Kategoriler: Film İncelemeleri

47 Ronin (2013)

47 Ronin, sadakatin ve onurun omuzlarda yükseldiği uzak doğunun gizemli atmosferinde geçen gerçek bir hikayenin filmi. Japonya’nın Shogun liderliğinde eyaletlerle yönetildiği ve her eyalet liderinin samuraylarıyla topraklarını koruduğu dönemde geçen öykü, doğaüstü varlıklar, canavarlar, cadılık ve büyü gibi kavramlarla mistik bir ülke sunuyor.

Fragman

Carl Rinsch‘in yönetmen koltuğuna oturduğu filmin senaryosu Hossein Amini ve Chris Morgan tarafından kaleme alınmış. Filmin başrollerinde ise Keanu Reeves, Hiroyuki Sanada ve Kô Shibasaki bulunuyor.

Derebeyleri Lord Asano (Min Tanaka), rakip beyliğin derebeyi Lord Kira (Tadanobu Asano) tarafından İmparator Shogun Tsunayoshi‘nin (Cary-Hiroyuki Tagawa) Ako’ya düzenlediği ziyaret sırasında suikast ile öldürülmesi ve Shagun tarafından Ronin ilan edilmeleri 47 samurayın intikam almak için birleşmesine sebep oluyor. Bu kan davası uğruna 47 samuray bir araya gelip başa gelen yeni derebeyini devirmek ve derebeylerinin intikamını almak için türlü testlerden geçerek maceraya atılıyorlar. Bütün bunlar olurken birçok Japon efsanesine tanıklık ediyoruz ve 47 ronin ihtişamlı mekanlardan geçerek filmin büyüsüne büyü katıyor. Özellikle mekanların izleyiciye sunum şeklini çok beğendim. Genellikle bu tür filmlerde mekan tasvirleri filmi ayakta tutan ögelerin başında gelir. 47 roninde de buna çok dikkat edilmiş. Kurgu ‘intikam’ olarak algılansa bile özünde intikam olmayan Çin ve Japon kültürlerinin aktarıldığı filmlerde olduğu gibi fedakarlık, sadakat, onur ve irade gibi kavramlar senaryo ile harmanlanarak karakterler aracılığı ile izleyicinin beğenisine sunulmuş. Film ne kadar fantastik kategorisi altında yer alsa da filmde bulunan mitolojik ögeler tam kıvamındaydı. Ne çok efsanevi ne de çok sıradan.

Keanu Reeves, film afişlerinde ne kadar önplanda dursa da filmde tam bir başrol oyuncusu olamamış. Ama izlerken asıl başrol oyuncusunun o olduğunu anlamakta da pek zorlanacağınızı zannetmiyorum.

Film ‘PG-13’ sertifikası (+13 yaş sınırı) almış olsa bile ailenizle beraber izleyebileceğiniz ve birçok ders çıkaracağınız muhteşem bir yapım.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

7 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

3 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce