Kategoriler: DiziFilm İncelemeleri

Under the Dome’da Finale Yaklaşırken

2013 yaz mevsiminde izleyicilerle buluşan dizi ilk olarak mini bir dizi olarak düşünüldüğünden yaz aylarında boş vakitleri değerlendirmek için izlenebilecek güzel bir dizi olarak nitelendirildi. 13.5 milyon izleyici sayısına ulaşan dizi temmuz ayında CBS tarafıdnan 2. sezon onayını aldı.

2. sezondan itibaren senaristliğe Stephen King’in getirilmesi dizinin kalitesini artıracak gibi. Sonuçta dizinin kitabını da yazan o. ‘Sınırlı bir alan içinde bir dizi ne kadar ilerleyebilir ki?’ diye soranlar olabilir ama belki flashback yapıp kubbe dışından olaylara yer verilebilir. Belki de dizi setindekileri olduğu gibi tatile yollayıp olaylara kubbe dışından göz atabiliriz. Bu diziyi daha gizemli hale getirebilir.

Under the Dome’un 1. sezon finali haftaya pazartesi yayınlanacak. İlk bölümden beri takip ettiğim dizi de karakterler özenle seçilmiş. Dünyayla iletişimlerinin kesilmesine rağmen kasaba halkının asayişi sağlama konusunda lider birini ararken Big Jim’in liderliği üstlenmesi hiç hoşuma gitmedi ki yayınlanan 12. bölümde bundan kubbenin de hoşnut olmadığını anladım. Ama kubbeyle iletişim kurabilen 4 kişinin içinde Junior’ın da olması Jim’i öldürmek de zorluk çıkaracak gibi ki bu da ilerleyen bölümlerde belki de daha yakın 1. sezon finalinda fazlasıyla aksiyona şahit olacağımızı gösteriyor.

Joe ve Julia’nın bulduğu mini bir kubbe ile dizi daha da gizemli hale gelmeye başladı. Dördüncü el olayı kısa sürse de ilk gördüğüm an o elin Junior’a ait olduğunu anlamıştım. Ama kubbeden Big Jim’in de haberi olması işleri daha kötü boyutlara getirdi. Tahminimce mini kubbenin içindeki tırtıl kelebeğe dönüştüğü an Big Jim öldürülecek ve yönetimi Barbie ele alacak. Belki Dodee’in ölümüne sebep olan telsiz konuşmalarını gerçekleştiren askerler olaya müdahale eder.

Öte yandan Big Jim ile Barbie arasındaki anlaşmazlık hat safhaya geldi. Bu duruma kubbe de çıldırmış durumda olsa gerek. 12. bölümde Julia’nın gözlerini açmasıyle birlikte doğruca Barbie’nin yargılandığı alana gelip Big Jim’in iddiasını boşa çıkaracağını düşündüm. Ama böyle birşey olmadı. Zaten bunu yapınca ya kaos çıkacak, Big Jim kontrolü ele alacak ya da kasaba halkı Julia’ya güvenip kısa yoldan Big Jim’i halledecek. Belki de olaya kubbenin dörtlüsü el atar kim bilir.

Heyecan dolu bir final bizi bekliyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

2 gün önce

Terminatör: Kara Kader (2019) Film İncelemesi

Dani Ramos (Natalia Reyes) gelecekten gelen bir terminatör tarafından takip edilmektedir. Bir tarafta sıradan bir…

1 hafta önce

Aylık Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama yapmak isteyen kişiler gerekli olan prosedürlerden haberdar olmalıdır. Çünkü her şoför araç kiralayamamaktadır.…

2 hafta önce

Dying Light (2015) Oyun İncelemesi

Dying Light, 2015 yılında Techland tarafından piyasaya sürülmüş birinci şahıs açılı bir zombi oyunudur. Dying…

3 hafta önce

3 Maddede Akıllı Ev Kontrolü

Akıllı ev teknolojisi yaklaşık olarak 10 yıldır teknolojinin gündeminde olmasına rağmen, mobil ağının hızlanması ve…

1 ay önce

Google Chrome için Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome, masaüstü ve mobil cihazlar için karanlık bir moda sahiptir. Ancak etkinleştirmek beklediğiniz kadar…

1 ay önce