Kategoriler: Film İncelemeleri

Train to Busan (2016)

Sok-woo eşinin yanına gitmek için kızı Soo-ahn’ı da alıp Seul’dan Busan’a giden bir hızlı trene binerler. Ancak Güney Kore’yi etkisi altına almış salgından haberleri yoktur. Bu salgın bulundukları trene de sıçrayınca amansız bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

Yakın zamanda hasret kaldığımız kıyamet sonrası senaryolu filmlerden zombi içerikli çekilen yoktu. Uzun bir bekleyişin ardından atak hiç beklediğimiz bir yerden Güney Kore sinemasından geldi. Güney Kore sinemasını bilenler bilir. Bunu düşünüp yanına böylesi bir senaryoya sahip bir filmi koyunca ‘Ortaya ne çıkmış olabilir acaba?’ diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Öncelikle kurgu mükemmel bir şekilde tasarlanmış. Filmin büyük bir kısmı trende geçiyor ve hiç mi hiç sıradanlığa yer bırakmıyor. Bu yönüyle kurgu az da olsa Chris Evans’ın başrolünü oynadığı Snowpiercer (2014) filmine benzemiş. Filmin içeriğine bakacak olursak zombilerin yapısını Will Smith’in başrolünü oynadığı Ben Efsaneyim adlı yapımdaki zombilere benzetebiliriz.

Bu tür filmlerde konu genelde hayatta kalma çerçevesinde ele alınıp aksiyon macera ve gerilim ile süsleniyor. Fakat Train to Busan filminde bunun içine dram da katılmış ve bazı insanî değerlerin sorgulanmasına zemin hazırlanmış. Bunu da filmin Güney Kore yapımı olmasına bağlıyorum.

Filmin çoğu dakikasında gerilim dolu anlar yaşadım ama çoğu kısmında da dram yüklü sahnelere şahit oldum. Gerçekten böylesi duyguları bir arada yaşatan bir film izlediğimi hatırlamıyorum. Aldığı puanı sırf bu yönüyle bile sonuna kadar hak eden bir yapım. Özellikler zombilerdeki makyaj olağanüstüydü. Hiçbir masraftan kaçınılmadan gayet gerçekçi ve ‘Eğer olsaydı herhalde böyle olurdu.’ dedirtecek kadar başarılı bir çalışma ortaya koyulmuş.

Train to Busan, bu konudaki film açlığınızı giderecek cinsten bir film ve başından sonuna kadar gerilim dolu dakikalar yaşamanızı sağlıyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

#Alive (2020) Film İncelemesi

#Alive, Cho il Hyung tarafından yönetilen ve Yoo Ah-in ile Park Shin-hye'yin iki genç yetişkini…

3 gün önce

MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da…

1 ay önce

Ralli Pilotuyla Yarıştım

Evet doğru. Bizim Youtuberlardan neyimiz eksik. Biz de böyle başlık atabiliriz yani, neden olmasın? Gerçekten…

2 ay önce

Durdurulamaz Güç (2020) Film İncelemesi

Vin Diesel, yakın zamanda bir eylemde öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak…

2 ay önce

M60 AMBT War Thunder’a Geliyor!

Bilindiği gibi War Thunder belli süre arayla Dünya Savaşı etkinliği yapıyor. Bu sezonki dünya savaşı…

3 ay önce

Oyun Marketi

Dijitalleşmenin oyunlar üstündeki etkisinin de günden güne arttığı günümüzde haber oyun sitelerinin ihtiyacı da artmıştır.…

3 ay önce