Kategoriler: Film İncelemeleri

Falling Down (Sonun Başlangıcı) 1993

William Foster, korkunç bir trafiğin ortasında kalmıştır. Bir süre sonra canına tak eder ve arabasını bırakıp yürümeye koyulur. Tek amacı ayrı olduğu karısının yanında olan ve çok özlediği kızının doğum gününe yetişmektir. Ancak yolda başına gelenler, bu sıradan adamı etrafına karşı militan tavırlar sergileyen bir saldırgana dönüştürecektir.

Falling Down, toplumdaki her kesimden insanın günlük hayatında karşısına çıkan durumları ve genel sistemi sorgulayan eleştirel bir film. Baş karakter William Foster (Michael Douglas) ise bu yeni dünya düzenine karşı çıkan sakin bir adam. Fakat sıradan bir günde başına gelenler onu çileden çıkarıyor ve film burada kopuyor. Aslında William Foster’ın tek yapmak istediği kızının doğum gününe yetişmek ve onu doğum gününde yalnız bırakmamak.

Ben filmi izlerken neredeyse her sahnede kendi yaşamımdan kesitler buldum. Senaryo çok basit gibi görünse de verdiği mesaj büyük. Yönetmen Joel Schumacher da bunu sadece gözlemci olarak izleyelim diye çekmiş resmen.

Filmin senaryosunda yer alan düzene isyan eden cümleler gerçekten çok etkileyiciydi. Anlık seçimlerle yoluna devam eden yer yer duygu patlamaları ve ruhsal çöküntülerle karşı karşıya kalan William Foster’ın başına gelen bu durumlarda sorduğu kocaman bir ‘NEDEN?’ sorusu var.

Öte yandan filmin diğer yüzünde de emekliliğine saatler kalmış polis memuru Prendergast (Robert Duvall) var. Bu durumu merkezdeki herkesin sıradan bir olay gibi görüp bir kenara atması ve üzerine gitmemesi Prendergast’ı rahatsız ediyor ve emekliliğine saatler kalmış olsa bile bu olayın peşinden gidiyor.

Falling Down, sıradan bir adamın hayatındaki sıradan bir kesiti konu alsa da işlediği konu nazarında sürükleyici ve toplumdan her kesimin izlemesi gereken bir film.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: DramGerilimSuç

Son Gönderiler

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

5 gün önce

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

2 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

3 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

3 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

4 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

4 ay önce