Kategoriler: OyunOyun İncelemeleri

Banished (2014) Bir Şehri Yönetmek Ne Kadar Zor Olabilir Ki?

Shining Rock Studios’un yeni şehir kurma simülasyonu “Banished” dün akşam 18 Şubat 2014 tarihinde Türkiye saatiyle 20:00’da Steam ve GOG‘da $19.99 fiyatla satışa sunuldu. Oyun 32-bit ve 64-bit sürümünün yanında DirectX 9 ve 11 desteğiyle geldi.

Oyun harika grafiklerine rağmen her bilgisayarın kaldırabileceği nitelikte tasarlanmış. Performans bakımından bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Banished, adından da anlaşılacağı üzere vatanlarından sürgün edilmiş bir grup insana yaşam alanı bulup onların hayatta kalmasını sağladığımız bir şehir kurma temalı strateji oyunu. Oyun başladığında halkımız sürgün edildiği için sırtlarında bir çantaları yanlarında birkaç küçük yapı bulunuyor. Oyundaki öncelikli amacımız hayatta kalmak. Bu nedenle oyuna tarla yapımıyla başlamak en uygunu oluyor.

 

 

 

 

 

 

Oyunun en sevdiğim yanı ise mevsimlerin gelip geçmesi ve birtakım doğal afetlerin görülmesi. Bu da hayatta kalmamızı zorlaştırıyor tabi. Bunun yanında insanlar için ev, hastane, berber ve avcı kulübesi gibi yapılar yapabiliyorsunuz. Hastalık tedavisi için oyunda aktar iş bölümü de bulunuyor. Oyunda aktar gibi tam 19 tane iş bölümü var.

 

Bir süre tarım yaptıktan sonra o bölgedeki tarım alanları birçok farklı sebepten dolayı harap olabiliyor. Bu da bulunduğunuz yerden göç edip aynı harita üzerinde farklı bir şehir kurmanızı zorunlu kılıyor.

Yönettiğiniz şehirdeki her insanın, bir yaşı, bir cinsiyeti ve refah seviyesi var. Oyundaki Event Log kısmından şehirde olup bitenlere göz atabiliyor kaç çocuk doğduğunu, adının ne olduğunu görebiliyorsunuz. Event Log kısmında size bildirilen şeyler bunlarla sınırlı değil. Stoğunuz ile ilgili uyarılar, kimin ölüp kimin doğduğu, halkın mutluluk seviyesi gibi şeyler de size bildiriliyor.

Banished’de ağaç, maden ve yiyeceğin yanında bir sürü kaynak var. Eğer bunlar da yetmezse yurt dışı ile limanlarınız sayesinde ticaret yapabiliyorsunuz. Ama dikkat edin! Eğer ticareti yurt dışından yapıyorsanız gelen mallarda salgın hastalık riski olabilir.

Bir şehrin başarısı veya başarısızlığı kaynakların uygun yönetimi ve aldığınız risklere bağlı.

Satın Al

Oyunu beğendiyseniz ve satın almak istiyorsanız üsttteki butonu kullanabilirsiniz.
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Queen’s Gambit (2020) Mini Dizi İncelemesi

Yetim bir kızın acımasız satranç yıldızlığına yükselişini anlatan parlak dizi, artık yayıncının en çok izlenen…

4 saat önce

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

4 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

5 ay önce