Kategoriler: Film İncelemeleri

Noah (Nuh: Büyük Tufan) 2014

Kabil’in soyundan gelen insanoğlu, kuşaklardır Yaradan’ın çizdiği iyilik yolundan sapmış, dünyanın tüm güzelliklerini ve nimetlerini sonuna kadar emip tüketerek yeryüzünü yaşanmaz hale getirmiştir. Dahası bir parça et için her türlü ahlaksızlık, hırsızlık, cinayet ve kaos normal hale gelmiştir. İnsanlığın bu sefil hali karşısında Nuh (Russell Crowe) rüyasında, Yaradan’ın kendisini yaşanacak büyük bir tufana karşı uyardığını görür. Yaradan ondan büyük bir gemi inşa etmesini ve yeryüzünde yaşayan tüm hayvan cinslerinden bir çift almasını emreder. Bu gemi aynı zamanda ailesinin de tek kurtuluşu olacaktır. Tufanın yaklaşmakta olduğunu öğrenen sapkın insanoğlu ise geminin içine girmek için Nuh’a karşı saldırıya geçecektir.

Fragman

Noah, uzun süreden beri beklediğim filmler arasındaydı fakat izlediğimde bu kadar beklediğime değmediğini gördüm. Bugüne kadar bu olayı anlatan benzer filmler yapıldı. Bu yüzden yönetmenden 2014 yılında olduğumuzu da göz önünde bulundururak daha iyi efektler ve daha farklı bir sunum beklerdim. Zaten bakınca 7 dalda Oscar ödülü alan Gravity filmi için ayrılan bütçe $100,000,000 iken bu filme ayrılan bütçe $125,000,000 ve ortaya çıkan böyle bir yapım? Filmin dini boyutuna hiç değinmeyeceğim bile.

Yönetmenliğini Darren Aronofsky’nin yaptığı filmin 2 saat 18 dakika gibi uzun bir süresi ne kadar epik öğelerin yanında fantastik unsurlar yer alsa da izleyiciyi sıkıyor. Daha kısa tutulabilirdi.

Bana göre filmi kurtaran oyuncular olmuş. Yeni nesilden Emma Watson (Ila) ve Logan Lerman‘ın (Ham) oyunculuklarına hayran kaldım. Yaşanılan duyguları birebir izleyiciye aktarmayı başarabilmişler. Russell Crowe ise başrole yakışmış fakat oyunculuğu diğer filmlerine göre biraz sönük kalmış gibi. Jennifer Connelly‘in (Naameh) oyunculuğunu Crowe’a göre daha başarılı buldum.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Into the Night (2020) Dizi İncelemesi

Netflix Belçika yapımı olan Into the Night dizisi 1 mayıs tarihinde yayınlandı. Jacek Dukaj’ın yazdığı…

3 hafta önce

Call of Duty: Warzone (2020) Oyun incelemesi

Call of Duty: Warzone, Activision’un Call of Duty oyunlarından en iyi ve en başarılı olan…

1 ay önce

Ses İzolasyonu Süngerleri

Akustik ve ses kesici yalıtım süngerleri olarak 2 farklı amaçta kullanılmaktadır. Akustik ses yalıtım süngeri…

2 ay önce

The Last Kingdom (2015) Dizi İncelemesi

Son günlerde oldukça popüler bir platform olan Netflix’te en son 4. sezonu ile yayına giren…

2 ay önce

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 ay önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

3 ay önce