Kategoriler: Film İncelemeleri

The Town (Hırsızlar Şehri) 2010

Ben Affleck’in yönetmen ve başrol olarak yer aldığı film suç, dram ve gerilim türünde. Filmin senaryosu Peter Craig ve Ben Affleck tarafından yazıldı. Filmin tüm çekimleri konusunun da geçtiği yer olan Boston, Massachusetts, ABD’de yapıldı.

Başrollerde Ben Affleck, Rebecca Hall ve Jeremy Renner’ın yer aldığı filmin konusu şöyle: Boston’daki Charlestown adlı bölge nesiller boyu süregelen hırsızlıklara şahit olan bir bölgedir. Burada kelimenin tam anlamıyla hırsızlık babadan oğula geçen bir meslek gibidir. Bu işi yapanlar ise aralarında adeta bir aile bağı kurmuştur. Filmin odaklandığı kısım ise Dough MacRay‘in (Ben Affleck) liderliğinde yapılan banka soygunlarıdır. Yaptığı işten dolayı insanlara yakınlaşmaktan endişe duyan Dough son banka soygunu görevi esnasında işler rayında gitmez ve banka müdiresi Claire Keesey‘i (Rebecca Hall) rehin almak zorunda kalır. İş bittikten sonra rehin alıp saldıkları banka müdiresi ile aynı mahallede oturduklarını fark ederler. Dough, Claire’i yakın takibe alırken beklenmedik bir şekilde ona karşı bazı hisler beslemeye başlar. Karşılığını da bulur. Fakat Dough’ın kardeşi Jem (Jeremy Renner) durumdan tedirgindir. Dough’ın ikisi arasında bir seçim yapması gerekir.

Aşk, dram ve gerilim üçgeninde geçen film denizin derinliklerinde yüzen bir yunus balığı gibi. Yolculuk yaparken arada bir su yüzüne fırlayıp tekrar denize giriyor. İlk dakikalar durgun olsa da filmin ilerleyen saniyelerinde gerilim artıyor ve izleyiciye adeta bir duygu karmaşası yaşatılıyor. Soygun sahneleri ise kusursuz bir şekilde işlenmiş.

Karakterlerden Ben Affleck’in canlandırdığı Dough, filmi çekip çeviren adam rolünde yer alıyor. Film onun etrafında dönüyor desem yeridir. Jeremy Renner’in canlandırdığı Jem ise bana göre bütün olanların cezasını ödeyen kişi rolünde yer alıyor. Benim bu filmde favori karakterlerim Dough ve Claire’di. Dough’ı giyiminden dolayı sevdim. Filmin kostüm tasarımcısı Susan Matheson, Ben Affleck’e küçük çocuk muamelesi yapmış anlaşılan. Belki de yönetmen ve senarist ekibinde alıyor diye kendine uygun olanı seçmiştir. Claire ise mimikleriyle önce çıkan bir karakterdi. Filmde kilit rolde oynaması da dikkatleri üzerine çeken ayrı bir unsur zaten. Jeremy Renner’in da bu filmdeki rolüyle 2010 yılındaki Oscar Ödül Törenleri’ne ‘En iyi yardımcı erkek oyuncu’ dalında aday olduğunu da ekleyeyim.

Banka soygunu işine farklı yaklaşan bu filmi bu türü sevenlerin kaçırmamasını öneririm. Arkadaşlarınızla bir haftasonu izleyebileceğiniz film arşivinize atmanız gereken filmler arasında yer almalı.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

2 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

3 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce