Kategoriler: Film İncelemeleri

Man of Steel (Çelik Adam) 2013

Yıllar önce gelişmiş gezegen Krypton’dan Dünya’ya getirilmiş olan Clark (Henry Cavill) sürekli kendisine ‘Niçin buradayım?’ sorusunu sormaktadır. Üvey anne babası Martha (Diane Lane) ve Jonathan Kent‘in (Kevin Costner) değerlerine göre büyütülmüş olan Clark kısa süre içinde süper yeteneklere sahip olmanın çok zor kararlar almak anlamına geldiğini fark eder.

Dünya tam da dengeye ve istikrara ihtiyaç duyarken, saldırıya uğrar. Clark, yetenekleri barışı sağlamak için mi yoksa sonunda bölmek ve fethetmek için mi kullanılacaktır? Clark sadece dünyanın son umut ışığı olmak için değil aynı zamanda sevdiklerini korumak için de Superman olacaktır.

Fragman

Film sıradan bir Amerika filmi gibi görünebilir. Uzaylıların Dünyayı istilaya gelmesi ve Dünyayı her zaman olduğu gibi Amerikalıların kurtarması. Bunun yanında istilaya gelen ırktan birinin kendi ırkı yerine insan ırkını kurtarmayı seçmesi. Bu senaryoya sahip birçok film var. O yüzden bu durum birçok kişinin bu filme verdiği puanı düşürebilir.

İşin diğer boyutu da böylesi efsane bir yapımı yeniden sinemaya uyarlamak oldukça zor bir iş. Sonuçta aynı olayı farklı tarihte ve farklı teknolojilerle filme alıp izleyiciye sunduğunuzda izleyici mutlaka yeni bir şeyler bekler. Sanırım yönetmenimiz Zack Snyder bu işi başarmış görünüyor.

Senaristlerin arasında Christopher Nolan’ın da bulunması beni heyecanlandırmıştı ama ilk paragrafta dediğim gibi yapım kendini benzerlikten kurtaramamış.

Bu filme benzer senaryolara sahip birçok filmde Amerikan milliyetçiliği yapılır bu doğaldır. Sonuçta filmi Amerikalılar çekiyor. Ama dünyadan olmayan birinin Amerikan milliyetçiliği yapmasını pek aklım almadı. Çocukluğundan beri Amerika’da yaşıyor olabilir ama sonuçta Çelik Adam başka dünyaların insanı.

Filmin açık uçlu olarak bitmesi beni sevindirdi. İlerleyen yıllarda seri devam ederse kelimenin tam anlamıyla manyak bir film olabilir.

Bilim-Kurgu filmlerinde kilit nokta efektlerdir. Ses ve görüntü kalitesi olmadan bilim-kurgu olmaz. Bu filmde de görüldüğü gibi ses ve görüntü efektlerini dibine kadar kullanmışlar. Eğer imkânınız varsa filmi sinemada izlemenizi tavsiye ederim.

Çelik Adamımız Henry Cavill’in mimikleri çok dikkat çekiciydi. Duygularını bağırarak belirtmesi insanın içini sızlatır cinstendi. Yani Henry Cavill’i bu film için kim bulduysa resmen nokta atışı yapmış. Bu adamı ben bu kadar beğendiysem kızların durumunu düşünemiyorum açıkcası. Olaya erkeklerin gözünden bakarsak kötü kadın rolünde Faora-Ul karakterini canlandıran Antje Traue’nun da göz ardı edilemeyecek bir çekiciliği vardı. Bir de üstünde o kadar görsel ve ses efekti eklenince insan doğal olarak gözünü üzerinden alamıyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Apple Vision Pro: Artırılmış Gerçekliğin Geleceği

Apple Vision Pro: Uzamsal Hesaplamanın Geleceği Apple Vision Pro, dünyayı yepyeni bir şekilde deneyimlemenizi sağlayan…

5 gün önce

WordPress Kullanarak Kitap Yazmak

Bir blog aslında ters kronolojik bir yayınlama aracıdır. Kitap bölümlerinizi uzun biçimli blog yazıları olarak yayınlayabilir…

3 hafta önce

Kullanıcıların Güvenliğini Yapay Zeka ile Artıran Teknolojik Adımlar

Teknolojik ilerlemeler, güvenlik konusunda yeni zorluklar ortaya çıkarmış olsa da, yapay zeka güvenlik alanında önemli…

1 ay önce

Yapay Zeka Destekli Kişiselleştirilmiş Hizmetler

Yapay zeka, günümüzde kişiselleştirilmiş hizmetlerin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Müzik ve film öneri algoritmaları,…

2 ay önce

Yapay Zeka ile Otomasyonun Günlük Yaşamımızdaki Etkisi

Teknolojideki hızlı ilerlemeler, yapay zekanın gündelik hayatta önemli bir rol oynamasını sağladı. Otomasyon, yapay zeka…

2 ay önce

Bitget’ten Türkiye’ye Özel Süper Hediyeler

Bitget’ten Türkiye’ye Özel Süper Hediyeler Dünyanın lider kripto borsası Bitget, Türkiye kullanıcıları için Ramazan’a özel…

2 ay önce