Kategoriler: Nasıl Yapılır?

PS3’ü VGA Girişli Bilgisayar Monitörüne Bağlama Rehberi

PS3’üm elime geçtiği anda yanında verdikleri kabloyla PS3’ü televizyonun SCART girişine bağlamıştım. Sonra TV’nin çözünürlüğünün 576p olduğundan dolayı yazıları okuyamadığımı ve birçok görselin birbirine karıştığını fark ettim. Bu nedenle de PS3’ü bilgisayar monitörüne bağlamayı tercih ettim. Şimdi size bunu nasıl yaptığımı tek tek açıklıyorum.

Öncelikle Playstation® 3 oyun konsolunuzu aldığınızda yanında sadece aşağıdaki görselde belirttiğim kabloyu (ya da aynı işlevi yerine getiren benzer bir kablo) veriyorlar. (Bazı ürünler kampanya dahilinde HDMI kablosuyla gelebiliyor.)

Biz konsolumuzu bilgisayar monitörüne bağlayacağımız için bu kabloya ihtiyacımız olmayacak. İhtiyacımız olan sadece bir çevirici. Aynen aşağıdaki görselde yer verdiğim gibi.

Görsele dikkatle baktığınızda çeviricide bir de ses girişinin olduğunu göreceksiniz. PS3’ünü bilgisayar monitörüne bağlayıp kullanmak isteyenlerin çoğu sesi işin içine katmıyor. Bu yüzden çeviriciyi alırken arkasında bu şekilde bir girişin olmasına dikkat edin. Ürünü internet üzerinden alacaksanız mutlaka almadan önce satıcıya sorun. Bu ürün dışarda ~50TL civarında ama internet üzerinden yarı fiyatına satın alabilirsiniz.

Bu çeviricinin yaptığı olay görüntüyü HDMI çıkışından aldıktan sonra dönüştürüp VGA çıkışına vermek. Fakat benim gibi hataya düşüp sakın aşağıdaki üründen almayın.

Bu kablo görüntüyü alıp HDMI destekli bir monitöre vga girişinden verir. Belki de böyle bir hataya düşmem sizlerin yanlış karar vermemesi için yararlı olabilir 🙂 Neyse ki geri iade etmek üründen pahalıya geldiğinden geri vermedim. Bakarsınız ilerde lazım olur.

Asıl işlemimize gelelim. Kullanacağımız çevirici yukarıda resmine yer verdiğim beyaz renkli çevirici. Benim kullandığım monitörün modeli ise LG FLATRON E2240S.

Başlangıç

Çeviriciyi aldıktan sonra oyun konsolunuzun arkasında HDMI OUT kısmına takın.

Daha sonra ses çıkışı için hoparlörün jak fişini çeviricinin ses girişine takın.

Monitörü bilgisayara bağlamak için kullandığınız kabloyu ekran kartından çıkarıp çeviriciye bağlayın. Monitöre takılı olan tarafa dokunmanıza gerek yok.

Buradan sonra ayarları sağlamlaştırıyoruz. Ben ilk olarak TV’ye bağladığım için konsol ayarlarındaki konektör tipi AV MULTI / SCART olarak otomatik ayarlanmıştı. Bu nedenle PS3 kapalıyken açma/kapatma tuşuna açılıp tekrar kapanana kadar basılı tutun. Ardından konsolu tekrar açtığınızda ekran ayarları sıfırlanmış olacak ve aşağıdaki gibi ayarları yapabileceksiniz.

Buradaki ayarları resimdeki gibi yapmanız yeterli. %99 ihtimalle bağlantıyı yapacağınız monitör 720p ve 1080p çözünürlüğü destekliyor olması gerekir. Ben buradaki 1080i seçeneğini seçtiğimde monitörümde ‘OUT OF RANGE’ (aralık dışında) uyarısı aldım. 1080i’nin vikipedi sitesindeki açıklaması ise şöyle:

Her yatay çizgideki piksel sayısı 1920, dikey çizgideki piksel sayısı ise 1080’dir. Yaklaşık olarak 2,1 milyon piksel bulunmaktadır. 720p yüksek çözünürlüklü video moduna göre, 1080i modu daha fazla sarsıntılı olmasına karşın, 720p’ye göre daha fazla detaylı bir gösterim sunmaktadır.

Bu kısımda ‘Son’ seçeneğini seçip işlemi bitirebilirsiniz. Ama ne var ne yok görmeniz açısından devamını da fotoğrafladım.

Yaptığım işlemi elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur. Keyifli oyunlar dilerim 🙂

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Tercüme Bürosu

Bazı belgelerin yasal olarak bir anlamı olması için yapılan tercümenin noter tarafında onaylanması gerekmektedir. Bu…

2 hafta önce

Canva Pro Ücretsiz Kullanım Yöntemi

Çeşitli web 2.0 araçlarını incelerken denk geldiğim bir araçtan bahsetmek istiyorum. Benim de ara sıra…

3 hafta önce

Ücretsiz Microsoft Office Lisansı Almanın 6 Yolu

Ücretsiz Microsoft Office lisansı almak zor olsa da bazı yöntemler hala kullanılabilirliğini koruyor. Microsoft Office'i ücretsiz…

1 ay önce

Kaliteli Erkek Kol Saati

Uzaktan baktığınızda kalitesini anlayabileceğiniz ürünler vardır. Erkek kol saati markalarından bazılarının ürünleri de aynen böyledir.…

2 ay önce

Patronunuza Hatasını Nasıl Söylemelisiniz?

Çoğu insan patronlarının kariyerlerinin başlarında hata yapmasını beklemez. Toplumumuzda çocukluğumuzdan itibaren yaşlılarımıza itaat etmemiz ve…

2 ay önce

Dar Salonlar İçin TV Ünitesi Önerileri

Evde bulunduğumuz sürenin büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonların yerleşimi her zaman çok önemlidir. Ailecek bir…

2 ay önce