Kategoriler: Film İncelemeleri

American Hustle (Düzenbaz) 2013

Filmin kadrosunda Amy Adams, 2013 Oscar töreninde ‘En İyi Aktris’ ödülüne layık görülen Jennifer Lawrence, karizmatik tavırlarıyla gönülleri fetheden Bradley Cooper, ‘The Prestige’in usta sihirbazı Christian Bale ve yıllar geçse de oyunculuğundan taviz vermeyen usta aktör Robert De Niro yer alıyor. Bu dev kadroyla çekilen filmin senaryosu ise şöyle;

Irving Rosenfeld (Christian Bale) dolandırıcılık yaparken FBI ajanı Richie DiMaso (Bradley Cooper) tarafından iş üstünde yakalanınca onlar için muhbirlik yapmayı kabul etmek zorunda kalır. Irving ve FBI departmanının üst düzey yöneticileri başka dolandırıcıları yakalamak için birlikte bir plan yapar ve bir Arap Şeyhi‘nin (Michael Peña) yönettiği Atlantic City’de düzenlenecek ve daha fazla kumarbazın katılacağı bir oyun kurarlar. Bu oyunu kurarken yalanlar üstüne yalanlar söylenir ve işe daha fazla suçlu dahil olmaya başladıkça Irving kumarbazların arasından kime güveneceğini şaşırır. Bu işin en kötü yanı FBI’nın Irving tarafından oyuna getirildiğini düşünmeye başlamasıdır.

Filmin yönetmenliğini Silver Linings Playbook filmiyle senenin en ses getiren yapımlarından birine imza atan ve bu filmle iki dalda Oscar’a da aday gösterilen David O. Russell yürütüyor. Yıldız oyuncularıyla dikkat çeken filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Christian Bale, Amy Adams ve Jeremy Renner bulunuyor.

Fragman

10 dalda Oscar’a aday gösterilmesi ve böylesine ‘iyi’ bir kadroyla vizyona girmesi filmi izleme sebeplerimden ikisiydi. İlk dakikalarda senaryonun izleyiciye gösterilmesi için makyajlanmış bir şekilde sunulduğunu anlamak zor değildi. Sonrasında karakterler sırasıyla filme girerken senaryo da karmaşıklaşmaya başladı. Özellikle Robert De Niro’nun girdiği sahne süperdi. Filmin sonlara doğru Ocean’s serisinin sonlarına benzediğini de söylemeden edemeyeceğim. Bu ön bilgi olarak algılansa bile filmin ortalarında zaten ortada bir şeylerin döndüğünü anlayacaksınız. Adı üstünde tam bir ‘Düzenbazlık’ filmi. Yönetmen David O. Russell da bu tür bir filmin diğerlerinden farklı bitmesini istememiş.

Karakterlere genel hatlarıyla bakıldığında Amy Adams olsun, Jenniffer Lawrence olsun oyunculukları muhteşemdi. Christian Bale ve Bradley Cooper ikilisi de oldukça etkileyici bir performans sergiledi. Belki de bu film bu oyuncular olmadan hiç bir anlam ifade etmezdi. ‘American Hustle’ı oyuncuların kurtardığı bir yapım olarak sayabiliriz.

Bu arada filmin gerçek hikayesine bu adresten ulaşabilirsiniz: American Hustle True Story – Real Irving Rosenfeld, Mel Weinberg

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: DramSuç

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 hafta önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce