Kategoriler: Film İncelemeleri

Mission: Impossible – Rogue Nation (2015)

Serinin bu filminde Ethan Hunt (Tom Cruise) ve ekibi, şimdiye kadar karşılaştıkları en zorlu göreve, Syndicate (Sendika) adındaki bir dolandırıcılık şebekesini çökertme görevine atılacaklar. Ethan Hunt’ın da içinde bulunduğu IMF organizasyonunu hedef alan şebekeyi amaçlarına ulaşmadan önce durdurmak zorundadırlar.

31 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye’de vizyona giren film yine seriyi bozmadan bolca aksiyonu izleyiciye ulaştırmayı başarmış. Tom Cruise oynadığı bazı filmlerde yer alan tehlikeli sahnelerde çok fazla dublör kullandığı için birçok eleştiriye maruz kalmıştı. Fakat bu Görevimiz Tehlike 5 için geçerli değil. Filmin fragmanından çok konuşulan uçak sahnesinin kamera arkasında dublör kullanmadan bir uçağın kapısına asılıp metrelerce yükselmişti. Ben de bu videoyu izleyince söz konusu sahnenin senaryo açısından kopma noktasında önemli bir yere sahip olduğunu düşünmüştüm ama değilmiş. Yine de filmi izlerken fazlasıyla heyecanlanmamıza yetti. Bana sorarsanız filmin en hareketli sahnesi Tom Cruise’un motora atlayıp kovalamacaya katıldığı sahneydi.

Filmin senaryosuna gelecek olursak, kovalamaca ve çatışma sahneleriyle dolu sıradan bir görevimiz tehlike senaryosu. Fakat bu sıradanlık zekice hazırlanmış soygun numaraları, akıl hileleri ve izleyicinin gözünü filmden ayırmasına izin vermeyen sürekli bir casus gerilimi ile aşılmış. Aksiyon sahneleri ise filme eşit şekilde dağıtılarak tekdüzelikten kurtarılmış. Ara sıra dile getirilen ‘imkansız görev’ esprileri de gülmenize yetiyor. Olaydaki karmaşıklık serinin diğer filmlerinden farklı değil.

Oyuncu kadrosuna bu filmde Ethan Hunt kadar yetenekli ve gözü pek bir kadın ajan rolünde çekiciliği ve fizikalitesi ile filmin öne çıkan tek kadın karakteri Rebecca Ferguson (Ilsa Fust) dahil oluyor. Kötü adam rolünde ise Solomon Lane adından tipik bir ele başı karakterini canlandıran Sean Harris var. Kısık sesi, soğukkanlılığı ve mimikleriyle bu filmdeki favori karakterim olmayı başardı.

Seriye genel olarak bakacak olursak Görevimiz Tehlike her filmde üstüne bir şeyler koymayı başarabilmiş. Fakat son iki filmdir Ethan Hunt’ın dahil olduğu örgütün yok olması ve işi sadece bir avuç ajanın yapması durumu biraz monotonlaştırmış gibi. Altıncı filmde daha farklı bir senaryo ile karşılaşacağımızı düşünüyorum.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Queen’s Gambit (2020) Mini Dizi İncelemesi

Yetim bir kızın acımasız satranç yıldızlığına yükselişini anlatan parlak dizi, artık yayıncının en çok izlenen…

9 saat önce

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

1 ay önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

4 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

4 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

5 ay önce