Kategoriler: İnternetWebmaster

Penguen 3.0 İle Gelenler ve Gelemeyenler

SEO ile ilgilenen kişiler uzunca bir süredir Google’ın gerçekleştireceği penguen 3.0 güncellemesini bekliyordu. Google haberlerini takip edenler biliyordur geçtiğimiz hafta Google penguen 3.0 güncellemesini hayata geçirdiğini duyurdu. Henüz çok yeni olan bu algoritma güncellemesi ile ilgili birşeyler söylemek çok zor olsa da yerli ve yabancı kaynaklarda yazılan içerikleri derleyerek sizler için penguen 3.0 ile gelen yenilikleri kaleme almak istedim. Bu yazıyı hazırlarken Türkçe kaynak olarak ZOM’un hazırladığı Penguen 3.0 bulguları yazısından ve Dünyanın en gelişmiş link zeka algoritmalarından olan Link Research Tools’un yazdığı analiz yazısından faydalandım.

Penguen 3.0 İle Gelemeyenler ?

Aslına bakarsanız bu algoritma ile gelenlerden çok gelemeyenleri konuşmamız gerekiyor. Zira sıralamada oldukça etkili olacak bir algoritma güncellemesi beklerken birçok kelimede neredeyse hiçbir değişiklik göstermeyen bir güncelleme ile karşılaşıldı. Penguen 3.0 penguen güncellemeleri arasındaki en düşük etkiye sahip algoritma güncellemesi oldu sanırım. Zira hem Türkiye’de hem de US’de ki arama sorgularındaki değişikliklere bakıldığında çok fazla değişiklik olmadığı görülebiliyor.

Bunun en önemli sebebi bu güncelleme ile dtox linklerin hedeflenmiş olması ve bunu gerçekleştirmenin de o kadar kolay olmaması. Zira Google dtox linkleri olan siteleri cezalandırırken anti SEO yapılmış sitelerin cezaya uğramasından korkuyor. Özellikle penguen 2.1 de aldıkları radikal kararlar birçok art niyetli SEOcu tarafından suistimal edildi. Kalitesiz linke sahip sitelerin cezalandırılması ile birçok insan rakibine kalitesiz bağlantı vererek ceza almasını sağlamak için çalışmalar yaptı. Google bu seferki güncellemesinde bunu düşünmüş olacak ki bu sefer agrasif sıralama değişikliği yapılmadı ve güncellemenin etkisi oldukça hafif oldu.

Penguen 3.0 İle Gelenler

Aslında bu algoritma ile gelen şey tüm penguen algoritmaları ile gelen yeniliklerin tekrarı niteliğinde. Bunları maddeler halinde listeleyecek olursak;

  • Kalitesiz linklere sahip olan internet siteleri cezalandırılmak istendi.
  • Yapay sosyal medya paylaşımına sahip internet siteleri cezalandırılmak istendi.
  • Footer linke sahip olan ve açılış tarihi yeni olan internet siteleri cezalandırılmak istendi.
  • Anahtar kelime ağırlıklı Anchor text’e sahip internet siteleri cezalandırılmak istendi.

Tabiki bu algoritma ile ilgili bir şeyler söylemek için oldukça erken. İlerleyen günlerde güncelleme tam olarak gerçekleştikten sonra bu konu ile ilgili bulgular artacaktır.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Queen’s Gambit (2020) Mini Dizi İncelemesi

Yetim bir kızın acımasız satranç yıldızlığına yükselişini anlatan parlak dizi, artık yayıncının en çok izlenen…

4 gün önce

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

4 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

5 ay önce