Kategoriler: Film İncelemeleri

San Andreas Fayı (2015)

Bu sene deprem sonrası yıkımı alan ve insanların psikolojik durumunu öne çıkaran filmlere bir yenisi daha ekledi. Birçok deprem konulu filme ev sahipliği yapmış olan Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kaliforniya’nın güneyinden kuzeydoğu yönünde uzanarak San Francisco’nun yakınlarından denize doğru ilerleyen büyük yerkabuğu kırık hattı San Andreas hattı (Diğer bir adıyla San Andreas kırığı) San Andreas Fayı olarak bu filme ismini vermiş.
Başrollerini Dwayne Johnson (Ray), Carla Gugino (Emma) ve Alexandra Daddario (Blake)‘nun paylaştığı film aksiyon, dram ve gerilim türlerinde Brad Peyton yönetmenliğinde Mayıs 2015 tarihinde vizyona girdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yaşanan ve büyük çaplı bir deprem faciasında arama kurtarma görevinde bulunan itfaiye eri Tom‘un (Dwayne Johnson) yaşadıklarını konu alıyor.

Tipik bir doğal afet filmi olan San Andreas Fayı olabildiğince iyi ve kaliteli bir şekilde hazırlanan efektlerle süslenmiş ve uygun bir senaryo ile bezenmiş. Bununla beraber aksiyon ve gerilim filmin 114 dakikasına muazzam bir uyumla yayılmış. Film başladıktan yaklaşık 3 dakika sonra aksiyon başlıyor ve bir nebze dahi duraksamıyor. Şöyle etraflıca bakıldığı zaman filmin ahım şahım bir senaryosu olmaması aksine sıradan bir doğal afet senaryosu barındırmasına rağmen görsel efektler ve zirvede devam eden aksiyon ve gerilim izleyiciyi filmin her anı ekrana kilitliyor.

Öte yandan çoğu Amerikan filmlerinde olduğu gibi bu filmde de bariz Amerikan milliyetçiliği mevcut. Bu duruma alerjisi olanlar için öneremeyeceğim bir film. Adamlar senaryoyu hazırlamış, oyuncular da hazır, güzel de bir film çekmişler, istedikleri milliyetçiliği yaparlar zannımca. O yüzden bu tip küçük şeyleri kafaya takmadan kendimizi filmin keyfine bırakmamızın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Haftasonu arkadaşlarla birlikteyken veya kafa dağıtmak için çayınızı demleyip ailenizle izleyebileceğiniz heyecan dolu bir film. Ben filmi Dwayne Johnson ve Texas Katliamı filmiyle ün yapıp True Detective dizisiyle kariyerinde iyi yerlere gelmeye çalışan genç bir oyuncu olan Alexandra Daddario için izledim. Keyifliydi.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

The Walking Dead Evreninde Bir Dizi Daha Mı?

Bildiğiniz gibi veya birazdan öğreneceğiniz gibi The Walking Dead evreninde geçen başka bir dizi daha…

6 gün önce

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

2 ay önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

3 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

3 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

4 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

4 ay önce