Bu gibi örnekler günümüzde blogculuğun ne boyutlara geldiğinin somut örneğidir.

Sosyal medya ile paralel olarak gelişme gösteren blog platformlarını sosyal medyadan ayrı tutmamak gerekiyor. Sosyal medya öyle bir hâl aldı ki artık her şeyin içinde sosyal medya var. O yüzden blogcular da sosyal medya alanında kendilerini göstermeden bu işi tam anlamıyla yapamıyor. Basit bir blog yazan biri bile yazdıklarından insanların haberdar olması için sosyal medyayı kullanmaya başladı. Bu “fenomen olma” kavramından çok zorunluluk gibi bir şey. Çünkü kimse okumayacaksa yazmanın ne gereği var? Böyle düşünenler de olabilir ama bu blog kavramına aykırı bir durumdur.

Bloglar hayatımızda öyle bir yere geldi ki artık günümüzde blog yazarak para kazanan, sadece bu işi yapıp aile geçindiren insanlar var. Oturduğu yerden klavyesine dokunarak aile geçindiren bir adam düşünebiliyor musunuz? Eğer sadece oturduğunuz yerden yapmayıp düzenlenen çeşitli etkinliklere katılırsanız iş daha da büyür.

Mesela örnek olarak kendimi vereyim. Şu furkanozden.net domaini için cebimden tek kuruş para çıkmadı. Blogun hitine güvendim ve sadece blogdaki reklam gelirleri ile domain parasını ödüyorum. Zaten şu an kontrol ederseniz domain bitiş tarihi 2017 olarak görünür. Biraz takıntılıyım da süre konusunda.

Blogculuk kavramı popülerleştikçe yapılan yatırımlar da bu alana yönelmeye başladı. Web alanında kendini geliştiren insanlar blogcuların daha rahat blog yazması için sistemler oluşturdu. WordPress blogları için eklentiler, temalar yaptılar. Blogger platformu aracılığı ile hizmet veren bloglar için kodlar yazdılar. Bu yatırımların en büyük örneği ise geçtiğimiz aylarda Tumblr’un Yahoo tarafından satın alınması oldu.

Twitter kullanıcıları tarafından oluşturulan blog platformu Medium ve WordPress’in blog yazmak amacı dışında kullanılmasından yakındığından dolayı ‘Sadece blog platformu’ sloganıyla başlayan Ghost projesi blog konusunda geliştirilen yeni projelerden sadece birkaçı. Bu iki projeye genel olarak bakarsak geleceğin bloglarının daha basit, içeriğin önplana çıktığı ve kullanıcıyla etkileşim halinde bulunmaya yönelik olacağı görünüyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

4 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

5 ay önce