Kategoriler: Film İncelemeleri

Project Almanac (Sonsuzluk Projesi) 2014

David Raskin (Johnny Weston), eski doğum günü görüntülerini incelerken bir şey fark eder. Biraz daha yakından baktığında bunun bizzat kendisi olduğunu görür. Kayıttaki görüntüsünü arkadaşlarıyla paylaşıp babasının bodrumda saklı eşyalarını araştırmaya başlarlar. Meraklı gençler bir kutuda elektronik aletler ve bir yapım şeması bulur. Parçaları birleştirdiklerinde ortaya zamanda yolculuk yapmalarını sağlayacak bir makine çıkar. Makineyi kullanmaya başladıktan sonra kısa sürede işler çığırından çıkar ve Almanac tarihte sapmalara neden olacak olaylara yol açar.

Bilim-kurgu ve gerilim türündeki filmin konusu şu ana kadar ‘zaman yolculuğu’ ile ilgili çekilmiş filmlerle benzer yönde. Farklı yanı ise kadrosundaki oyuncuları ve kamera açıları. İlk önce filmde göze çarpan en büyük detay tabi ki filmin başından sonuna kadar el kamerasıyla çekilmiş olması. Zaman yolculuğu sırasında meydana gelen atlama sahnelerinde ise yönetmen, el kamerasını sallamak sureti ile ortamdaki gerilim ve aksiyonu izleyiciye yansıtmak istemiş. Başarmış da. Efektlerin de yardımıyla filmdeki atlama sahneleri çok iyi denilebilecek düzeye ulaşmış. Filmde gözüme çarpan tek sıkıntı ise bazı sahnelerin gereğinden fazla uzun tutulması ve bunun izleyiciyi ana konudan uzaklaştırması. Şöyle genel olarak bakınca belki de senaryo açısından bunların gerekli olduğu düşünebilirsiniz ama yönetmen konuyu etkili bir şekilde işlemek isterken bu isteği biraz da olsa ters tepmiş gibi duruyor.

Oyuncu kadrosuna değinmek gerekirse film, bazı kesimin ‘ergen filmi’ diye isimlendirdiği filmlerde yer alan gençlerden oluşuyor. Sonuçta bu da bir görüş. Buna da saygım var. Fakat sinema dünyasında genç olup bir sürü büyük işler başaran bir sürü oyuncu var. Project X filmi de bu tip bir kadrodan ibaretti ama gelin görün ki ‘Parti’ teması filmde muazzam bir şekilde işlenmişti. Bu filmdeki oyunculara da yakından bakarsak daha kariyerlerinin başlarında olduğunu görebiliriz. O yüzden filmi bu açıdan değerlendirmek daha tutarlı bir seçim olacaktır. Oyunculuklar dikkate alındığında özellikle mimiklerde ufaktan bir yapmacıklık göze çarpmıyor değil. Ama kadronun geniş olması sebebiyle bu durum ufak bir detay haline dönüşüyor.

Senaryo açısından yazının ilk girişinde de dediğim gibi konusu zaman yolculuğu olan filmlerle benzer bir senaryo tercih edilmiş. Sadece sıralanan olay dizisi biraz farklı. Konunun işlenişi bakımından filmin başında ve sonunda herhangi bir kopma söz konusu değil. Senaryonun Andrew Stark ve Jason Pagan’ın elinden çıkan ilk senaryo denemesi olduğunu masaya yatırırsak başlangıç için iyi bir deneme olduğunu söyleyebiliriz.

Oyuncu kadrosunda Jonny Weston (David Raskin), Sofia Black-D’Elia Jessie Pierce), Sam Lerner (Quinn Goldberg), Allen Evangelista (Adam Le) ve Virginia Gardner‘ın (Christina Raskin) yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Dean Israelite oturuyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Bilim KurguGerilim

Son Gönderiler

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

2 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

2 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

2 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

3 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

3 ay önce

Game Stand Pro Direksiyon ve TV Standı İncelemesi

Direksiyon standı piyasasında ülkemizde pek fazla seçeneğimiz yok. Çoğu kişi bu nedenle direksiyon standı olmadan…

4 ay önce