Kategoriler: Film İncelemeleri

American Hustle (Düzenbaz) 2013

Filmin kadrosunda Amy Adams, 2013 Oscar töreninde ‘En İyi Aktris’ ödülüne layık görülen Jennifer Lawrence, karizmatik tavırlarıyla gönülleri fetheden Bradley Cooper, ‘The Prestige’in usta sihirbazı Christian Bale ve yıllar geçse de oyunculuğundan taviz vermeyen usta aktör Robert De Niro yer alıyor. Bu dev kadroyla çekilen filmin senaryosu ise şöyle;

Irving Rosenfeld (Christian Bale) dolandırıcılık yaparken FBI ajanı Richie DiMaso (Bradley Cooper) tarafından iş üstünde yakalanınca onlar için muhbirlik yapmayı kabul etmek zorunda kalır. Irving ve FBI departmanının üst düzey yöneticileri başka dolandırıcıları yakalamak için birlikte bir plan yapar ve bir Arap Şeyhi‘nin (Michael Peña) yönettiği Atlantic City’de düzenlenecek ve daha fazla kumarbazın katılacağı bir oyun kurarlar. Bu oyunu kurarken yalanlar üstüne yalanlar söylenir ve işe daha fazla suçlu dahil olmaya başladıkça Irving kumarbazların arasından kime güveneceğini şaşırır. Bu işin en kötü yanı FBI’nın Irving tarafından oyuna getirildiğini düşünmeye başlamasıdır.

Filmin yönetmenliğini Silver Linings Playbook filmiyle senenin en ses getiren yapımlarından birine imza atan ve bu filmle iki dalda Oscar’a da aday gösterilen David O. Russell yürütüyor. Yıldız oyuncularıyla dikkat çeken filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Christian Bale, Amy Adams ve Jeremy Renner bulunuyor.

Fragman

10 dalda Oscar’a aday gösterilmesi ve böylesine ‘iyi’ bir kadroyla vizyona girmesi filmi izleme sebeplerimden ikisiydi. İlk dakikalarda senaryonun izleyiciye gösterilmesi için makyajlanmış bir şekilde sunulduğunu anlamak zor değildi. Sonrasında karakterler sırasıyla filme girerken senaryo da karmaşıklaşmaya başladı. Özellikle Robert De Niro’nun girdiği sahne süperdi. Filmin sonlara doğru Ocean’s serisinin sonlarına benzediğini de söylemeden edemeyeceğim. Bu ön bilgi olarak algılansa bile filmin ortalarında zaten ortada bir şeylerin döndüğünü anlayacaksınız. Adı üstünde tam bir ‘Düzenbazlık’ filmi. Yönetmen David O. Russell da bu tür bir filmin diğerlerinden farklı bitmesini istememiş.

Karakterlere genel hatlarıyla bakıldığında Amy Adams olsun, Jenniffer Lawrence olsun oyunculukları muhteşemdi. Christian Bale ve Bradley Cooper ikilisi de oldukça etkileyici bir performans sergiledi. Belki de bu film bu oyuncular olmadan hiç bir anlam ifade etmezdi. ‘American Hustle’ı oyuncuların kurtardığı bir yapım olarak sayabiliriz.

Bu arada filmin gerçek hikayesine bu adresten ulaşabilirsiniz: American Hustle True Story – Real Irving Rosenfeld, Mel Weinberg

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: DramSuç

Son Gönderiler

DPI ve CPI Farkı Ne Anlama Geliyor

Satın almak için yeni bir fare arıyorsanız DPI terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. DPI, özellikle oyun oynamak için…

6 gün önce

2020 Özeti – Yıla Bakış

Uzun zamandır bloğa kişisel yazı girmiyordum. Önce Sezer abinin bloğundan ardından Tahsin Bey'in bloğundan gelen…

2 hafta önce

Resim Paleti ile Boyaların Benzersizliği

Her insan için, en eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden bir tanesi de resim yapmaktır. Ruhu dinlendiren…

3 hafta önce

Steam Puan Dükkanı Rehberi

Steam Puan Dükkanı, Steam'in yakın zamanda duyurduğu yeni bir özellik. Steam Puan Dükkanı sayesinde profilinizi…

4 hafta önce

İncia Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım hayatlarımızın olmazsa asla dışarı bile çıkamayacağımız bir durum haline gelmiştir. Kişisel bakımlarımız ile…

1 ay önce

Çiftlere Özel Beştaş Yüzük

Moda tutkunlarının vazgeçilmezi, kadınların cazibesi olan beştaş yüzük her şeyi ile harika bir sanatsal tasarımdır.…

1 ay önce