Kategoriler: Film İncelemeleri

Divergent (Uyumsuz) 2014

Fütüristik bir gelecekte geçen distopik hikayede toplum barış ve huzuru sürdürebilmek için beş farklı gruba bölünmüştür. Her bölüm farklı bir erdemi temsil etmektedir ve 16 yaşına giren her genç hangi bölümde yer almak istediğine kendisi karar vermektedir. Seçim bir kez yapılır ve geri dönüş yoktur. Beatrice Prior (Shailene Woodley) ise herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Ardından Tris ve kendi bölümündeki arkadaşları yaptıkları seçimin getirisi olarak bir rekabet içerisine girerler. Çok güçlü dayanıklılık isteyen fiziksel ve psikolojik testlerden geçerler. Ama Tris’in herkesten sakladığı ve ortaya çıktığı anda aleyhine olabilecek bir sırrı vardır. Toplumun gidişatına göre bu sır ya sevdiklerinin hayatını kurtaracak ya da onun sonu olacaktır.

Limitless ve The Illusionist filmlerinin yönetmeni Neil Burger‘ın elinden çıkan bu yapımın başrollerinde Shailene Woodley ve Theo James (Four) yer alıyor.

Fragman

‘Yougn Adult’ fantezi roman serisine Alacakaranlık ve Açlık Oyunları‘ndan sonra bir yeni film daha ekleniyor. Uyumsuz, bu türün birbirine benzeyen hikayelerinden sıyrılarak daha sade biçimde oluşturulmuş bireysellikten uzak bir toplumda özel yeteneklere sahip olan ve bu yetenekler sayesinde otoriteye karşı çıkan bir genç kız etrafında oluşuyor. Bu nedenle film birçok tahmin edilebilir sahnelere sahip. Görünen o ki filmin hedef kitlesi daha çok özel olduğuna inanmak isteyen, otoriteyi sevmeyen ortaokul yaşında kızlar. Zaten bu da Ellie Goulding’in sesinden yükselen şarkılarla bazı sahnelerde kendini gösteriyor. Filmin vizyona girdiği tarihlerde D&R’da dolaşırken rafların bu filmin uyarlandığı ve aynı adı taşıyan üstelik kitap kapaklarına film posterini basıp yeni basılmış Divergent (Uyumsuz) romanlarıyla dolu olduğunu görünce filmin o kadar iyi bir senaryoya sahip olmadığını anlamıştım. Eğer senaryo yeteri kadar iyiyse o film bu tip bir reklama ihtiyaç duymaz. Ama söz konusu ‘Yougn Adult’ türünde bir film olunca işler değişiyor.

Bütün bunların yanında film izlenebilirlik açısından yeterli bir film. Özellikle benim gibi apokaliptik ve distopik filmleri seviyorsanız Uyumsuz, mutlaka izlemeniz gereken bir film.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

3 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

5 ay önce