Kategoriler: Nasıl Yapılır?

CBR Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

Bilgisayar kullanırken karşımıza birçok farklı dosya uzantısı çıkar. Popüler dosya uzantıları açmak için gereken programlar genelde her bilgisayarda bulunduğu için sorun çıkarmaz. Fakat bazı dosyaları açarken ayrıca bir program yüklemeniz gerekebilir.

The Walking Dead’in çizgi romanını okumak için edindiğim dosyaları açarken böyle bir sorunla karşılaştım. Sorunu çözmek aslında çok basit. Daha net anlaşılması için resimlerle destekledim.

CBR Dosyası Nedir?

.cbr dosyası , içinde .jpg, .png ya da .bmp gibi resim dosyalarının sıkıştırılıp özel bir programla görüntülenen bir dosya uzantısıdır. Çizgi romanlar bu şekilde sıkıştırılır. Sadece .cbr değil şu uzantılara sahip dosyalar aynı türden dosyalardır. Yani aşağıdaki anlatımdan yararlanarak listedeki diğer uzantılara sahip dosyaları da açabilirsiniz.

  • .cbr
  • .cbz
  • .cbt
  • .cba
  • .cb7

Dosyamız bu. Görüldüğü gibi dosya uzantısı .cbr olan bir dosya. Dosyaya sağ tıklayıp ‘Özellikler’ seçeneğini seçin.

Ardından çıkan pencerede kırmızıyla işaretlediğim yerdeki ‘Değiştir’ butonuna basın.

Bu pencerede bu tür dosyaları açmak için resimdeki programı kullanacağız. WinRAR programını ücretsiz olarak bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

.cbr uzantılı dosyayı açmak için WinRAR programını seçtikten sonra yeşille gösterdiğim yerdeki kutuyu işaretlerseniz .cbr uzantısına sahip olan bütün dosyalar WinRAR programıyla açılacaktır. Eğer penceredeki programların içinde WinRAR programı yoksa mavi ile işaretlediğim butona tıklayıp WinRAR programını el ile seçmeniz gerekiyor. WinRAR (değiştirmediyseniz) standart olarak C:\Program Files\WinRAR yolunda bulunuyor. Ardından kırmızı ile işaretli ‘Tamam’ butonuna basıp aşağıdaki adıma geçin.

Dosyanın hangi program ile açılacağını seçtikten sonra dosyaya iki kez sol tıklayarak WinRAR ile açıyoruz. Gördüğünüz gibi dosyanın içerdiği tüm resimler ortaya çıktı. ‘Dizine Çıkart’ seçeneğinden dosyaları uygun bir yere çıkarttıktan sonra çizgi romanınızı okumaya başlayabilirsiniz.

5 / 5 ( 3 votes )
Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 gün önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce