Kategoriler: Film İncelemeleri

Falling Down (Sonun Başlangıcı) 1993

William Foster, korkunç bir trafiğin ortasında kalmıştır. Bir süre sonra canına tak eder ve arabasını bırakıp yürümeye koyulur. Tek amacı ayrı olduğu karısının yanında olan ve çok özlediği kızının doğum gününe yetişmektir. Ancak yolda başına gelenler, bu sıradan adamı etrafına karşı militan tavırlar sergileyen bir saldırgana dönüştürecektir.

Falling Down, toplumdaki her kesimden insanın günlük hayatında karşısına çıkan durumları ve genel sistemi sorgulayan eleştirel bir film. Baş karakter William Foster (Michael Douglas) ise bu yeni dünya düzenine karşı çıkan sakin bir adam. Fakat sıradan bir günde başına gelenler onu çileden çıkarıyor ve film burada kopuyor. Aslında William Foster’ın tek yapmak istediği kızının doğum gününe yetişmek ve onu doğum gününde yalnız bırakmamak.

Ben filmi izlerken neredeyse her sahnede kendi yaşamımdan kesitler buldum. Senaryo çok basit gibi görünse de verdiği mesaj büyük. Yönetmen Joel Schumacher da bunu sadece gözlemci olarak izleyelim diye çekmiş resmen.

Filmin senaryosunda yer alan düzene isyan eden cümleler gerçekten çok etkileyiciydi. Anlık seçimlerle yoluna devam eden yer yer duygu patlamaları ve ruhsal çöküntülerle karşı karşıya kalan William Foster’ın başına gelen bu durumlarda sorduğu kocaman bir ‘NEDEN?’ sorusu var.

Öte yandan filmin diğer yüzünde de emekliliğine saatler kalmış polis memuru Prendergast (Robert Duvall) var. Bu durumu merkezdeki herkesin sıradan bir olay gibi görüp bir kenara atması ve üzerine gitmemesi Prendergast’ı rahatsız ediyor ve emekliliğine saatler kalmış olsa bile bu olayın peşinden gidiyor.

Falling Down, sıradan bir adamın hayatındaki sıradan bir kesiti konu alsa da işlediği konu nazarında sürükleyici ve toplumdan her kesimin izlemesi gereken bir film.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: DramGerilimSuç

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

1 hafta önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce