Kategoriler: Film İncelemeleri

Train to Busan (2016)

Sok-woo eşinin yanına gitmek için kızı Soo-ahn’ı da alıp Seul’dan Busan’a giden bir hızlı trene binerler. Ancak Güney Kore’yi etkisi altına almış salgından haberleri yoktur. Bu salgın bulundukları trene de sıçrayınca amansız bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

Yakın zamanda hasret kaldığımız kıyamet sonrası senaryolu filmlerden zombi içerikli çekilen yoktu. Uzun bir bekleyişin ardından atak hiç beklediğimiz bir yerden Güney Kore sinemasından geldi. Güney Kore sinemasını bilenler bilir. Bunu düşünüp yanına böylesi bir senaryoya sahip bir filmi koyunca ‘Ortaya ne çıkmış olabilir acaba?’ diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Öncelikle kurgu mükemmel bir şekilde tasarlanmış. Filmin büyük bir kısmı trende geçiyor ve hiç mi hiç sıradanlığa yer bırakmıyor. Bu yönüyle kurgu az da olsa Chris Evans’ın başrolünü oynadığı Snowpiercer (2014) filmine benzemiş. Filmin içeriğine bakacak olursak zombilerin yapısını Will Smith’in başrolünü oynadığı Ben Efsaneyim adlı yapımdaki zombilere benzetebiliriz.

Bu tür filmlerde konu genelde hayatta kalma çerçevesinde ele alınıp aksiyon macera ve gerilim ile süsleniyor. Fakat Train to Busan filminde bunun içine dram da katılmış ve bazı insanî değerlerin sorgulanmasına zemin hazırlanmış. Bunu da filmin Güney Kore yapımı olmasına bağlıyorum.

Filmin çoğu dakikasında gerilim dolu anlar yaşadım ama çoğu kısmında da dram yüklü sahnelere şahit oldum. Gerçekten böylesi duyguları bir arada yaşatan bir film izlediğimi hatırlamıyorum. Aldığı puanı sırf bu yönüyle bile sonuna kadar hak eden bir yapım. Özellikler zombilerdeki makyaj olağanüstüydü. Hiçbir masraftan kaçınılmadan gayet gerçekçi ve ‘Eğer olsaydı herhalde böyle olurdu.’ dedirtecek kadar başarılı bir çalışma ortaya koyulmuş.

Train to Busan, bu konudaki film açlığınızı giderecek cinsten bir film ve başından sonuna kadar gerilim dolu dakikalar yaşamanızı sağlıyor.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

Yeni Google Chrome Yerleşik RSS Beslemesi ile Geliyor

Android için Chrome artık yerleşik bir RSS beslemesine sahip. Google, yerel RSS işlevselliğini tanıtan web…

2 ay önce

Windows 11’de En Yaygın Sorunlar Nasıl Düzeltilir?

Windows 11'de sorun mu yaşıyorsunuz? Okumaya devam edin. Windows 11 Yükleme Sorunlarını Düzeltme Windows 10'un…

3 ay önce

Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner.…

4 ay önce

SEO Danışmanlığında SEO FD Farkı

Yüzlerce web sitesinin teknik ve stratejik işlemlerini üstlenen SEO FD ajansı şimdi de SEO danışmanlığı…

4 ay önce

Perşembe Yaylasında Karavan Kampı

Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı olan Perşembe Yaylası, akarsularıyla ünlü, çimlerle kaplı tepeleri ve sürekli yön…

5 ay önce

Cilt Bakımında La Roche Posay Farkı

La Roche Posay Ne İçin Kullanılır? La Roche Posay markasının tüm cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun…

5 ay önce