Nicky (Will Smith) zamanının en usta dolandırıcılarından biridir. Günün birinde Jess Barrett (Margot Robbie) adında genç, güzel ve çekici bir kadın ile tanışır. Nicky, Jess’i tanıdıkça soygun konusunda en az kendi kadar iyi olduğunu anlar.

Nicky bir yandan acemi Jess’e işin inceliklerini öğretirken diğer yandan da genç kadına yaklaşmaya çalışır ancak ilginç bir biçimde başarısız olur. Nicky, ilişkiyi birden bire keserek Jess’ten uzaklaşma kararı alır. Üç yıl sonra Jess, Nicky’nin en son ve oldukça tehlikeli tezgâhının en kritik noktasında onunla tekrar karşı karşıya gelir.

Focus, yankesicilikteki tüm meselenin ‘dikkat dağıtmak’ esasına dayanan bir erkek, bir kadın ve büyük bir vurgun üçgeninde geçen komedi, dram ve suç türünde bir film.

Filmde Nicky karakterini canlandıran Will Smith’e Jess Barrett rolünde The Wolf of Wall Street filminden tanıdığımız Margot Robbie eşlik ediyor. İşte üçgenin bir erkek ve bir kadın kısımları tamamlandı. Bunun üstüne Çılgın, Aptal, Aşık filminin de yönetmenliğini yapmış ve aynı zamanda bu filmin de yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Glenn Ficarra ve John Requa‘nın mantık duvarlarını delip geçen senaryosu karşımıza çıkıyor.

Öncelikle Will Smith’in bu sektöre adımını attığından beri hiç değişmeyen karizması filmi izlemem için tek sebepti. Bu yüzden filmin konusuna veya oyuncularına hiç bakmadım. Yani filmi izlerken her şey benim için baştan sonra sürprizdi. Filmin ilk dakikalarındaki tanışma ve işin inceliklerini öğretme kısmı hoştu. Keşke yankesicilik sahnelerini de biraz azaltsalarmış. İnsan ister istemez kendini karşıdaki insanın yerine koyup düşünüyor. Film ilerledikçe biraz daha güzelleşip sınırları zorlamaya başlıyor. Bunun yanında üstlenilen risklerin büyüklüğü, oyuncuların çekiciliği ve performansları da birleşince ortaya kusursuz bir yapım çıkıyor. Tabi her şey kararında güzel olduğu için bu kadar kusursuzluğun yanında inandırıcılık yönünden film biraz kendini kaybediyor. Ama bu izleyicinin görsel zevkine ket vuruyor mu? Hayır.

Focus, çıtanın yüksek tutulduğu ve sürprizlerle dolu sahnelere yer veren ‘dolandırıcılık’ üstüne kurulmuş harika bir yapım.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Düğün Elbisesi

Günümüz tasarımı yapılan düğün elbisesi modelleri göz alıcı görsellikle desteklenmektedir. Burada düğün elbiselerinin kendi tarzınızı…

2 gün önce

Eşofman Takımı Modellerinde Göz Alıcı Modeller

Eşofman takımı hemen hemen her kişinin mutlaka bir kaç takımı olduğu bir giysi türüdür. Eşofman takımı hem…

5 gün önce

Evren Sungur Sanat Eserleri Nerede Bulunur?

Evren Sungur hem sanat alanında gelişmiş olan hem de kendini son zamanlarda oldukça fazla gösteren…

1 hafta önce

WordPress Sayfaları ve Gönderiler Arasındaki Fark Nedir?

Bir WordPress sitesini ilk kez başlatmak çok zor görünebilir. Örneğin, WordPress'e yeni başlayanların çoğu, bir…

2 hafta önce

RaceRoom Racing Experience Dereceli Şampiyonalar Başlıyor

Eski adıyla SinBin Studioları tarafından geliştirilen RaceRoom Racing Experience yarış simülasyonu büyük bir güncellemeye daha…

3 hafta önce

Traktör Kuyruk Mili İle Çalışan Su Pompası Fiyatları

Kendisine has çalışma stili ile birlikte ortalama 40 metre  gelinlikten emiş yeteneğine sahip olan traktör…

1 ay önce