Kategoriler: Film İncelemeleri

L.A. Confidential (1997)

1950 yıllarının yer altı dünyasının hakimi sayılan Mickey Cohen (Paul Guilfoyle) hapse girer. Ortaya çıkan boşluktan yararlanmak isteyen diğer suç örgütleri arasında bir liderlik savaşı başlar. Bir gece Cohan’ın adamları baskına uğrar ve hepsi orada öldürülür. Öldürünlenler arasında bir polis de vardır. Bu olayı soruşturmak için Los Angeles Polis Teşkilatı üç dedektif görevlendirir.

Bu göreve atanan dedektifler karakterleri bakımından birbirlerinden çok farklıdırlar. Ed Exley (Guy Pearce) aşırı kuralcı ve her şeyi kanunlara göre yapan prosedürden asla dışarı çıkmaz. Bud White (Russell Crowe) en ufak durumda sinirlenen, fazlasıyla agresif ve sonuca ulaşmak için gerekirse her yola başvuran birisidir. Ekibin son üyesi Jack Vincennes (Kevin Spacey) ise Los Angeles Polis Teşkilatını anlatan bir televizyon dizisine danışmanlık yapan şöhrete düşkün ve sürekli gündemde olmayı seven biridir.

Ekip durumu çözmek bir araya gelir fakat soruşturma sandıklarının aksine çok çabuk sonuca ulaşır. Bu işin içinde bambaşka bir iş olduğunu düşünürler ve araştırmaya devam ederken ellerindeki ipuçları onları bir kadına götürür.

Suç, dram, aksiyon ve gerilim türlerinde vizyona giren yapımın harika bir oyuncu kadrosu var. Kevin Spacey, Russell Crowe Guy Pearce, James Cromwell ve Kim Basinger. Kadrodaki oyuncuları anlatmaya gerek yok. Onun yerine bırakın filmi izlerken performansları konuşsun.

Senaryoya gelince… Filmin ortalarına doğru ilerlerken kafanızda birçok soru işareti oluşacaktır. Filmin gidişatına göre bunları cevaplama zorunluluğu hissedecek ve büyük olasılıkla çoğunuz yanlış sonuca ulaşacaksınız. Ancak gerçek cevapları yine oyuncuların gözünden bulacaksınız. Senaristimiz burada kocaman bir alkışı hak ediyor. Gerçekten üstünde günlerce belki aylarca uğraşılmış en ince ayrıntısına kadar özenle yazılmış bir senaryo.

Tüm oyunculara genel itibari ile baktığınızda çekim yılına yakın olsa da filmin geçtiği ortama en uygun kıyafetlerin seçildiğini göreceksiniz. Mekanları harika kamera açılarından izlerken filme bir kez daha hayran kalacaksınız.

1997 yılında çekilmiş olsa da köküne kadar suç ve gizem kokan günümüzde çoğu yapıma toz yutturacak türden mükemmel bir yapıt.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

1 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

2 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

2 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

3 ay önce

Youtube Videolarını Bölümlere Ayırma

Yüklediğiniz her video için video bölümleri ekleyebilirsiniz. Bölümler, videonuzu her biri ayrı bir önizlemeye sahip…

3 ay önce

Game Stand Pro Direksiyon ve TV Standı İncelemesi

Direksiyon standı piyasasında ülkemizde pek fazla seçeneğimiz yok. Çoğu kişi bu nedenle direksiyon standı olmadan…

3 ay önce