Kategoriler: Nasıl Yapılır?

Arduino Nedir?

Arduino, prototip bir geliştirme programıdır. Yani arduino, bir ürünün daha sonrada geliştirilebilmesi için kişiye kolaylık sağlar. Genel anlamda elektronik bir devre kartı özelliği taşıyan Arduino üzerinde 8 bit 16 Mhz hızında çalışan bir işlemci mevcuttur. Bu kart 5V 40 mA akım ile çalışır.

Peki, bu Arduino ile neler yapılabilir? Bize ne gibi kolaylık sağlar? Ne işimize yarar?  Tüm bunları www.robotistan.com/arduino adresinden daha detaylı olarak bulabilirsiniz. Gelin şimdi bu konular hakkında sizlerin daha net fikir sahibi olmanızı sağlayacak açıklamalarda bulunalım…

Arduino sayesinde pek çok elektronik uygulamayı geliştirmeniz mümkün. Fiziksel anlamda bir programlama platformu özelliği taşıyan Arduino bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara bağlanabilir.

Arduino Yazılımı Hakkında

Arduino, IDE kod editörü ve derleyici görevini üstlenir. Derlediği programı karta yükleme işlemi yaparak her programda çalışabilir. Java programlama dilinde yazılmış olan Arduino, web sitesinden kolaylıkla indirilebilir. Arduino’nun hayatımıza kattığı kolaylıklara birkaç örnek verecek olursak mesela Arduino için ufak bir program yazarak odada ne kadar ışık olduğunu ölçüp ledin parlaklığını isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Ya da bilgisayar üzerinde fare ve monitör görevini üstlenebilir. Bunun dışında Arduino geliştirilmiş program sayesinde hayatınıza kolaylık sağlayacak minik icatlar tasarlayabilirsiniz.

Arduino, en eski programlanabilir devre kartların aksine, karta yeni kod yüklemek için (bir programcı olarak adlandırılır) ayrı bir donanım parçası gerekmez – bunun için sadece bir USB kablosu kullanabilirsiniz.

Arduino Temel Donanım Kartları

Arduino donanım özellikleri board’a göre farklı özellikler göstermektir. Gelin bu donanımlara bir göz atalım;

  • ATmega8,  ATmega168, ATmega328 mikroişlemci
  • 5 voltluk regüle entegresi,
  • 16MHz kristal osilator yâda seramik rezonatör,
  • Flash Memory,
  • SRAM
  • EEPROM

Arduino Temel Bileşenleri

Arduino’nun temel bileşenleri; Arduino bootloader (optiboot), Arduino geliştirme ortamı (IDE), Arduino kütüphaneleri, AVRDude (mikrodenetleyici programlayan yazılım, derleyici (AVR-GCC). Bilgi gerektirmeyen basit özellikteki bu kart bu sebeple bugün pek çok firma tarafından tercih edilmekte ve büyük talep görmektedir.

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Paylaş
Yazar
Furkan Özden

Son Gönderiler

DPI ve CPI Farkı Ne Anlama Geliyor

Satın almak için yeni bir fare arıyorsanız DPI terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. DPI, özellikle oyun oynamak için…

6 gün önce

2020 Özeti – Yıla Bakış

Uzun zamandır bloğa kişisel yazı girmiyordum. Önce Sezer abinin bloğundan ardından Tahsin Bey'in bloğundan gelen…

2 hafta önce

Resim Paleti ile Boyaların Benzersizliği

Her insan için, en eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden bir tanesi de resim yapmaktır. Ruhu dinlendiren…

3 hafta önce

Steam Puan Dükkanı Rehberi

Steam Puan Dükkanı, Steam'in yakın zamanda duyurduğu yeni bir özellik. Steam Puan Dükkanı sayesinde profilinizi…

4 hafta önce

İncia Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım hayatlarımızın olmazsa asla dışarı bile çıkamayacağımız bir durum haline gelmiştir. Kişisel bakımlarımız ile…

1 ay önce

Çiftlere Özel Beştaş Yüzük

Moda tutkunlarının vazgeçilmezi, kadınların cazibesi olan beştaş yüzük her şeyi ile harika bir sanatsal tasarımdır.…

1 ay önce