Kategoriler: Film İncelemeleri

Snowpiercer (2013)

“Le Transperceneige” isimli çizgi romanın uyarlaması olan “Snowpiercer”, özünde dünya üzerindeki ekosistemi anlatan bir yapım. Küresel ısınmanın zararlarını önlemek için atmosfere 2014 yılında CW7 adı verilen bir gaz salımı yapılır. Beklenen etkinin aksine dünya yaşanılası bir yer olmaktan çıkar ve buzullarla kaplı, yaşamdan uzak bir yer haline gelir. Bu ölümcül etkiden kurtulmayı başaranlar ise Wilford‘un (Ed Harris) yapmış olduğu yaşam treninde yerini alan şanslı azınlık ile trenin ihtiyaçlarını karşılamak üzere arka vagona hapsedilmiş olan halktır. Arka vagon halkı için her geçen gün yaşam koşulları zorlaşır ve bu düzene dur demeye karar verirler. Böylece 17 yıllık esaret hayatına isyan eden, Curtis (Chris Evans) önderliğindeki arka vagon halkı için var olma savaşı başlar.

Film diğer kıyamet sonrası türündeki filmlere göre biraz daha düzenli. Aynı türdeki diğer filmlerde de bir kaos hakim ama bu filmdeki kaos bir trenin içinde düzenli bir şekilde resmedilmiş. Mekanın bir tren olması olaya bakış açımızı daraltsa da bu farklılık filmi sonuna kadar izlememize olanak sağlıyor.

Fragman

Filmin beğendiğim yönü ise gerçek dünyadaki sınıfların kıyamet sonrasında bir trende vagonlar aracılığı ile oluşturulması. Gerçek dünyadaki gibi filmde de zengin-fakir çatışması tam anlamıyla izleyiciye aktarılmış. Film içinde vagonlar arası geçişlerde bütün sınıfların yaşam biçimlerine ve sınıfların birbirleri ile karşılaştıklarında verdikleri tepkilere şahit olabiliyorsunuz. Birçok filmde bu kadar etkileşimi bu kadar yakından görmeniz mümkün değil.

Chris Evans ve Jamie Bell’in başrolde olması filmi ayakta tutan sebeplerden biri. Özellikle Chris Evans’ı Kaptan Amerika rolünden sonra böyle bir tipte görmek şaşırtıcı. Ama filmdeki performansı ayakta alkışlanacak cinsten.

Giriş, gelişme iyi gidiyor fakat final için aynı şeyi söyleyemem. Tahmin edilebilir ama o şekilde bitmesini istemediğim bir finaldi. Bu nedenle son sahneyi izledikten sonra umarım devam filmi gelir umuduyla filmi bitirdim.

Merak eden olursa trendeki yerleşim plani şöyle:

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Queen’s Gambit (2020) Mini Dizi İncelemesi

Yetim bir kızın acımasız satranç yıldızlığına yükselişini anlatan parlak dizi, artık yayıncının en çok izlenen…

1 hafta önce

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

4 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

5 ay önce