Kategoriler: Film İncelemeleri

Project Almanac (Sonsuzluk Projesi) 2014

David Raskin (Johnny Weston), eski doğum günü görüntülerini incelerken bir şey fark eder. Biraz daha yakından baktığında bunun bizzat kendisi olduğunu görür. Kayıttaki görüntüsünü arkadaşlarıyla paylaşıp babasının bodrumda saklı eşyalarını araştırmaya başlarlar. Meraklı gençler bir kutuda elektronik aletler ve bir yapım şeması bulur. Parçaları birleştirdiklerinde ortaya zamanda yolculuk yapmalarını sağlayacak bir makine çıkar. Makineyi kullanmaya başladıktan sonra kısa sürede işler çığırından çıkar ve Almanac tarihte sapmalara neden olacak olaylara yol açar.

Bilim-kurgu ve gerilim türündeki filmin konusu şu ana kadar ‘zaman yolculuğu’ ile ilgili çekilmiş filmlerle benzer yönde. Farklı yanı ise kadrosundaki oyuncuları ve kamera açıları. İlk önce filmde göze çarpan en büyük detay tabi ki filmin başından sonuna kadar el kamerasıyla çekilmiş olması. Zaman yolculuğu sırasında meydana gelen atlama sahnelerinde ise yönetmen, el kamerasını sallamak sureti ile ortamdaki gerilim ve aksiyonu izleyiciye yansıtmak istemiş. Başarmış da. Efektlerin de yardımıyla filmdeki atlama sahneleri çok iyi denilebilecek düzeye ulaşmış. Filmde gözüme çarpan tek sıkıntı ise bazı sahnelerin gereğinden fazla uzun tutulması ve bunun izleyiciyi ana konudan uzaklaştırması. Şöyle genel olarak bakınca belki de senaryo açısından bunların gerekli olduğu düşünebilirsiniz ama yönetmen konuyu etkili bir şekilde işlemek isterken bu isteği biraz da olsa ters tepmiş gibi duruyor.

Oyuncu kadrosuna değinmek gerekirse film, bazı kesimin ‘ergen filmi’ diye isimlendirdiği filmlerde yer alan gençlerden oluşuyor. Sonuçta bu da bir görüş. Buna da saygım var. Fakat sinema dünyasında genç olup bir sürü büyük işler başaran bir sürü oyuncu var. Project X filmi de bu tip bir kadrodan ibaretti ama gelin görün ki ‘Parti’ teması filmde muazzam bir şekilde işlenmişti. Bu filmdeki oyunculara da yakından bakarsak daha kariyerlerinin başlarında olduğunu görebiliriz. O yüzden filmi bu açıdan değerlendirmek daha tutarlı bir seçim olacaktır. Oyunculuklar dikkate alındığında özellikle mimiklerde ufaktan bir yapmacıklık göze çarpmıyor değil. Ama kadronun geniş olması sebebiyle bu durum ufak bir detay haline dönüşüyor.

Senaryo açısından yazının ilk girişinde de dediğim gibi konusu zaman yolculuğu olan filmlerle benzer bir senaryo tercih edilmiş. Sadece sıralanan olay dizisi biraz farklı. Konunun işlenişi bakımından filmin başında ve sonunda herhangi bir kopma söz konusu değil. Senaryonun Andrew Stark ve Jason Pagan’ın elinden çıkan ilk senaryo denemesi olduğunu masaya yatırırsak başlangıç için iyi bir deneme olduğunu söyleyebiliriz.

Oyuncu kadrosunda Jonny Weston (David Raskin), Sofia Black-D’Elia Jessie Pierce), Sam Lerner (Quinn Goldberg), Allen Evangelista (Adam Le) ve Virginia Gardner‘ın (Christina Raskin) yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Dean Israelite oturuyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: Bilim KurguGerilim

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

4 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

5 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

5 ay önce