Kategoriler: Program

Glary Utilities ile Bilgisayar Optimizasyon Rehberi

Glary Utilities, bilgisayarınızı her türlü sorundan koruyan, sorunlara karşı çözüm üreten ve hızlanmasına yardımcı olan bir yazılımdır. Programda çoğu optimize/hızlandırma programlarının barındırdığı araçlardan daha fazla araç bulunmaktadır. Bu Glary Utilities’i diğer benzer programlardan farklı kılan en büyük özelliği.

Glary Utilities programını indirmek için buraya tıklayınız.

Kullanım

Glary Utilities’in en iyi yanlarından biri de Türkçe dil desteğinin olması. Böylece her bilgisayar kullanıcısı bu programı rahatça kullanabilir. Programı Türkçe yapmak için Menü » Settings yolunu takip ederek programın dilini Türkçe yapabilirsiniz.

Programın kilit özelliklerinden bahsetmek gerekirse şöyle sıralayabiliriz:

  1. Bilgisayar açıldığında açılacak olan programları düzenlemenizi sağlar. Bu özellik sayesinde bilgisayarın daha kısa sürede açılmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Bazı programlar ile işiniz bitse dahi arkasında bazı pürüzler bırakabilir ya da buna benzer yaptığınız eylemler sonucunda kayıt defterinde oluşan bazı hataları sizin yerinize düzenler.
  3. Geçici dosyalar, kurulumlardan arta kalan dosyalar ve gereksiz sistem dosyaları gibi sabit diskte yer kaplayan dosyaları temizler.
  4. Bu özellik önemli gibi görünmüyor olabilir fakat bir dosyaya sağ tıkladığınızda gereğinden fazla bekliyorsanız bu ayarı gözden geçirmeniz gerekebilir. Bu düzenlemeyle örneğin; bir dosyaya sağ tıklayınca çıkan Gönder menüsündeki Outlook seçeneği kaldırılabilirsiniz.
  5. Disk alanı çözümleyicisiyle adından da anlaşılacağı üzere seçeceğiniz herhangi bir sabit diskte hangi klasörün ya da hangi dosya uzantısının ne kadar alan kapladığını rahatça belirleyebilirsiniz.
  6. Çalışan programların işlemciyi ne kadar zorladığını bu menüden ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz herhangi bir programa öncelik verebilirsiniz. Görev Yöneticisinden pek bir farkı yok gibi.
  7. Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikleri menüsünün daha ayrıntılısı diyebiliriz. Bu ayarla en büyük boyuta sahip uygulamaları, çok az kullanılan programları ve son zamanlarda yüklenen programları ayrıntılı bir biçimde görebilirsiniz.
  8. Bilgisayarınızdaki donanım ve yazılım ne olursa olsun hepsine ait güncellemeleri bu menüden denetleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi benim bilgisayar için de 9 adet güncelleme mevcut.
  9. Internet Explorer kullanmıyorsanız bu menüyü es geçebilirsiniz. Çünkü Internet Explorer’a göre ayarlanmış bir sürü ayarlamalar mevcut.
  10. Kayıt defterinde bulunan belirsiz iz dosyalarını temizler.

Sadece bu ayarlar aracılığı ile bilgisayarınızı çok iyi bir şekilde optimize edebilirsiniz. Daha bitmedi… Eğer bilgisayarı profesyonel seviyede kullanıyorsanız Gelişmiş Araçlar menüsünde sizi birçok optimize seçeneği bekliyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

1 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

2 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

2 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

3 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

3 ay önce

Game Stand Pro Direksiyon ve TV Standı İncelemesi

Direksiyon standı piyasasında ülkemizde pek fazla seçeneğimiz yok. Çoğu kişi bu nedenle direksiyon standı olmadan…

3 ay önce