Kategoriler: Film İncelemeleri

The 5th Wave (2016)

Dünyaya dalgalar halinde saldıran uzaylılar… Kardeşini bulmak için hayatta kalması gereken genç bir kız…

Başrolünde Cassie karakterini canlandıran Chloë Grace Moretz‘in yer aldığı film ‘5th Wave’ adıyla Rick Yancey’nin çok satan romanından uyarlanarak Susannah Grant, Akiva Goldsman ve Jeff Pinkner tarafından beyaz perdeye aktarılmış bir yapım.

Senaryoya baktığımız zaman daha filmin ilk dakikalarında yapımın aceleye gelmiş bir yapım olduğunu fark edebilirsiniz. Film hakkında okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla film kitapla pek bütünleşememiş. Kitabını okumayan birisi olarak senaryo benim gibi kıyamet sonrası bilim kurgusu türünü sevenler için yeterli gelecektir ancak yapımın 2 saate sığdırılmış olduğunu fark etmek hiç de zor değil. Olayları üstünkörü aktarmadan daha detaylı bir şekilde verseler daha güzel olabilirdi. Tek filme sığdırmayıp Divergent veya Hunger Games tarzında seri yapılabilirdi ki böyle bir planları varmış. Fakat kitap üçleme şeklinde çıkmış olmasına rağmen ikinci filme ne konu kaldı hiç bilemiyorum.

Doğrusunu söylemek gerekirse filmi hem bu türlerin yokluğundan hem de Chloë Grace Moretz’in oyunculuğunu merak ettiğimden izlemiştim. Chloë Grace Moretz yeni yeni yükselen bir yıldız. Fakat yer aldığı yapımlara biraz daha dikkat etmesi onu kariyerinde daha iyi yerlere getirebilir diye düşünüyorum. Yani onu bu filme pek yakıştıramadım. Hem de dediğim gibi hızlı bir gösterim dolayısıyla daha dün liseye giden bir kız izleyici gözünde kısa bir sürede hayatta kalmasına yetecek kadar askeri kabiliyetler öğreniyor.

Bunun yanında oyunculukları ve senaryoyu bir kenara bırakırsak filmi izlerken özellikle bazı kısımlarda gerilmedim diyemem. Fakat gerilim değil de gizem çok iyi bir şekilde işlenmiş. Tabi film kısa olduğundan soru işareti oluşmadan kendine cevap buluyor.

Yazıma son vermeden ekleyeyim. Revolution ve Falling Skies dizilerini izlediyseniz pek sıkılmazsınız. Dediğim iki diziyi izlemediyseniz onları da tavsiye ederim. Ha bir de sanıyorum bir sahnesi benziyor. Will Smith‘in Kurtuluş Günü adlı bir filmi var. Onu da mutlaka izleyin derim. Bundan alamadığınız zevki o filmden mutlaka alırsınız.

Film, romandan uyarlama gençlik filmlerinin şablonuna uygun bir biçimde kadın başrol oyuncu üzerine yoğunlaşmış bir yapım. Zaman geçirmek, kafa dağıtmak için izlenebilir. Fazla bir şey beklemeyin.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Into the Night (2020) Dizi İncelemesi

Netflix Belçika yapımı olan Into the Night dizisi 1 mayıs tarihinde yayınlandı. Jacek Dukaj’ın yazdığı…

3 hafta önce

Call of Duty: Warzone (2020) Oyun incelemesi

Call of Duty: Warzone, Activision’un Call of Duty oyunlarından en iyi ve en başarılı olan…

1 ay önce

Ses İzolasyonu Süngerleri

Akustik ve ses kesici yalıtım süngerleri olarak 2 farklı amaçta kullanılmaktadır. Akustik ses yalıtım süngeri…

2 ay önce

The Last Kingdom (2015) Dizi İncelemesi

Son günlerde oldukça popüler bir platform olan Netflix’te en son 4. sezonu ile yayına giren…

2 ay önce

Aradığınız Alan Adı Kime Ait?

Hayalinizdeki web sitesini oluşturmak için izlemeniz gereken ilk adım bir alan adı seçmek ve daha…

3 ay önce

Bad Boys: Her Zaman Çılgın (2020) Film İncelemesi

Uyuşturucu kartelinin başında bulunan Armando Armas'ın yakalanması gerekmektedir. Ancak Armando soğukkanlı ve ünlü bir katildir.…

3 ay önce