Kategoriler: Mikro Blog

Ufak Ufak Aliexpress Deneyimlerim

Sonunda bir dönemin daha sonuna geldik. Bu sene de eğitim döneminin bitmesiyle birlikte hemen Ramazan ayı da giriyor.

Bildiğiniz gibi bu sene başında kardeşimin bilgisayarını yükseltmek için birkaç parça alıp kendi çapımızda bir sistem topladık: “1000 Liraya Giriş Seviye Oyun Sistemi Topladık” Artık bilgisayar da istediğimiz gibi performans verince hemen oturup yazın ‘maceralarımızı’ çekmek ve kendimizce yaptığımız geziler ve belki birkaç da vlog için bir kamera almaya niyetlendim. Elimin altında annemin telefonu ve kendi telefonum var. Kamera kaliteleri de oldukça iyi fakat. Gezerken o kadar da pratik olmadıkları için küçük ve kaliteli bir aksiyon kamerası almak için araştırmalara başladım.

Şimdi burada yapacağım şeyler amatörce olduğundan ucuzundan sağlam bir şey işimi göreceği için geriye sadece iki seçenek kaldı: Sjcam ve Xiaomi. Gönül ister Sony Action Cam tabi ama el mahkum yapacak bir şey yok. Sjcam’in SJ4000 Wifi modelini aliexpress.com’dan uzun araştırmalarım sonucunda orijinal ve sağlam bir paketleme yaparak gönderen bir satıcı buldum. İlk yurt dışı alışveriş deneyimim olacağı için vereceğim parayı azat ettim. Yorumlarda ne kadar ürünün sağlam bir şekilde ulaştığı resimlerle desteklenerek yazılmış olsa da içim rahat değil. Normalde çoğu alışverişimi e-ticaret sitelerinden yaptığım için biraz da güveniyordum açıkçası.

31 Mart 2016 tarihinde saat 03:56‘da verdiğim sipariş 18 Nisan 2016 tarihinde saat 17:30‘da elime ulaştı. Normalde cuma günü bulunduğum şehre geldi ancak araya hafta sonu girince 19 gün gibi bir sürede Çin’den kapıma kadar gelmiş oldu. Ürün de gayet orijinal ve sağlamdı. Sadece kutuda hafif bir bükülme vardı ancak göz ardı edilebilir.

Geçtiğimiz günlerde de bu kameram için 7,4 lira gibi bir fiyata lens koruyucu telefon kılıfları gibi mat bir kamera koruyucu sipariş ettim.

Yine yakın bir zamanda şu anda kullandığım Logitech M185 faremin ara ara takılma yapması dolayısıyla yeni bir fare alma gereği duydum. İyi hoş ürün gayet kaliteli ve sağlam ama muhtemelen kullandığım pilden veya bilgisayarın usb girişinden dolayı ara ara kopmalar oluyor. Kapatıp açınca düzeliyor tabi öyle adamı delirtecek cinsten değil. Fakat bu durum cs:go’da kritik bir maç ortasında olduğunda işin rengi değişiyor.

Önceki faremin kablosu bilgisayarı sağa sola taşırken koptuğundan dolayı M185 tercih etmiştim. Şu an için bilgisayarın yerini sürekli olarak değiştirme gereği duymadığımdan ve bilgisayarı daha çok oyun ve tasarım için kullandığımdan dolayı Razer Deathadder almaya karar verdim. Tabii ki bunu da gidip 300-350 lira verip alacak değildim. Aliexpress imdadıma yetişti ve 87,6 liraya satan bir satıcı buldum. Bunu da önceki kamera siparişimde olduğu gibi yorumları ve sipariş sayılarını inceleyerek yaptım. İnsanın kafasına öncelikle ‘Neden Türkiye’de fiyat bu kadar pahalıyken dışarıda bu kadar ucuz?’ sorusu takılıyor. Ürünün açıklamasında da görüldüğü gibi ürün kutusuz olarak ve yorumlardan da anlayacağınız üzere ticari mal olarak değil de gift (hediye) olarak gönderiliyor. Bu durumda sanırım gümrükte sıkıntı çıkmıyor ve vergiden muaf oluyor. Yani yurt dışındaki teyzem bana hediye olarak bir fare gönderiyor gibi oluyor diyebiliriz. Bir de tabi ki Razer markası yeşil renkle tanındığı için yeşil rengi benim aldığım mavi renge göre daha pahalı. Aldığım ürünün ucuz olmasının bir sebebi de bu. Mavi zaten sen sevdiğim renk ve benim aradığım da performans. Aldığım ürünün yanında bir adet de hız sürümü bir mouse pad geliyor. Almışken onu da alayım tam olsun dedim.

Şu an bu satırları yazarken farem yolda ancak kamera lens koruyucu ve kılıfı yola çıkmadı. Muhtemelen aldığım bu ürünlerden Sjcam Sj4000 Wifi modeli ve Razer Deathadder oyuncu faresi incelemesini Ramazan ayında yayımlayabileceğim. Yani takipte kalın. Sevgiyle kalın.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden
Etiketler: aliexpress

Son Gönderiler

Pırlanta Bileklik Modelleri

Eski çağlarda kadınlar kendilerini güzel hissetmek için bazı malzemeler ile takılar üretir ve kullanırdı. Hayvan…

1 hafta önce

Yağlı Boya Kullanımı

Yağlı boya çok fazla yüzeye uygulanabilen özellikte boyalardır. Son derece kolay ve pratik bir şekilde…

2 hafta önce

LCD Ekranlı Button Box Yaptım

İlk yaptığım buton kutusundan yaklaşık bir sene geçti. İhtiyaçlar ve tecrübeler doğrultusunda bir tane de…

3 hafta önce

Film ve Dizi Tercümesi

Keyifli vakit geçirmenin en güzel yollarından olan filmler ve diziler günümüzde eğlence sektörünün önemli bir…

4 hafta önce

Steam Oyun Koleksiyoncusu Vitrinine Oyun Ekleme Nasıl Yapılır?

Steam her geçen gün kendini yeniliyor ve son gelen güncellemelerle birlikte arayüzde oldukça fazla değişikliğe…

4 hafta önce

Dürüst Hırsız (2020) Film İncelemesi

Dürüst Hırsız, hayatını banka soyarak geçiren bir hırsızın bir kadına aşık olduktan sonra teslim olma…

1 ay önce