Kategoriler: Film İncelemeleri

The Town (Hırsızlar Şehri) 2010

Ben Affleck’in yönetmen ve başrol olarak yer aldığı film suç, dram ve gerilim türünde. Filmin senaryosu Peter Craig ve Ben Affleck tarafından yazıldı. Filmin tüm çekimleri konusunun da geçtiği yer olan Boston, Massachusetts, ABD’de yapıldı.

Başrollerde Ben Affleck, Rebecca Hall ve Jeremy Renner’ın yer aldığı filmin konusu şöyle: Boston’daki Charlestown adlı bölge nesiller boyu süregelen hırsızlıklara şahit olan bir bölgedir. Burada kelimenin tam anlamıyla hırsızlık babadan oğula geçen bir meslek gibidir. Bu işi yapanlar ise aralarında adeta bir aile bağı kurmuştur. Filmin odaklandığı kısım ise Dough MacRay‘in (Ben Affleck) liderliğinde yapılan banka soygunlarıdır. Yaptığı işten dolayı insanlara yakınlaşmaktan endişe duyan Dough son banka soygunu görevi esnasında işler rayında gitmez ve banka müdiresi Claire Keesey‘i (Rebecca Hall) rehin almak zorunda kalır. İş bittikten sonra rehin alıp saldıkları banka müdiresi ile aynı mahallede oturduklarını fark ederler. Dough, Claire’i yakın takibe alırken beklenmedik bir şekilde ona karşı bazı hisler beslemeye başlar. Karşılığını da bulur. Fakat Dough’ın kardeşi Jem (Jeremy Renner) durumdan tedirgindir. Dough’ın ikisi arasında bir seçim yapması gerekir.

Aşk, dram ve gerilim üçgeninde geçen film denizin derinliklerinde yüzen bir yunus balığı gibi. Yolculuk yaparken arada bir su yüzüne fırlayıp tekrar denize giriyor. İlk dakikalar durgun olsa da filmin ilerleyen saniyelerinde gerilim artıyor ve izleyiciye adeta bir duygu karmaşası yaşatılıyor. Soygun sahneleri ise kusursuz bir şekilde işlenmiş.

Karakterlerden Ben Affleck’in canlandırdığı Dough, filmi çekip çeviren adam rolünde yer alıyor. Film onun etrafında dönüyor desem yeridir. Jeremy Renner’in canlandırdığı Jem ise bana göre bütün olanların cezasını ödeyen kişi rolünde yer alıyor. Benim bu filmde favori karakterlerim Dough ve Claire’di. Dough’ı giyiminden dolayı sevdim. Filmin kostüm tasarımcısı Susan Matheson, Ben Affleck’e küçük çocuk muamelesi yapmış anlaşılan. Belki de yönetmen ve senarist ekibinde alıyor diye kendine uygun olanı seçmiştir. Claire ise mimikleriyle önce çıkan bir karakterdi. Filmde kilit rolde oynaması da dikkatleri üzerine çeken ayrı bir unsur zaten. Jeremy Renner’in da bu filmdeki rolüyle 2010 yılındaki Oscar Ödül Törenleri’ne ‘En iyi yardımcı erkek oyuncu’ dalında aday olduğunu da ekleyeyim.

Banka soygunu işine farklı yaklaşan bu filmi bu türü sevenlerin kaçırmamasını öneririm. Arkadaşlarınızla bir haftasonu izleyebileceğiniz film arşivinize atmanız gereken filmler arasında yer almalı.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

3 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

6 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce