Kategoriler: OyunOyun İncelemeleri

Banished (2014) Bir Şehri Yönetmek Ne Kadar Zor Olabilir Ki?

Shining Rock Studios’un yeni şehir kurma simülasyonu “Banished” dün akşam 18 Şubat 2014 tarihinde Türkiye saatiyle 20:00’da Steam ve GOG‘da $19.99 fiyatla satışa sunuldu. Oyun 32-bit ve 64-bit sürümünün yanında DirectX 9 ve 11 desteğiyle geldi.

Oyun harika grafiklerine rağmen her bilgisayarın kaldırabileceği nitelikte tasarlanmış. Performans bakımından bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Banished, adından da anlaşılacağı üzere vatanlarından sürgün edilmiş bir grup insana yaşam alanı bulup onların hayatta kalmasını sağladığımız bir şehir kurma temalı strateji oyunu. Oyun başladığında halkımız sürgün edildiği için sırtlarında bir çantaları yanlarında birkaç küçük yapı bulunuyor. Oyundaki öncelikli amacımız hayatta kalmak. Bu nedenle oyuna tarla yapımıyla başlamak en uygunu oluyor.

 

 

 

 

 

 

Oyunun en sevdiğim yanı ise mevsimlerin gelip geçmesi ve birtakım doğal afetlerin görülmesi. Bu da hayatta kalmamızı zorlaştırıyor tabi. Bunun yanında insanlar için ev, hastane, berber ve avcı kulübesi gibi yapılar yapabiliyorsunuz. Hastalık tedavisi için oyunda aktar iş bölümü de bulunuyor. Oyunda aktar gibi tam 19 tane iş bölümü var.

 

Bir süre tarım yaptıktan sonra o bölgedeki tarım alanları birçok farklı sebepten dolayı harap olabiliyor. Bu da bulunduğunuz yerden göç edip aynı harita üzerinde farklı bir şehir kurmanızı zorunlu kılıyor.

Yönettiğiniz şehirdeki her insanın, bir yaşı, bir cinsiyeti ve refah seviyesi var. Oyundaki Event Log kısmından şehirde olup bitenlere göz atabiliyor kaç çocuk doğduğunu, adının ne olduğunu görebiliyorsunuz. Event Log kısmında size bildirilen şeyler bunlarla sınırlı değil. Stoğunuz ile ilgili uyarılar, kimin ölüp kimin doğduğu, halkın mutluluk seviyesi gibi şeyler de size bildiriliyor.

Banished’de ağaç, maden ve yiyeceğin yanında bir sürü kaynak var. Eğer bunlar da yetmezse yurt dışı ile limanlarınız sayesinde ticaret yapabiliyorsunuz. Ama dikkat edin! Eğer ticareti yurt dışından yapıyorsanız gelen mallarda salgın hastalık riski olabilir.

Bir şehrin başarısı veya başarısızlığı kaynakların uygun yönetimi ve aldığınız risklere bağlı.

Satın Al

Oyunu beğendiyseniz ve satın almak istiyorsanız üsttteki butonu kullanabilirsiniz.
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

DPI ve CPI Farkı Ne Anlama Geliyor

Satın almak için yeni bir fare arıyorsanız DPI terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. DPI, özellikle oyun oynamak için…

6 gün önce

2020 Özeti – Yıla Bakış

Uzun zamandır bloğa kişisel yazı girmiyordum. Önce Sezer abinin bloğundan ardından Tahsin Bey'in bloğundan gelen…

2 hafta önce

Resim Paleti ile Boyaların Benzersizliği

Her insan için, en eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden bir tanesi de resim yapmaktır. Ruhu dinlendiren…

3 hafta önce

Steam Puan Dükkanı Rehberi

Steam Puan Dükkanı, Steam'in yakın zamanda duyurduğu yeni bir özellik. Steam Puan Dükkanı sayesinde profilinizi…

4 hafta önce

İncia Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım hayatlarımızın olmazsa asla dışarı bile çıkamayacağımız bir durum haline gelmiştir. Kişisel bakımlarımız ile…

1 ay önce

Çiftlere Özel Beştaş Yüzük

Moda tutkunlarının vazgeçilmezi, kadınların cazibesi olan beştaş yüzük her şeyi ile harika bir sanatsal tasarımdır.…

1 ay önce